Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakich języków obcych warto się uczyć

Agnieszka I. Skowron
Zanim wybierzemy język obcy do nauki, warto zastanowić się nad jego przydatnością w przyszłości.
Zanim wybierzemy język obcy do nauki, warto zastanowić się nad jego przydatnością w przyszłości. Fot. Krystyna Baranowska
Angielski czy niemiecki opanowany choćby w stopniu podstawowym jest szansą na lepiej płatną pracę, a także na międzynarodowe kontakty. Przed rozpoczęciem nauki języka obcego warto jednak zastanowić się, do czego chcemy go wykorzystać.

Najbardziej powszechnym obcym językiem jest w naszym kraju angielski. Na dobre wszedł do kanonu podstawowych przedmiotów w szkołach. Mamy z nim styczność od najmłodszych lat. Dzięki temu jesteśmy w stanie w prosty sposób porozumieć się z obcokrajowcami. Warto też zadbać o udokumentowanie znajomości języka obcego. Zdobywanie kolejnych certyfikatów może tylko stać się atutem w przyszłości.

Pomyśl przyszłościowo

Zanim wybierzemy język obcy do nauki, warto zastanowić się nad jego przydatnością w przyszłości. Potraktujmy kurs jako inwestycję we własny rozwój. Gdy wiążemy swoje plany z dużymi koncernami znanymi w całym świecie, weźmy pod uwagę popularność chociażby rynku chińskiego. Jak wiemy ,produkty z Chin zalewają światowe rynki i nie zanosi się na szybką zmianę takiego stanu rzeczy.

Jeśli swą przyszłość wiążemy z dyplomacją, to trzeba perfekcyjnie znać język francuski. Jest on także pomocny w porozumiewaniu się w niektórych krajach afrykańskich oraz w dużej części Kanady.

Naucz się języka sąsiadów

Jeśli nie masz faworyta do nauki wśród języków obcych, możesz pokierować się wyborem na zasadzie sąsiedztwa naszego kraju. Zastanów się nad opanowaniem języka słowackiego czy czeskiego. Ten drugi w szczególności możesz szlifować, oglądając wciąż popularne czeskie filmy.

Warto poświęcić więcej uwagi językowi niemieckiemu. Kontakty handlowe z Niemcami, a także te zwykłe, przyjacielskie mogą być niezwykle owocne.

Zauważamy też powrót mody na język rosyjski. Jak w latach 90. przestało kłaść się nacisk na jego naukę, tak teraz dobrowolnie coraz więcej młodych zgłębia tajniki tego języka. A od niego niedaleka droga do języka naszych sąsiadów ze wschodu - Ukraińców.

Japoński i języki skandynawskie

Fascynująca kultura Kraju Kwitnącej Wiśni skłania coraz więcej osób do nauki języka japońskiego. Są to nie tylko nastolatki będące pod wpływem popularnej mangi, ale też dorośli, którzy dostrzegają coraz większą popularność japońskiego kapitału.

W ofertach szkół językowych pojawiają się też coraz częściej języki skandynawskie. Mimo że w krajach Skandynawii można bez problemu dogadać się po angielsku i tak nauka tych języków znajduje swoje grono zainteresowanych. Związane jest to na pewno z chęcią wyjazdu do pracy do bogatych krajów, a także współpraca co poniektórych firm z rynkami Skandynawii.

Warto pomyśleć o wyjeździe za granicę

Nie od dziś wiadomo, że najlepszą metodą nauki języka obcego jest dłuższy pobyt za granicą. Kształcenie na poziomie zawodowym, a także studia można urozmaicić, wyjeżdżając na uczelnie obcych państw. Najpopularniejszym unijnym programem umożliwiającym wymianę studencką jest "Uczenie się przez całe życie". Włączonych do niego zostało pięć dotychczas samodzielnie funkcjonujących programów, w tym Erasmus oraz Leonardo da Vinci.

Bogatą ofertę wyjazdów w celach szlifowania języka obcego urozmaicają też programy wakacyjne. Można skorzystać zarówno z kursu z obcokrajowcami we własnej miejscowości, jak i wyjazdu językowego za granicę.

Wybierz odpowiedni sposób nauki

Problemem, który pojawia się już po wyborze języka obcego dla siebie, jest miejsce, a także sposób jego nauki. Szkół językowych nie brakuje. Warto więc kierować się opinią uczestników. Można wybrać regularne kursy odbywające się w konkretne dni tygodnia o określonym czasie albo wybrać "luźne" godziny oferowane przez niektóre placówki na rynku. Bardziej wymagający mogą skłaniać się w stronę zapraszania korepetytora językowego do siebie do domu. Może być to zarówno wykwalifikowany nauczyciel, jak i student. Metod nauki też jest wiele. Można skorzystać z Metody Callana, klasycznego przyswajania słówek i gramatyki, a także brać jedynie udział w konwersacjach w obcym języku.

Z prostych domowych sposobów niezawodnym jest tłumaczenie na własny użytek obcojęzycznych tekstów piosenek czy już wspomniane czytanie książek w oryginale i oglądanie filmów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24