Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak skutecznie walczyć z rakiem?

Stanisław Siwak
Czytelniczki najczęściej pytały gdzie można przeprowadzić badania profilaktyczne.
Czytelniczki najczęściej pytały gdzie można przeprowadzić badania profilaktyczne. Krystyna Baranowska
Na pytania czytelników odpowiadała Agnieszka Wojtkowiak z Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie.

- Kto może skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych i cytologicznych?

- Program wczesnego wykrywania raka piersi oraz program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy przygotował NFZ i ministerstwo zdrowia. Bezpłatne badania mammograficzne mogą wykonać wszystkie ubezpieczone kobiety w wieku od 50 do 69 lat, które przez ostatnie dwa lata nie miały wykonywanej mammografii. A badania cytologiczne - kobiety w grupie wiekowej od 25 do 59 lat.

- Mam 46 lat, a chciałam skorzystać z badania profilaktycznego na raka piersi. Jest to możliwe?

- Jeśli kobieta nie mieści się w grupie wiekowej od 50 do 69 lat, wówczas może skorzystać z bezpłatnej mammografii w ramach ubezpieczenia w NFZ. W tym celu powinna zgłosić się do lekarza specjalisty, który wyda skierowanie na badanie.

- Jak przebiega i na czym polega badanie mammograficzne?

- Chodzi o bezpieczne i bezbolesne badanie piersi, które jest najlepszym sposobem wczesnego wykrycia nieprawidłowych zmian. Każda kobieta powinna poddać się mammografi, co dwa lata, jeśli lekarz nie zaleci inaczej.

- Gdzie przeprowadza się bezpłatne badania na raka piersi?

- Można je wykonać w zakładach opieki zdrowotnej, które podpisały umowę z NFZ na realizację programu. Wystarczy zgłosić się osobiście lub umówić telefonicznie z wybraną placówką i ustalić dogodny termin wizyty. Należy mieć za sobą dokument tożsamości. Skierowanie nie jest potrzebne.
- Mam 52 lata, wcześniej urodziłam dwójkę dzieci, czuje się zdrowo. Uważa pani, że powinnam skorzystać z możliwości przeprowadzenia badań mammograficznych?

- Zachęcam panią do przeprowadzenia takiego badania. Bowiem rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Na tę chorobę, co roku zapada 12 tysięcy Polek. Prawie połowa z nich umiera, bo zbyt późno zgłosiły się do lekarza. Jeśli wcześniej skorzystałyby z badań profilaktycznych, mogłyby żyć. Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny niemal w 100 proc.

- Czy to prawda, że w Kolbuszowej można już wykonać badania mammograficzne?

- Owszem. Od zeszłego roku mamy dwóch nowych świadczeniodawców, jeśli idzie o tego typu badania. W Kolbuszowej wykonuje je NZOZ ESS-MED. A w Nisku - ZOZ przy ul. Kościuszki 1.

- Mimo ukończenia 50 roku życia nic poważniejszego mi nie dolega. Powinnam wykonać badania profilaktyczne na raka szyjki macicy?

- Program wczesnego wykrywania raka szyjki macicy skierowany jest do kobiet w wieku od 25 do 59 lat, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonywanego badania cytologicznego. Jeśli kobieta nie mieści się w tej grupie wiekowej może skorzystać z bezpłatnej cytologii w ramach ubezpieczenia w NFZ.

- Na czym polega badanie cytologiczne i czy jest ono bolesne?

- Cytologia to badanie bezpieczne i bezbolesne. Pozwala na wykrycie nie tylko wczesnych postaci raka szyjki macicy, ale także stanów, które nieleczone mogą doprowadzić do powstania nowotworu.

- W jakich placówkach można wykonać bezpłatne badanie cytologiczne?

- W zakładach opieki zdrowotnej, które podpisały umowę z NFZ. Wystarczy zgłosić się osobiście lub umówić telefonicznie z wybrana placówką. Skierowanie nie jest potrzebne.

- Czuje się zdrowo. Dlaczego radzi pani abym przeprowadziła badanie profilaktyczne na raka szyjki macicy?

- Proszę wziąć pod uwagę, że w kraju, co roku na raka szyjki macicy zapada ponad 4 tysiące kobiet. Połowa z nich umiera tylko, dlatego, że zbyt późno zgłosiły się do lekarza.

- Ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy zwiększa się z wiekiem, czy nie?

- Niestety, ryzyko rośnie wraz z wiekiem. Najczęściej chorują kobiety między 45 a 55 rokiem życia, szczególnie te, które wiele razy rodziły, wcześnie rozpoczęły życie seksualne albo pala papierosy.

- Wczesne wykrycie raka szyjki macicy gwarantuje wyleczenie choroby?

- Tak. Wczesne wykrycie choroby gwarantuje niemal 100 proc. skuteczność wyleczenia. Rak szyjki macicy w pierwszym okresie przebiega bez niepokojących objawów i jego rozpoznanie jest możliwe wyłącznie dzięki badaniom cytologicznym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24