MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak przygotować wniosek o dotacje unijną

Stanisław Siwak [email protected] Fot. Tadeusz Poźniak
Dobrze przygotowany wniosek daje szansę na pieniądze z programów UE.
Dobrze przygotowany wniosek daje szansę na pieniądze z programów UE.
Dobrze przygotowany wniosek o dotacje UE jest podstawą sukcesu. Jak go napisać?

Okazuje się, że nie ma jednego idealnego sposobu na napisanie dobrego wniosku. Na początku musimy zadać sobie szereg pytań: po co i dla kogo to robimy, kto ten dokument będzie czytał, jakie cele chce osiągnąć kapitałodawca. A także, jakie są nasze cele.

 

Jakie kryteria

Dla przykładu, w programie „Mikroprzedsiębiorstwa” kryteria te uwzględniają: trwałość projektu, doświadczenie, udział własny beneficjenta, efektywność kosztowa projektu, zgodność projektu ze zdefiniowanymi potrzebami, poprawa konkurencyjności przedsiębiorstwa, realizacja polityk horyzontalnych. W ramach każdego z nich wnioskodawca otrzymuje punkty, których suma składa się na końcową ocenę wniosku i tym samym decyzję o przyznaniu wsparcia.

 

Ważna jest trwałość projektu

Trwałość projektu wynika również z przedstawianych przez wnioskodawcę projekcji finansowych. Muszą one przekonać osoby oceniające, że firma jest w stanie funkcjonować przez okres 5 lat i w tym czasie nie upadnie oraz będzie w stanie zarządzać powierzonymi środkami.

Projekt, który wnioskodawca zamierza realizować powinien przyczyniać się do rozwiązania jego problemów i realizacji głównego celu donatora. Tym zaś może być – dla przykładu - poprawa konkurencyjności przedsiębiorstwa (Działanie 3.4).

Potrzeby i możliwości

Mając wiedzę o swoich potrzebach możemy próbować dopasować je do funkcjonujących programów pomocowych. To wszystko pozwala na pokazanie dojrzałości firmy oraz świadomości rynku i możliwości zrealizowania projektu.

Ważnym elementem wniosku o unijną dotację jest spójność projektu z tzw. politykami horyzontalnymi wspólnoty. Chodzi zwłaszcza o: przeciwdziałanie bezrobociu, ochronę środowiska, rozwój społeczeństwa informacyjnego.

 

Gdzie złożyć wniosek?

 

Wnioski wraz z wymaganymi załącznikami należy wysłać w zaklejonej kopercie listem poleconym, przesyłką kurierską lub dostarczyć osobiście na adres Regionalnej Instytucji Finansującej (RIF) właściwej dla lokalizacji projektu.

Lista adresowa RIF jest dostępna na stronach internetowych Polskiej Agencji Rozwoju przedsiębiorczości (PARP): www.parp.gov.pl/rif

W województwie podkarpackim wnioski przyjmuje m. in. Agencja Rozwoju Regionalnego MARR SA. ul. Chopina 18, 39-300 Mielec. www.marr.com.pl

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24