MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak zmienić swoją osobowość? Wiemy, jak to zrobić. Zobacz przepis naukowców, jak być lepszym człowiekiem

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wiele osób chce zmienić cechy osobowości, które przyczyniają się do niepowodzeń i emocjonalnego cierpienia. Nie jest to niemożliwe – wręcz przeciwnie, ustalono dokładnie, w jaki sposób osiągnąć sukces. Zobacz, czego potrzeba, by się zmienić, a dzięki temu poprawić swój charakter i zachowanie.

Spis treści

Kiedy kształtuje się osobowość?

Osobowość kształtuje się począwszy od okresu wczesnego dzieciństwa i według wielu źródeł trwa mniej więcej do pięćdziesiątki. Zmienia się zwłaszcza pod wpływem pewnych zdarzeń i wyzwań, które wymagają od nas dopasowania się do nowej sytuacji.

Znaczki z uśmiechniętą i smutną twarzą w palcach dłoni
Możesz wprowadzić w sobie zmiany, które przyczynią się do lepszego życia. Ważny jest odpowiedni sposób działania ThitareeSarmkasat/Getty Images

Takim właśnie przełomowym zdarzeniom przyjrzała się para psychologów – dr Joshua J. Jackson z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w St. Louis i dr Amanda J. Wright z Uniwersytetu w Zurychu, którzy opisali swoje odkrycia na łamach „Nature Reviews Psychology”.

Czytaj: Masz te cechy osobowości? Prawdopodobnie jesteś bardzo zadowolony z życia

W swoim przeglądzie wcześniejszych prac naukowych zidentyfikowali oni cztery kluczowe mechanizmy, które może wykorzystać osoba prawdziwie chcąca wprowadzić zmiany w swoim charakterze i zachowaniu.

Wyniki tego badania po raz kolejny przeczą wciąż powtarzanym poglądom, że osobowość jest stała. Bo chociaż zwykle jest z nami do końca, istnieje wiele dowodów na to, że przy odpowiednio silnym pragnieniu pewne jej zmiany są możliwe.

Jak zmienić swój charakter na lepszy?

Zmiana osobowości najczęściej zachodzi stopniowo i na przestrzeni długiego okresu czasu, jednak możliwa jest nagła przemiana, gdy podejmuje się celową próbę jej wprowadzenia albo gdy wynika z mechanizmów biologicznych.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Jest to proces złożony, który wymaga stałego zaangażowania. Oprócz odpowiednich działań niezmiernie ważny jest moment zmian, czyli właściwy timing. Najłatwiej dokonać ich, a także podtrzymać, przy znaczących wydarzeniach w życiu, takich jak przeprowadzka do nowego mieszkania, ślub czy urodzenie dziecka.

Zobacz także: Zaakceptuj „złote blizny” w swoim życiu. 5 wskazówek jak zepsute, uczynić lepszym niż nowe. Kintsugi uczy naprawiać garnki... i życie

Aby jednak się udało, warto znać mechanizm osiągania zmian. Wprowadzania ich warto zacząć od warunkowania wstępnego. Wpływanie na ukryte cechy charakteru należy rozpocząć od przygotowania narzędzi, takich jak:

Jednocześnie powinny to być zmiany wykonalne. Nastawienie się na ich wykonanie wymaga przyjęcia otwartej postawy, a więc gotowości na to co nieznane, trudne i nieoczekiwane.

Czytaj też: Wysoka wrażliwość to nie choroba ani defekt

Następnie należy przygotować się do odmiennego działania poprzez odpowiednie zmiany w otoczeniu. To pomaga pozbyć się bodźców skłaniających nas do zachowań kształtujących starą osobowość. Gotowość przyjęcia odmiennej postawy powinna dotyczyć określonych sytuacji i związanych z nimi oczekiwań.

Pod wpływem tych bodźców możliwe jest obranie całkiem nowej drogi reagowania na różne sytuacje, jednak nowo nabyte umiejętności należy wzmocnić i utrwalić. Służy temu ustalanie harmonogramu działań z uwzględnieniem nowych aktywności i działań, a także stwarzanie okazji, by je uskuteczniać. Zwłaszcza pozytywny odbiór otoczenia pomaga utrwalić takie zachowania i sprawić, że staną się przyzwyczajeniem. Właśnie w ten sposób uzyskujemy nowe cechy osobowości – zarówno te pozytywne pod wpływem pracy nad sobą, jak i negatywne, powstające pod wpływem procesów kojarzenia i przemyśleń, które niekoniecznie chcemy zachować.

Najważniejszą cechą, która umożliwia zmiany osobowość, jest jednak silne pragnienie, żeby się udało. Inaczej będziemy tylko walczyć z pragnieniem powrotu do dawnych cech osobowości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak zmienić swoją osobowość? Wiemy, jak to zrobić. Zobacz przepis naukowców, jak być lepszym człowiekiem - Strona Zdrowia

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24