Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaki grill kupić?

Józef Lonczak
Fot. Krzysztof Łokaj
- Za 2 tygodnie mąż wraca z Anglii po 1,5-rocznym kontrakcie. Chcę zrobić niespodziankę i kupić do naszego ogrodu nowy zestaw do grillowania, bo mąż jest zwolennikiem tej formy relaksu. Jaki zatem grill wybrać - pyta pani Anna z Rzeszowa.

Na tak postawione pytanie czterem zapalonym grillowiczom, trzech odpowiedziało, że najlepiej z decyzją o zakupie grilla zaczekać na powrót męża i razem wybrać odpowiedni sprzęt.
Dlaczego warto zaczekać
Do tego 4 krótkie komentarze:
- Jeśli to mąż ma być zadowolony z grilla, to niech weźmie udział w podejmowaniu takiej decyzji.
- Jest zwolennikiem, a więc zna się na sprzęcie ma swoją markę, a żona mu kupi jakąś mało przydatną jednorazówkę.
- Wybór grilla jest poważną sprawą i na tym trzeba się znać. Byłem w USA i tam popularne są grille gazowe.
- Kupiłbym nieduży przenośny grill, ale nie najtańszy. Taki można używać w ogrodzie, na tarasie i wycieczce za miasto.

Lekki blaszany

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zaczekać, a jednocześnie zapoznać się z ofertą rynkową. Mąż z pewnością doceni wiedzę małżonki podczas wspólnych zakupów. Zatem, jaki grill jest najlepszy?
- Najlżejsze, a dodatkowo tanie są grille wykonane z emaliowanej, stalowej blachy. Sprawdzają się bardzo dobrze zwłaszcza podczas wyjazdów wakacyjnych, plenerowych pikników, a także w bardzo małych ogrodach. Po posiłku można je bardzo szybko złożyć i schować np. w garażu, w ten sposób nie zajmą cennego miejsca w ogrodzie, a także nie niszczą się pod wpływem warunków atmosferycznych - odpowiada Mirosław Zawalich, ekspert działu ogród w firmie Praktiker.

Żeliwny trzyma ciepło

W jego opinii zdecydowanie bardziej trwałe są grille żeliwne. Ich minusem jest jednak to, że ważą zdecydowanie więcej i są nieco droższe. Jednak ich ciężar zapewnia też większą stabilność, a przesuwanie ich będzie łatwiejsze, jeśli wybierzemy model z kółkami. Żeliwne ruszty mają też inną cenną zaletę: równomiernie się nagrzewają i długo trzymają ciepło.

Duży na fundamencie

Zupełnie inną kategorię stanowią duże, murowane z cegły czy naturalnego kamienia albo betonowe grille bardziej adekwatne do większych ogrodów. Jednak nie każdemu taki trwały obiekt musi się podobać. A jeśli ma być trwałą ozdobą ogrodu, (przysmaki na grillu przyrządzamy przecież niezbyt często) to powinien być dobrze zaprojektowany (w jakiej części ogrodu go ustawić) i starannie wykonany na fundamencie.

Na prąd czy na gaz

Amatorom dań przygotowanych na świeżym powietrzu, ale nietęskniącym za zapachem dymu i przypalonego tłuszczu hipermarkety oferuja szeroki wybór grilli gazowych i elektrycznych.
- Grille elektryczne czy gazowe są łatwe w obsłudze, a przy tym przyjazne środowisku. Przyrządzone na nich potrawy są smaczne a zarazem zdrowe. Urządzenia te nie dymią, umożliwiając swobodne grillowanie także na balkonie. Są bezpieczne w użyciu i stanowią dobrą alternatywę dla grilli opalanych węglem - wyjaśnia Mirosław Zawalich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24