Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak uniknąć zatrucia czadem? [WIDEO]

Ewa Kurzyńska
Na czujnik czadu trzeba wydać raptem kilkadziesiąt złotych. Szkoda pieniędzy? A czy dla tak marnych oszczędności warto ryzykować życie?
Na czujnik czadu trzeba wydać raptem kilkadziesiąt złotych. Szkoda pieniędzy? A czy dla tak marnych oszczędności warto ryzykować życie? Krzysztof Łokaj
Nawet lekkie zatrucie tlenkiem węgla grozi uszkodzeniem mózgu i kłopotami z pamięcią. Dziecko może mieć trudności w nauce.

Kobieta straciła przytomność w łazience. Zatruła się czadem. Nie udało się jej uratować. Sześć innych osób trafiło do szpitala. Podejrzenie: zatrucie tlenkiem węgla. To tylko wybrane fragmenty policyjnych doniesień, o których było głośno w ciągu ostatniego roku.

Strażacy przyznają, że tego typu wypadki zdarzają się najczęściej w chłodne miesiące. To właśnie wtedy popełniamy poważne błędy, które mogą mieć tragiczne konsekwencje.

- Ludzie rzadziej wietrzą mieszkania, zatykają kratki wentylacyjne - wylicza Marcin Betleja z podkarpackiej straży pożarnej. - Na niedawnym spotkaniu z dziećmi zapytałem, w ilu domach i mieszkaniach w taki sposób "uszczelnia" się łazienki. Ręce podniosło aż dwie trzecie uczniów.

Skąd ten czad

Źródłem śmiertelnie groźnego tlenku węgla mogą być przepływowe podgrzewacze wody, zwane potocznie piecykami. Takie urządzenia są często montowane w łazienkach.

- W trakcie procesu spalania ogień wykorzystuje tlen. Jeżeli wentylacja jest niewystarczająca może go w pomieszczeniu zacząć brakować i wówczas powstanie tlenek węgla. W ciągu minuty, w łazience średnich rozmiarów, jego stężenie może osiągnąć poziom zagrażający życiu - wyjaśnia Marcin Betleja.

Przybywa ofiar

W 2012 roku podkarpaccy strażacy byli wzywani 300 razy do domów i mieszkań, gdzie podejrzewano, że zebrał się czad. Tlenek węgla zabił 5 osób. Poszkodowanych, którzy potrzebowali pomocy medycznej, było 86 osób, w tym 21 dzieci.

Tegoroczne statystyki są jeszcze bardziej złowieszcze. Choć mamy dopiero koniec września tlenkiem węgla już zatruło się śmiertelnie 6 osób, a pomocy potrzebowało 107. A najzimniejsze dni przecież dopiero przed nami.

- Zdarzeń z czadem w tle notujemy najwięcej w dwóch okresach: początkiem roku i wczesną wiosną oraz właśnie jesienią - dodaje Marcin Betleja.

Nieczuły zabójca

Tlenek węgla nie ma zapachu, dlatego nie jesteśmy w stanie wyczuć go w powietrzu. - Jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Łącząc się z hemoglobiną blokuje jej zdolność do transportu tlenu. W efekcie dochodzi do niedotlenienia organizmu. To stan groźny szczególnie dla mózgu - wyjaśnia dr n. med. Włodzimierz Wnęk, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii oraz toksykologii klinicznej.

Szanse na skuteczną pomoc medyczną zależą od czasu, przez jaki chory był narażony na kontakt z tlenkiem węgla oraz od stężenia tego gazu w powietrzu. - Im dłużej trwała ekspozycja, im wyższe było stężenie - tym gorsze są rokowania. W skrajnych przypadkach może dojść do nieodwracalnego uszkodzenia mózgu - przyznaje specjalista.

Główną odtrutką jest tlen, który podaje się chorym w takiej sytuacji. - Niekiedy, także, gdy doszło tylko do lekkiego zatrucia, skutki zdrowotne mogą być odległe w czasie. U dzieci zdolność do uczenia się może być mniejsza, mogą pojawić się zaburzenia koncentracji i problemy z pamięcią - ostrzega doktor Wnęk.

Nie jesteśmy bezbronni

Na szczęście możemy zrobić wiele, by ustrzec się zagrożenia. W domu czy mieszkaniu warto zamontować czujniki czadu, które w porę nas ostrzegą.

To nie wszystko. Niezwykle ważną sprawą jest także dbałość o odpowiednią wentylację pomieszczeń.

- W drzwiach łazienki powinny być tzw. wywietrzniki, a kratek wentylacyjnych absolutnie nie wolno zatykać. Mieszkanie trzeba regularnie wietrzyć. A okna warto mieć cały czas rozszczelnione - radzi Marcin Betleja. - Pamiętajmy także o regularnych przeglądach przewodów kominowych i urządzeń grzewczych - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24