Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak przygotować się do prezentacji maturalnej

Ewa Kurzyńska
- Na wynik prezentacji maturzysta ma bardzo duży wpływ - twierdzi Paweł Lenar, autor książki "Sztuka skutecznej autoprezentacji”.
- Na wynik prezentacji maturzysta ma bardzo duży wpływ - twierdzi Paweł Lenar, autor książki "Sztuka skutecznej autoprezentacji”. Fot. Wojciech Zatwarnicki
Od wyniku prezentacji maturalnej z języka polskiego może zależeć, czy dostaniesz się na wymarzone studia. Dlatego warto się do niej przygotować tak, by dostać maksymalną liczbę punktów.

Na wynik tego egzaminu maturzysta ma bardzo duży wpływ. Sam wybiera temat prezentacji, ma kilka miesięcy na przygotowanie wystąpienia, a swoje postępy może konsultować z nauczycielem.

Co jeszcze można zrobić, by zwiększyć szansę na sukces podczas spotkania z komisją egzaminacyjną?

- Bardzo wiele - zapewnia Paweł Lenar z Rzeszowa, autor bestsellerowej książki "Sztuka skutecznej autoprezentacji". - Istotny jest wybór tematu. Radzę zdecydować się na taki, który pokrywa się z naszymi zainteresowaniami. Podczas zbierania materiałów warto szukać ciekawostek dotyczących zagadnienia. Dla egzaminatorów będzie to znak, że temat został zgłębiony i rzetelnie opracowany.

Pomocne mogą być multimedia

Gdy wiemy już, co będzie w naszym wystąpieniu i mamy przygotowane materiały, nadszedł czas na wybór sposobu prezentacji. Jedną nici jest multimedialna, z użyciem komputera i rzutnika.

- Taka prezentacja powinna być przejrzysta. Korzystając z programu power point radzę zacząć od pustego slajdu, w który wstawimy wybrane treści. Ostrzegam przed przeładowywaniem prezentacji zbyt dużą ilością tekstu. To zniechęca audytorium - mówi nasz ekspert.

Ważne, by tekst, który wygłasza zdający nie pokrywał się z zamieszczonym w prezentacji.

- Dlaczego? Bo prezentacja ma być uzupełnieniem treści, jakie przekazujemy podczas ustnego wystąpienia. Nie może być tak, że zdający czyta to, co jest na ekranie. To częsty błąd - zauważa Paweł Lenar.

Ostrożnie z efektami specjalnymi

Co zatem warto zamieścić w takiej prezentacji? Zdjęcia, reprodukcje obrazów dotyczące tematu, cytaty, kluczowe hasła.

- Radzę uważać z efektami specjalnymi. Gdy jest ich zbyt dużo, powstaje chaos. Każdy element, który umieszczamy w prezentacji musi mieć także uzasadnienie merytoryczne - podkreśla Paweł Lenar.

Gotową prezentację koniecznie trzeba zapisać na kilku nośnikach. Na wszelki wypadek warto także wydrukować slajdy w kilku egzemplarzach. To może uratować wystąpienie gdyby zawiódł sprzęt komputerowy.

- Przygotowanie samej prezentacji i zabezpieczenie się od strony technicznej, to dopiero połowa sukcesu - uważa nasz doradca - Duży wpływ na końcową notę będzie miał także sposób, w jaki zaprezentujemy wiedzę. Dlatego trochę czasu trzeba poświęcić, by przygotować się od strony psychicznej.

Stres można opanować

Każdy, kto chciałby dowiedzieć się więcej o sztuce prezentacji może odwiedzić stronę Pawła Lenara. Zapraszamy na portal http://blog.sekretyprezentacji.pl/

Sposobem na opanowanie stresu, jaki poleca Paweł Lenar, jest metoda wizualizacji. Na czym polega?

- Na kilka dni przed egzaminem warto zobaczyć miejsce, w jakim się on odbędzie. Jeśli to możliwe, warto także dowiedzieć się, kto zasiądzie w komisji. Następnie codziennie powtarzamy ten sam rytuał: siadamy w wygodnym miejscu, zamykamy oczy i wyobrażamy sobie egzamin. Ważne jednak, by skupić się wyłącznie na pozytywach. Tak więc wizualizujemy siebie jako osobę, która płynnie prezentuje temat, jest opanowana i zrelaksowana. W ten sposób ukierunkujemy umysł na pewien wzorzec zachowań. A to, w kulminacyjnym momencie, pozwoli zachować zimną krew - radzi Paweł Lenar.

Prezentację warto także kilka razy wygłosić na głos w domowym zaciszu. Można ćwiczyć przed lustrem lub w grupie znajomych lub rodziny.

Ważny jest strój

Na egzamin wypada ubrać się elegancko. Dla panów - garnitur, dla pań - kostium lub biała bluzka i ciemna spódnica.

- Po wejściu na salę witamy się z komisją. Podczas prezentacji należy patrzeć w oczy egzaminatorom, a nie na sufit czy podłogę. Gestykulacja powinna być spokojna, pozbawiona nadmiernej ekspresji - podkreśla Paweł Lenar.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24