MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jeszcze tylko do wtorku 30 kwietnia można rozliczyć swój PIT za 2023 rok

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Jeszcze tylko do 30 kwietnia, do wtorku, można złożyć rozliczenie PIT za 2023 rok. Najłatwiej zrobić to przez Internet.
Jeszcze tylko do 30 kwietnia, do wtorku, można złożyć rozliczenie PIT za 2023 rok. Najłatwiej zrobić to przez Internet. Canva
Zeznania podatkowe PIT za 2023 r. trzeba złożyć do wtorku, 30 kwietnia. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18. Najprostszą formą rozliczenia podatku jest usługa Twój e-PIT. Podatnicy złożyli już w ten sposób ponad 6,7 mln deklaracji.

- Do 30 kwietnia mamy czas na rozliczenie PIT za 2023 rok. Warto pamiętać, że najszybciej i najprościej zrobimy to za pomocą usługi Twój e-PIT. Elektroniczne rozliczenie zapewnia też szybki zwrot nadpłaty podatku - mówi wiceminister finansów szef KAS Marcin Łoboda

Twój e-PIT to prosty i bezpieczny sposób na rozliczenie z urzędem skarbowym. Działa przez całą dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US), na stronie podatki.gov.pl.

Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się za pośrednictwem login.gov.pl, identyfikując się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikacją mObywatel. Te formy logowania pozwalają w pełni korzystać ze wszystkich funkcjonalności e-Urzędu Skarbowego.

Dodatkowo do samej usługi Twój e-PIT można zalogować się także danymi podatkowymi. Więcej informacji dotyczących logowania się tą metodą znajduje się na stronie: www.podatki.gov.pl/e-urzad-skarbowy/logowanie-do-e-us/#da

- W formularzach udostępnionych w usłudze Twój e-PIT podatnicy znajdą dane, do których dostęp ma Krajowa Administracja Skarbowa. W przypadku rozliczeń np. „etatowców" oznacza to, że w wielu wypadkach wystarczy samo przejrzenie PIT i ewentualne zmiany wynikające, np. z odliczenia darowizny czy skorzystania z ulgi na Internet - przypomina podkom. Edyta Chabowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Warto zalogować się do e-Urzędu Skarbowego i sprawdzić swoje rozliczenie podatkowe przygotowane w usłudze Twój e-PIT, zanim zostanie automatycznie zaakceptowane przez system.

- Do 30 kwietnia w zeznaniu możemy jeszcze wprowadzić korzystne zmiany, uwzględnić przysługujące odliczenia i ulgi, które nie są automatycznie przypisane w systemie. Możemy też zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1,5 proc. podatku – wskazuje wiceminister finansów zastępca szefa KAS Małgorzata Krok.

1 maja – początek automatycznej akceptacji zeznań PIT-37 i PIT-38

Do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań.

O północy 1 maja 2024 r. rozpocznie się automatyczna akceptacja zeznań w usłudze Twój e-PIT. Służby skarbowe przewidują, że potrwa ona do 7 maja. Usługa w tym czasie nie będzie dostępna.

Po zakończeniu automatycznej akceptacji zeznań podatnicy będą mieli wgląd do swoich zeznań i będą mogli pobrać Urzędowe Potwierdzenie Odbioru tzw. UPO. Będą mogli też złożyć korektę zeznania – zarówno tego, które zostało zaakceptowane automatycznie jak i innych złożonych samodzielnie i dostępnych w ramach usługi.

W tym roku po raz pierwszy z usługi Twój e-PIT mogą korzystać również osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej. Z rozliczenia mogą korzystać także osoby z zawieszoną działalnością gospodarczą.

W rozliczeniu udostępnionym w usłudze Twój e-PIT przedsiębiorcy muszą uzupełnić część informacji, których KAS nie posiada. Podatnik, który miał zarejestrowaną działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej, samodzielnie uzupełni w zeznaniu dane dotyczące:

  • przychodów,
  • kosztów uzyskania przychodów (w PIT-36 i PIT-36L),
  • składek na ubezpieczenia społeczne, a w przypadku działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem lub podatkiem liniowym również składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz
  • ulg i odliczeń, o ile podatnikowi przysługuje taka ulga lub odliczenie.

Po uzupełnieniu tych danych przedsiębiorca powinien zaakceptować i wysłać elektronicznie zeznanie w usłudze Twój e-PIT.

Zeznania podatkowe można również złożyć w formie elektronicznej za pomocą systemu e-Deklaracje. Poprzez e-Deklaracje mogą rozliczać się zarówno przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej.

Nadal możliwa, choć zdecydowanie coraz mniej popularna, jest papierowa forma PIT. Można je składać w urzędach skarbowych. We wtorek 30 kwietnia urzędy skarbowe w całej Polsce (z wyjątkiem wyspecjalizowanych urzędów skarbowych) będą czynne do godz. 18. W przypadku zeznań papierowych wysłanych pocztą o zachowaniu terminu decyduje data stempla pocztowego.

Informacje związane z rozliczeniem podatku PIT za 2023 r., podatnicy znajdą również na stronie podatki.gov.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24