Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak w Rzeszowie żyje się osobom z niepełnosprawnościami? „Są spychane na bok”, słyszymy. Trwają konsultacje społeczne

Marcin Piecyk
Marcin Piecyk
Członkowie instytutu, który organizuje konsultacje twierdzą, że osoby z niepełnosprawnościami są w Rzeszowie "spychane na bok". Właśnie dlatego powstał pomysł, aby podnieść ich jakość życia
Członkowie instytutu, który organizuje konsultacje twierdzą, że osoby z niepełnosprawnościami są w Rzeszowie "spychane na bok". Właśnie dlatego powstał pomysł, aby podnieść ich jakość życia Mariusz Kapala
Czy w Rzeszowie można coś zmienić, by osobom z niepełnosprawnościami żyło się lepiej? Takie pytanie zadaje Instytut Kariery Przedsiębiorczości i Rozwoju organizując w tym temacie konsultacje społeczne. Sami członkowie instytutu uważają, że w stolicy Podkarpacia powinno się zwrócić uwagę na kilka istotnych przypadków.

Do końca lutego potrwają konsultacje społeczne na temat jakości życia osób z niepełnosprawnościami w Rzeszowie. Każdy mieszkaniec za pomocą krótkiego formularza może poruszyć nurtujący go problem i przedstawić go organizatorom inicjatywy, Instytutowi Kariery Przedsiębiorczości i Rozwoju.

- Chodzi nam o to, by pokazać, że mieszkańcy mają możliwość zgłoszenia różnych potrzeb, nieprawidłowości w naszym mieście. Pod koniec miesiąca zbieramy te informacje, powołujemy zespół roboczy i kierujemy wnioski do władz miasta

– wyjaśnia Alicja Rachwał, z Instytutu Kariery Przedsiębiorczości i Rozwoju.

To nie pierwsze tego typu przedsięwzięcie w stolicy Podkarpacia. W czerwcu konsultacje na takiej samej zasadzie dotyczyły zieleni w mieście, w lipcu chodził o zrównoważony rozwój Rzeszowa, a w sierpniu poruszono temat komunikacji miejskiej. Co miesiąc na tapet brany jest zupełnie inny temat.

- Po każdej akcji pytamy, jaki temat jest newralgiczny i należy się nim zająć. To nie tylko nasze pomysły, zawsze konsultujemy je z mieszkańcami miasta – mówi Alicja Rachwał.

Osoby z niepełnosprawnościami w Rzeszowie „są spychane na bok”

Zagadnienia poruszane przez Instytut Kariery Przedsiębiorczości i Rozwoju są dla wielu mieszkańców kluczowe, często chodzi np. o inwestycje, wycinki drzew czy działanie miejskich spółek. Tym razem padło na kwestię osób z niepełnosprawnościami. Organizatorzy chcą, aby w Rzeszowie żyło się takim ludziom lepiej.

- Problem jest przede wszystkim z parkowaniem kierowców, gdzie popadnie i gdzie ktoś chce. Bo „tylko na chwileczkę”. Ostatnio mieliśmy taki przypadek, gdzie mężczyzna zaparkował na miejscu dla niepełnosprawnych. Rzucił hasło: „ale o co chodzi, jak tylko na minutkę”, po czym przyjechała osoba z niepełnosprawnością i nie miała gdzie zostawić auta

– opisuje Alicja Rachwał.

Dodaje też, że często kierowcy w Rzeszowie zastawiają autami chodniki nie zostawiając miejsca dla pieszych, a to stwarza problemy zarówno osobom z niepełnosprawnościami jak i starszym.

- Jeszcze jeden przykład: osoba z niepełnosprawnością nie ma szans, żeby dostać się do ratusza. Władze twierdzą, że nie ma możliwości usprawnienia budynku dla takich osób. A to jest totalna bzdura, jest drugie wejście, gdzie można byłoby postawić biurko. Nie trzeba nic budować – dodaje Alicja Rachwał.

Konsultacje z uwagi na stan epidemii koronawirusa odbywają się wirtualnie. Swoje problemy, pomysły czy przemyślenia odnośnie poprawy jakości życia osób z niepełnosprawnościami można za pośrednictwem strony internetowej: dlaciebie.in/konsultacje-w-lutym-2021.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24