Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak przystosować mieszkanie do letnich upałów

Józef Lonczak
Fot. Praktiker
Żar leje się z nieba. Nasz łagodny i umiarkowany klimat przechodzi w śródziemnomorski, a chwilami nawet tropikalny. Nie wszystkim jest jednak dane przebywać teraz w nadmorskim czy górskim kurorcie.

Dlatego podpowiadamy, jak przy niewielkich nakładach finansowych przystosować swoje mieszkanie, aby łatwiej zregenerować swoje siły nadwątlone pracą i miejskim skwarem.

Najskuteczniejsza jest dobrze dobrana i zamontowana klimatyzacja, ale jest to rozwiązanie droższe i wymaga nieco czasu. Są jednak tańsze sposoby, choć nieco mniej wydajne, ale za to bardziej zgodne z naturą.

Jak chronić się przed słońcem

- Istnieje wiele sposobów na zabezpieczenie naszego mieszkania oraz balkonu przed słońcem. Wewnątrz domu, na oknach zarówno w kuchni, łazience, jak i pokoju, można zamontować rolety lub żaluzje. Oprócz tego, że ozdobią i podkreślą charakter wnętrza, skutecznie ochronią przed uciążliwym słońcem. Na zewnątrz, na balkonie, tarasie, a także nad oknami, warto zainstalować odpowiednią markizę np. balkonową lub okienną, którą można łatwo kupić w marketach - odpowiada Magda Brejdygant, stylistka współpracująca z firmą Praktiker.

Podczas letnich upałów nie wypoczniesz w przegrzanym pomieszczeniu. Samo otwieranie okien na niewiele się zdaje jeżeli na zewnątrz temperatura przekracza 26 albo 30 st. Celsjusza. Dlatego trzeba pomyśleć o zacienieniu wnętrza. Warto chociażby zabezpieczyć okna, aby uniemożliwić intensywne nagrzewanie mieszkania np. łatwymi w montażu roletami. Ich cena waha się od 20 do 100 zł.

Zregeneruj organizm

Wysokie temperatury i duża wilgotność powietrza tworzą zwłaszcza w miastach szczególnie trudne warunki do wypoczynku w czasie upalnych dni. Nagrzane powietrze przez asfaltowe ulice, wybrukowane chodniki i betonowe ściany bardzo niekorzystnie wpływa na nasz układ sercowo-naczyniowy.

Wielogodzinny wysiłek fizyczny lub umysłowy i koncentracja w słońcu, hali produkcyjnej lub przegrzanym biurze może doprowadzić do niebezpiecznego dla zdrowia przegrzania organizmu. Negatywnie wpływa także na nas jazda w korkach i zatłoczonych autobusach. Niezdrowe są też nagłe zmiany temperatur, wywołane szybkim przechodzeniem z klimatyzowanych pomieszczeń na rozgrzaną ulicę.

Upały mogą powodować odwodnienie organizmu i nagły spadek ciśnienia. W czasie upałów wzrasta też skłonność do zakrzepów. Pogarsza się również stan naszej psychiki, stajemy się podenerwowani, mamy kłopoty z koncentracją i częściej popełniamy błędy, co grozi wypadkiem.

Jak wybierać markizy

Okazuje się, że markizy są nie tylko domeną sklepów i miejskich kawiarenek. Coraz częściej montujemy je nad intensywnie nasłonecznionymi oknami, w przydomowych logiach i tarasach. Latem są nawet ozdobą domu, chroniąc go częściowo przed słonecznym żarem i deszczem.

Nowa markiza to wybór na wiele lat. Aby odpowiednio służyła nam w następnych latach warto przemyśleć, jaki rodzaj i wymiar sprawdzi się w naszym domu czy mieszkaniu.

- Zacznijmy od obserwacji słońca i sposobu padania jego promieni. Pozwoli to ustalić optymalną szerokość i głębokość, jaką powinna mieć markiza. Zwracamy także uwagę na wysokość montażu. Ma to wpływ na kąt nachylenia markizy, a w konsekwencji na jej zasięg. Najpopularniejsze są markizy okienne i balkonowe, które można także montować nad tarasami. Osłonią przed słońcem, np. podczas rodzinnego obiadu na powietrzu - radzi Magda Brejdygant.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24