Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaki komputer kupić dla dziecka? Przykładowe konfiguracje, ceny

Opr. Jer na podstawie materiałów AMD
stock
Zanim się obejrzymy nadchodzi czas, aby kupić dla naszej pociechy komputer. Dobrą okazją jest komunia czy Dzień Dziecka, jednak wybór odpowiedniego sprzętu nie jest łatwy.

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele modeli oferowanych przez różnych producentów i dystrybutorów. Przed dokonaniem zakupu warto się więc odpowiednio przygotować.

Po co jest potrzebny?

Na początku musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: "Do jakich zadań ma służyć komputer?" Z racji wieku, dziecko będzie wykorzystywało go głównie do surfowania po internecie, nauki oraz zabawy - grania w gry komputerowe, oglądania ulubionych filmów.

Ponieważ z czasem, wraz z rozwojem potrzeb dziecka niezbędne będzie unowocześnianie komputera, w pierwszej kolejności warto rozważyć zakup maszyny stacjonarnej. Komputery tego typu umożliwiają łatwą i stosunkowo niedrogą wymianę kluczowych elementów (procesora, karty graficznej, pamięci RAM), bez konieczności ponownego kupowania nowego PC'ta. Jeżeli dysponujemy odpowiednią wiedzą na temat wydajności oraz kompatybilności podzespołów możemy skompletować komputer samodzielnie.
W przeciwnym razie warto wybrać gotowy zestaw.

Nie tylko decyduje cena

Dokonując zakupu nie powinniśmy kierować się wyłącznie ceną. Dewiza "droższy znaczy lepszy" (i na odwrót), w wielu przypadkach nie sprawdza się. Aby nie narażać się na nadmierny wydatek najlepiej zdecydować się na zakup uniwersalnego komputera, charakteryzującego się korzystnym współczynnikiem wydajność/cena.

Dobrym przykładem takich desktopów są modele zbudowane
w oparciu o nowoczesne platformy, takie jak platforma AMD o kodowej nazwie "Dragon" (wyposażona w czterordzeniowy procesor AMD Phenom II X4, karty graficzne ATI Radeon HD z serii 4000 oraz płyta główna oparta na chipsecie AMD serii 7xx).

Składak czy gotowiec?

Użycie przez producenta zoptymalizowanych do współpracy ze sobą komponentów często zapewnia wyższą wydajność oraz większą stabilność pracy, w porównaniu ze "składakami". Jednocześnie zintegrowane rozwiązania pozwalają producentom obniżyć koszt produkcji, a tym samym przekładają się na ostateczną niższą cenę komputera.

Podobne rozwiązania stosowane są obecnie również w komputerach przenośnych. Dobrym przykładem notebooków o atrakcyjnej relacji ceny do oferowanej wydajności są laptopy zbudowane w oparciu o nowoczesne platformy, takie jak platforma AMD o kodowej nazwie "Puma" (wyposażona w procesor Turion X2 Ultra, kartę graficzną ATI Radeon HD serii 3000 oraz chipset AMD serii 7XX) lub "Yukon" (z procesorem AMD Athlon™ Neo oraz wydajną zintegrowaną kartą graficzną ATI RadeonTM X1250). Decydując się na laptopa musimy jednak pamiętać, że możliwości rozbudowy komputerów przenośnych są bardzo ograniczone i dotyczą głównie pamięci RAM.

Zwróć uwagę na te elementy

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na zakup komputera stacjonarnego,
czy przenośnego, wybierając sprzęt dla naszego dziecka powinniśmy postawić na model z wielordzeniowym procesorem o częstotliwości przekraczającej 2GHz
(np. Phenom X3, Phenom X4 lub mobilny Turion X2 Ultra).

Przy wyborze karty graficznej warto sprawdzić zainteresowania naszego smyka. Jeżeli dziecko preferuje dynamiczne gry, np. wyścigi samochodowe lub gry typu MMORPG warto zainwestować w wydajną kartę graficzną, taką jak ATI Radeon HD serii 4000. Nie powinniśmy także zapominać o odpowiedniej ilości pamięci RAM.
Obecnie wystarczy 2GB DDR2. W przypadku komputera dla dziecka, niezbędny będzie także odpowiednio pojemny dysk twardy. Jego wielkość nie powinna być mniejsza niż 250 GB.

- Wybierając komputer warto zdecydować się na wielozadaniowego PC'ta - mówi Bruno Murzyn, AMD CEE - Z racji szybkiego rozwoju dziecka oraz jego potrzeb lepszym rozwiązaniem będzie komputer stacjonarny. Jego zaletą jest możliwość łatwej rozbudowy oraz wymiany podzespołów. Aby nie przepłacać, jednym z głównych wyznaczników decydującym o zakupie powinien być współczynnik wydajność/cena charakteryzujący dany model.

Przykładowe konfiguracje:

Komputronik Sensilo CT-115 VP [K099]
Oprogramowanie: Windows Vista Home Premium PL
Procesory: AMD Phenom II X4 920
Pamięci DRAM: 4GB DDR2 800MHz (2x2GB) Kingston
Karty graficzne: Radeon 4850 512MB 2xDVI
Dyski twarde: 500 GB Seagate Barracuda
Napędy optyczny wbudowany: DVD+/-RW DVD+/-RW LightScribe
Czytniki kart pamięci: CF, SDHC, Micro SD, xD, MS, MS Duo i inne.
Gwarancja: 2 lata w serwisie zewnętrznym
Cena: 3099 PLN (źródło: komputronik.pl)

KOMPUTER YAMO FEAR2
System operacyjny: Linux
Procesor: AMD Phenom X3 Triple Core 8450
Zainstalowana pamięć RAM: 2 GB GEIL DDR 2 800 MHz
Karta graficzna: ATI Radeon HD 4850
Dysk twardy: 320 GB SATA II
Napęd optyczny wbudowany: DVD+/-RW Dual Layer LightScribe
Czytnik kart pamięci: 20 w 1
Gwarancja: 2 lata w serwisie zewnętrznym
Cena: 2 899 PLN (źródło: www.reactor.pl)

Notebook HP Pavilion dv5-1120ew Entertainment
System operacyjny: Windows Vista® Home Premium
Procesor: AMD Turion™ X2 Dual-Core RM-72
Zainstalowana pamięć RAM: 3GB DDR2
Karta graficzna: TI Mobility Radeon HD 3450
Dysk twardy: 250 GB SATA
Napęd optyczny wbudowany: DVD Lightscribe Super Multi (+/-R +/-RW)
Czytnik kart pamięci: 5 w 1
Gwarancja: 2 lata w serwisie zewnętrznym
Cena: 2 699 PLN (źdódło: www.hp.pl)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24