Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak obniżyć czynsz we wspólnocie mieszkaniowej? [OPINIA]

Adam Moczulski (Razem dla Rzeszowa, zarządca WM „Sportowa 2b”)
Koszty związane z utrzymaniem wspólnoty mieszkaniowej, takie jak rachunki za media części wspólnej, utrzymanie budynku, zarządzanie, sprzątanie itp., mogą być bardzo wysokie i stanowić duże obciążenie dla mieszkańców. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym można zredukować koszty we wspólnocie mieszkaniowej, zachowując przy tym wysoki standard usług.

Jednym z największych wydatków we wspólnocie mieszkaniowej są rachunki za energię elektryczną, ogrzewanie, utrzymanie czystości i konserwację. W celu zmniejszenia tych kosztów, warto rozważyć wymianę (dla "starych bloków") istniejących źródeł energii na bardziej ekonomiczne, takie jak panele słoneczne, pompy ciepła lub kolektory słoneczne. Dzięki temu można oszczędzić na rachunkach za energię, co przekłada się na niższe koszty dla mieszkańców. Oczywiście takie rozwiązania generują wysokie koszty początkowe ale z czasem się zwracają. Co zrobić, żeby zredukować koszty bez ponoszenia znacznych nakładów? Trzeba zacząć od najprostszych czynności: zamykanie drzwi wejściowych, regulacja samozamykaczy, odpowiednie ustawienie temperatury na kaloryferach w części wspólnej, czy montaż czujników ruchów dla lamp oświetleniowych. Te z pozoru niewielkie czynności w skali roku potrafią wygenerować spore oszczędności.

Kolejnym sposobem na zmniejszenie kosztów we wspólnocie mieszkaniowej jest wybór tańszych dostawców usług. Warto porównać oferty różnych firm, które świadczą usługi dla wspólnoty mieszkaniowej, takie jak sprzątanie, obsługa techniczna, ubezpieczenia itp. Znalezienie tańszego dostawcy może przynieść znaczne oszczędności dla mieszkańców. Cały sekret tkwi w tym, żeby takie porównania robić nie raz na rok przed zebraniem właścicieli lokali tylko monitorować sytuację na rynku na bieżąco.

Redukcja kosztów zarządzania we wspólnocie mieszkaniowej to jeden z kluczowych tematów. Wiele wspólnot mieszkaniowych zatrudnia zarządcę, który zarządza budynkiem, koordynuje prace konserwatorskie i odpowiada za kontakt z mieszkańcami. Jednak wynajęcie zarządcy może być kosztowne. Dlatego warto rozważyć alternatywne sposoby zarządzania, takie jak samozarządzanie i zlecenie firmie zewnętrznej administrowanie budynkiem. W ten sposób część pracy wykonuje zarząd (również za wynagrodzeniem) ale sumaryczne koszty z reguły są niższe niż w przypadku zarządu powierzonego zewnętrznemu podmiotowi. Należy zauważyć, że wspólnoty które mają własny zarząd, posiadają większy wpływ na bieżące koszty napraw, remontów i konserwacji niż w przypadku zarządów powierzonych co też nie jest bez znaczenia.

Odpowiednie planowanie remontów z wyprzedzeniem oraz przeglądy nie tylko te obowiązkowe ale również bieżące. Remont-naprawa w początkowej fazie, jest zdecydowanie tańszy. Jeżeli dojdzie do całkowitej awarii urządzenia koszty potrafią być kilkakrotnie większe niż na etapie usuwania drobnej usterki . Działania prewencyjne znacznie obniżają koszty.

Adam Moczulski
Adam Moczulski
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24