Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak gospodarka podkarpacka radzi sobie z koronawirusem? Najnowsze dane GUS nie są optymistyczne

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Karolina Misztal
Najnowsze dane statystyczne z podkarpackich przedsiębiorstw nie napawają optymizmem. Mniejsza jest produkcja sprzedana nie tylko przemysłu, ale też budownictwa. Przeciętne zatrudnienie także jest obniżone. Odnotowano także niższą w skali roku sprzedaż detaliczną i hurtową. Bezrobocie jest większe jak przed rokiem, a ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły.

Analitycy z Urzędu Statystycznego w Rzeszowie w najnowszym komunikacie o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa podkarpackiego nie ukrywają że nasze uwarunkowania w sierpniu br., nadal pozostają pod wpływem zawirowań związanych z zagrożeniem epidemicznym koronawirusem.

Po marcowo-kwietniowej zapaści epidemicznej, w czerwcu 2020 r. można było dostrzec pierwsze oznaki ożywienia. Pojawił się umiarkowany optymizm, że wychodzimy na prostą. Teraz jednak widać, że podkarpacka gospodarka będzie odczuwać raczej długo skutki covidowego kryzysu. Tym bardziej, że sam wirus nie został opanowany, a liczba chorych znowu wzrasta.

Co na podkarpackim rynku pracy

Dane z podkarpackiego rynku pracy w stosunku do sierpnia 2019 r. są marne. Spadek zatrudnienia odnotowano m.in.:

  • w przetwórstwie przemysłowym o 4 proc.,
  • obsłudze rynku nieruchomości o 3,1 proc.
  • oraz w zakwaterowaniu i gastronomii o 2,3 proc.

Jednak wzrost zatrudnienia udało się osiągnąć m.in.:

  • w transporcie i gospodarce magazynowej (o 5,5%),
  • dostawie wody; gospodarowaniu ściekami i odpadami; rekultywacji o 2,5 proc.,
  • budownictwie o 2,3 proc.
  • oraz w handlu; naprawie pojazdów samochodowych o 0,6 proc.

Sierpniowe dane z rynku pracy w stosunku do lipca br. są znacznie lepsze, ale zaczekajmy na twarde dane za wrzesień br., bo być może sytuacja zacznie się normalizować i zatrudnienie zacznie rosnąć. Faktem jest, że w końcu sierpniu br. łączna liczba bezrobotnych zarejestrowanych w podkarpackich urzędach pracy wyniosła 86310 osób i była niższa o 285 osób niż w lipcu, ale o 12395 osób wyższa niż w sierpniu ub.r.

Zadyszka przemysłu

Niepokoją dane z przedsiębiorstw przemysłowych. W sierpniu br., kolejny raz w ciągu sześciu miesięcy odnotowano spadek produkcji sprzedanej przemysłu w ujęciu rocznym. Jednak spadek produkcji GUS odnotował też w porównaniu z lipcem br.

Produkcja sprzedana podkarpackich firm przemysłowych w sierpniu 2020 r., przekroczyła 4 mld zł (w cenach bieżących 4005,5 mln zł) i była (w cenach stałych) o 6,1 proc. niższa niż w sierpniu 2019 r., i niższa niż lipcu br. – o 5,4 proc.

Warto przypomnieć, że udział produkcji sprzedanej przemysłu w woj. podkarpackim stanowił tylko 3,4 proc. przychodów krajowych.

W ujęciu rocznym w przetwórstwie przemysłowym produkcja była o 6,2 proc. niższa, natomiast w dostawie wody; gospodarowaniu ściekami i odpadami odnotowano wzrost produkcji o 17,8% proc.

FLESZ: „Tarcza 5.0”, czyli pomoc dla turystyki i branży eventowej

W budownictwie nieco lepiej

Na Podkarpaciu obniżyła się w skali roku produkcja sprzedana budownictwa, a wzrosła sprzedaż produkcji budowlano-montażowej.

Sprzedaż produkcji budowlano-montażowej w sierpniu br. wyniosła 384,3 mln zł i była o 2,2 proc. wyższa od uzyskanej w sierpniu 2019 r. Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w firmach budujących obiekty inżynierii lądowej i wodnej o 22,6 proc., natomiast obniżyła się w jednostkach, w których podstawowym rodzajem działalności jest budowa budynków o 8,7 proc. oraz firmach budowlanych specjalistycznych o 6,4 proc.

W porównaniu z lipcem br., sprzedaż produkcji budowlano-montażowej była wyższa o 11,7 proc. Sprzedaż wzrosła w jednostkach specjalizujących się w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 38,6 proc.) oraz w podmiotach wykonujących głównie roboty budowlane specjalistyczne o 12,3 proc., natomiast obniżyła się w tym czasie sprzedaż w jednostkach, w których podstawowym rodzajem działalności jest budowa budynków o 9,6 proc.

A ceny detaliczne rosną

Niestety ceny wzrastają, co odczuwa każdy z nas robiąc choćby codzienne zakupy. Według danych Urzędu Statystycznego w Rzeszowie w naszym województwie w II kwartale 2020 r., w porównaniu z II kwartałem 2019 r., wystąpił wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych o 3 proc. (wobec wzrostu o 2,4 proc. w II kw. 2019 r.).

Najwyższy wzrost wystąpił w grupie żywność i napoje bezalkoholowe (o 6,5 proc., edukacja (o 5,6 proc., mieszkanie (5,3 proc., zdrowie o 4 proc. napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe (o 3,9 proc. oraz rekreacja i kultura o 2,7 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24