Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak obniżyć gorączkę u dziecka

Ula Sobol
- Gdy dziecko ma podwyższoną temperaturę ciała nie musimy od razu podawać mu leków. Zacznijmy od ziołowej herbatki. Jednak przy wysokiej gorączce herbatka czy syrop nie pomoże - radzi Bernadetta Finiewicz - Świder, specjalista chorób dziecięcych z przychodni "Słoneczny stok” w Rzeszowie.
- Gdy dziecko ma podwyższoną temperaturę ciała nie musimy od razu podawać mu leków. Zacznijmy od ziołowej herbatki. Jednak przy wysokiej gorączce herbatka czy syrop nie pomoże - radzi Bernadetta Finiewicz - Świder, specjalista chorób dziecięcych z przychodni "Słoneczny stok” w Rzeszowie. Ula Sobol
Bernadetta Finiewicz - Świder, specjalista chorób dziecięcych z przychodni "Słoneczny stok" w Rzeszowie radzi jak jaki leczyć infekcje u najmłodszych.

Ziołowe specyfiki

Ziołowe specyfiki

Przy niewysokiej gorączce (do 38° C) pomocne są ziołowe napary i herbatki z malin, lipy czarnego bzu. Działają napotnie, są dobrym środkiem witaminizującym oraz działają przeciwgorączkowo.

Można podawać je kilka razy dziennie, już od 6 miesiąca życia. Zachowajmy ostrożność z ziołowymi specyfikami, jeśli dziecko jest alergikiem.

Zimowe spacery to nie tylko przyjemność, ale też dobry sposób na zahartowanie dziecka. Jednak, gdy maluch ma podwyższoną temperaturę ciała powinniśmy zostać w domu i sprawdzić jej przyczyny.

- Gorączka to jeden z najczęstszych objawów chorobowych u dzieci. Jej wysokość nie świadczy jednak o ciężkości choroby np. u noworodków i w okresie wczesnoniemowlęcym wiele zakażeń przebiega bez gorączki - zapewnia Bernadetta Finiewicz - Świder, specjalista chorób dziecięcych z przychodni "Słoneczny stok" w Rzeszowie.

Gorączka może też być objawem odwodnienia czy przegrzania.
- To naturalna reakcja organizmu na zakażenie i nie należy jej pochopnie zwalczać - dodaje lekarz.

Obserwuj dziecko

dla dziecka w każdym wieku bardzo ważne są:

- spacery
- prawidłowe odżywianie (preparaty witaminowe są przereklamowane i nie zastąpią prawidłowo zbilansowanej diety)
- unikanie skupisk ludzi (np. hipermarkety) w okresie zwiększonej zachorowalności
- częste mycie rąk

Normalna temperatura ciała waha się w zależności od osoby w zakresie od 36,5°C do 37,5° C. Podwyższona temperatura, czyli do 38° C nie oznacza od razu gorączki u dziecka. Najpierw trzeba sprawdzić, czy dziecko nie jest za ciepło ubrane, czyli przegrzane.

- Przegrzewanie szkodzi tak samo jak chłodzenie. Dlatego radzę odpowiednio ubierać dziecko w mieszkaniu jak i na spacerze. Nigdy nie za ciepło, bo to sprawia, że dziecko się najpierw spoci, a później zmarznie. - mówi Bernadetta Finiewicz - Świder, specjalista chorób dziecięcych.
Radzi podać leki, gdy gorączce towarzyszy złe samopoczucie, dolegliwości bólowe.

- Na rynku mamy do wyboru leki przeciwgorączkowe: ibuprofen albo paracetamol. Ibuprofen, dodatkowo oprócz działania przeciwgorączkowego i przeciwbólowego, działa przeciwzapalnie. Chcąc obniżyć tempertaurę, można również podać dziecku czopek, chyba, że dziecko ma biegunkę. - zaleca pediatra.

Dawkę leków należy dostosować do wieku i wagi dziecka (czasami 4-latek ma wagę 2-latka i odwrotnie). Nie wolno przekraczać dawki leków. Dobrą radą jest uzbrojenie się w cierpliwość.

Mierzmy temperaturę

Kiedy do lekarza

Noworodki, niemowlęta poniżej 3 miesiąca życia oraz dzieci z niepokojącymi objawami jak drgawki, zaburzenia świadomości, odmawiające jedzenia i picia.
Dzieci zwłaszcza powyżej 3roku życia w dobrej formie ogólnej, uśmiechnięte, bawiące się z apetytem jak zwykle - można zaczekać.

Jeśli dziecko jest rozpalone, powinniśmy mierzyć temperaturę jego ciała. Zachowajmy jednak rozsądek i róbmy tego, co kilka minut. Wskazane jest zapisywanie wyników pomiarów i podawanie leków.
Czasami przy wysokiej gorączce, pomoc lekarza potrzebna jest natychmiast.

- Nie czekamy z wizytą u lekarza zwłaszcza, gdy dziecko jest apatyczne, występują zaburzenia świadomości, dziecko odmawia jedzenia i picia - wylicza Bernadetta Finiewicz - Świder.

U małych dzieci do 5 roku życia mogą wystąpić drgawki gorączkowe. Najczęściej są spowodowane reakcją organizmu na gorączkę. Przyczyny drgawek są różne - może to być oznaka np. zapalenia opon mózgowo - rdzeniowych, zapalenia mózgu, padaczki.

Podajmy dużo płynów

Nie bójmy się podawać dziecku ziołowych herbat zwłaszcza w pierwszych dniach infekcji przeziębieniowej i przy stanach podgorączkowych. Przy wysokiej gorączce bardzo ważne jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości płynów.

- Podawajmy wodę, herbatki, soki. Wszystko to, co dziecko lubi, aby chętnie piło. I nie odpuszczajmy, aby zapobiec odwodnieniu. Gdy dziecko odmawia picia jest to jedno ze wskazań do hospitalizacji - dodaje Bernadetta Finiewicz - Świder.

Za niska temperatura

Jeśli temperatura ciała spadnie poniżej 36, 6° C nie powinniśmy wpadać w panikę. Zawsze najpierw sprawdźmy, czy termometr jest sprawny. Następnie zwróćmy uwagę na technikę pomiaru (miejsce pomiaru i czas). Wartość temperatury mierzonej w odbycie dziecka będzie wyższa o 0,5 stopnia od tej pod pachą czy na czole - dodaje lekarz
W leczeniu różnych infekcji skutecznym sposobem wspomagającym jest sen i odpoczynek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24