Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak oddać 1 procent na organizację pożytku publicznego?

Stanisław Siwak
- 1 procent podatku można przekazać na rzecz tylko jednej organizacji pożytku publicznego.
- 1 procent podatku można przekazać na rzecz tylko jednej organizacji pożytku publicznego. FOT. ARCHIWUM
Bożena Domino i Teresa Rak, z działu podatku dochodowego od osób fizycznych w II Urzędzie Skarbowym w Rzeszowie.

- 1 procent podatku mogę przekazać na rzecz jednej czy kilku organizacji pożytku publicznego?

- 1 procent podatku można przekazać na rzecz tylko jednej organizacji pożytku publicznego.

- Które z instytucji albo stowarzyszeń posiadają status organizacji pożytku publicznego?

- Te, które m. in. prowadzą działalność charytatywną, podtrzymują tradycje narodowe, zajmują się promocją zdrowia, działalnością obywatelską albo kulturową.

- Czy jest określony termin, do kiedy muszę przekazać 1 proc. na rzecz organizacji, którą chcę wesprzeć?

-Zasilenie konta organizacji pożytku publicznego za pośrednictwem urzędu skarbowego będzie możliwe, gdy wniosek o przekazanie 1 proc. podatku zostanie zamieszczony w zeznaniu podatkowym złożonym przed upływem ustawowego terminu na składanie rocznych deklaracji podatkowych, czyli do 30 kwietnia 2008 roku.

- Można odliczyć wydatki na pielęgniarkę zatrudnioną do pomocy i opieki nad osobą niepełnosprawną?

-Owszem. Odlicza się wydatki rehabilitacyjne poniesione zarówno na opiekę pielęgniarską w domu nad osobą niepełnosprawną w okresie przewlekłej choroby uniemożliwiającej poruszanie się oraz usługi opiekuńcze świadczone dla osób niepełnosprawnych zaliczonych do I grupy inwalidztwa.

Rachunki na tłumacza języka migowego
- Mój niepełnoletni syn korzystał w zeszłym roku z pomocy tłumacza języka migowego. Mogę odliczyć wydatki poniesione na ten cel?

- Tak. Odlicza się wydatki na opłacenie tłumacza języka migowego.

- Jestem osobą niepełnosprawną. Zakupiłam ostatnio odkurzacz z filtrem wodnym. Odliczę ten zakup?

- Aby skorzystać z odliczenia od dochodu, zakupiony sprzęt powinno cechować jego indywidualne przeznaczenie i niezbędność w rehabilitacji. Odkurzacz nie spełnia warunków indywidualności, bo jako sprzęt gospodarstwa domowego jest urządzeniem powszechnego użytku I wydatki na zakup takiego sprzętu nie podlegają odliczeniu. Nie można odkurzacza uznać za indywidualny sprzęt przeznaczony do rehabilitacji i ułatwiający wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

- Czy ulga rehabilitacyjna pozwala na odliczenie kosztów zakupu leków?

- Tak, w tym przypadku od dochodu można odliczyć różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł. Lekarz specjalista musi stwierdzić, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki stale lub czasowo. Wydatki do odliczenia muszą, zatem przekraczać kwotę 100 zł na lekarstwa przepisane przez lekarza specjalistę. To istotny warunek, bowiem zaświadczenia nie może wystawić lekarz rodzinny. Dowodem do odliczenia poniesionego wydatku na zakup leków będzie faktura wystawiona przez aptekę.

Na używanie samochodu

- Odliczając wydatki poniesione na samochód do celów rehabilitacyjnych, uwzględniamy tylko benzynę, czy też wydatki związane z naprawą?

- Ustawa o PIT zezwala na doliczenie wydatków poniesionych na używanie samochodu. Samochód osobowy musi stanowić własność ewentualnie współwłasność osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Wysokość tego odliczenia jest jednak limitowana ryczałtem do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 złotych.

- Moja skoda stanowi współwłasność. Jak udokumentuję i odliczę używanie samochodu do celów rehabilitacyjnych?

- Ulga podatkowa przysługuje wyłącznie w związku z koniecznym dojazdem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne samochodem osobowym stanowiącym własność lub współwłasność osoby niepełnosprawnej. Najprościej byłoby posiadać dokument potwierdzający fakt, że były w ciągu roku wykonywane zabiegi rehabilitacyjne lub lecznicze u osoby niepełnosprawnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24