Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Izba regionalna w Brzyskach jak wehikuł czasu. Współtworzyli ją uczniowie [WIDEO, ZDJĘCIA]

Jakub Hap
Jakub Hap
Wideo
od 16 lat
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Brzyskach powstała izba regionalna. Ukazuje wielopokoleniowy dorobek miejscowej społeczności.

Pomysł, by stworzyć miejsce, które pozwoli zaprezentować i zachować dla potomnych cenne relikty przeszłości, jednocześnie popularyzując wartości wynikające z dziedzictwa kulturowego regionu narodził się przed dwoma laty. Jak podkreśla Wiesław Marcisz, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzyskach głównymi inicjatorkami przedsięwzięcia były Alicja Bochnia-Tomasik, nauczycielka geografii, biologii i regionalistka, oraz wicedyrektor placówki Agata Delikat.

W izbie zgromadzono m.in. archaiczne narzędzia rolnicze i przybory codziennego użytku, typowe dla podkarpackiej wsi sprzed dziesiątek lat. To np. maślniczki, młynki do kawy, tarki do prania, drewniane grabie, piłki do drewna. Można obejrzeć też stary kredens, wiekowy stół z krzesłami, obrazy, modlitewniki, żelazka, rozmaite naczynia z epoki, talerze, szklanki, bańki na mleko, garnki, wagę i inny sprzęt kuchenny. Są także zegarki, maszyna do pisania, naruszone zębem czasu walizki, piękne lampy naftowe, archiwalne fotografie, rzeźby ludowe.

Prezentowane eksponaty pochodzą z XIX wieku i początków XX. Zebrano je dzięki zaangażowaniu społeczności szkolnej, nauczycieli i innych pracowników, uczniów, ale również ich bliskich.

- Dużą rolę odegrali rodzice i dziadkowie, którzy poszukali różnych starych przedmiotów w swoich domostwach, na strychach. Niektóre wymagały odnowienia, odmalowania i podjęli się tego, a potem przywieźli i przekazali do naszej izby. Bardzo im za to dziękujemy - mówi Alicja Bochnia-Tomasik.

Odwiedzając brzyską izbę regionalną, nie sposób nie zauważyć malowidła ściennego, które własnoręcznie, z użyciem farb akrylowych, wykonali utalentowani plastycznie uczniowie. Przedstawia wiejską chatę z malwami. Dzięki wicedyrektor Agacie Delikat, która od lat udziela się jako skrzypaczka w zespołach folklorystycznych, wszyscy odwiedzający to wyjątkowe miejsce mogą też podziwiać stroje ludowe rzeszowskie oraz eksponaty związane z tradycjami bożonarodzeniowymi (m.in. gwiazda, turoń) i zespołami kolędniczymi.

Izba regionalna dostępna jest dla zainteresowanych od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 14 (również w okresie wakacji). Klucz można odebrać w sekretariacie zespołu szkolno-przedszkolnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24