MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jan Nowakiewicz z Rzeszowa świętował 100. urodziny [ZDJĘCIA, WIDEO]

Barbara Galas
Barbara Galas
Jan Nowakiewicz z Rzeszowa obchodził swoje setne urodziny. Jak żartował podczas przyjęcia, skończył 100 lat i 4 godziny. Urodziny spędził w towarzystwie rodziny, która na ten wyjątkowy dzień przyjechała z różnych zakątków świata – jeden wnuk z Japonii, drugi ze Stanów Zjednoczonych, oraz zaproszeni goście. Oczywiście nie zabrakło tortu i mnóstwa prezentów.
od 7 lat

W tym szczególnym dniu jubilata odwiedziły Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki, oraz Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa, które wręczyły jubilatowi kwiaty, list gratulacyjny oraz prezent.

Jan Nowakiewicz to zasłużony żołnierz, który otrzymał najwyższe odznaczenia, m.in. Zasłużonym na Polu Chwały, Krzyż Oficerski, Krzyż Kawalerski, a w dniu urodzin dodatkowo Krzyż Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Pan Jan jest inwalidą wojennym, kombatantem oraz Honorowym Prezesem Zarządu Okręgowego Inwalidów Wojennych RP w Rzeszowie, który przez całe życie pracował dla ludzi.

Podczas przyjęcia pan Jan opowiedział piękną lekcję historii i miłości do swojego kraju.

- Cokolwiek robiłem w życiu, zawsze najważniejszy był człowiek - mówi jubilat.

Pan Jan to ojciec dwójki dzieci - córki i syna, dziadek pięciorga wnucząt (dwie wnuczki i trzech wnuków) oraz pradziadek trojga prawnucząt (dwie prawnuczki i jeden prawnuk).

- Dla mojego teścia rodzina zawsze była najważniejsza. To człowiek, który potrafił radzić sobie w każdej sytuacji- mówi Adam Czudec, zięć jubilata.

Największym skarbem pana Jana jest jego prawnuk, również Jan, który ma 4 lata. Opiekuje się dziadkiem, przypomina mu o lekarstwach i pyta, czy nie chce czegoś do picia.

- Myślę, że jest w tak dobrej kondycji głównie dzięki temu, że ma wokół siebie kochających go ludzi i ma dla kogo żyć- dodaje pan Adam.

Jubilat zdradził swój przepis na długowieczność:-Należy żyć według określonych zasad, nie poddawać się wpływom innych- mówi pan Jan. W życiu kierowałem się uczciwością. Mam satysfakcję, że wielu osobom pomogłem - dodaje 100-latek.

Najstarsza osoba na Podkarpaciu liczy 109 Lat

Dane z marca 2024 wskazują, że Jan Nowakiewicz jest jednym z 158 osób na Podkarpaciu, które przeżyły wiek. Najstarszą mieszkanką naszego regionu jest pani urodzona w 1915 roku, licząca obecnie 109 lat.

Specjalne świadczenie dla stulatków

Osoby, które ukończyły 100 lat, mogą liczyć na specjalny dodatek za wiek. Od 1 marca br. dla nowych stulatków wynosi on 6 246,13 zł brutto miesięcznie. Jak informuje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim, świadczenie honorowe przyznawane jest automatycznie, bez konieczności składania dodatkowych wniosków.

Jest ono wypłacane dożywotnio i stanowi comiesięczny dodatek do emerytury lub renty. Świadczenie otrzymują także ci, którzy nie przepracowali ani jednego dnia i nie pobierają emerytury ani renty. W przypadku osób niepobierających świadczenia emerytalno-rentowego, świadczenie honorowe przyznawane jest wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej lub jej pełnomocnika, złożony w najbliższej placówce ZUS. Wymagane jest dołączenie dokumentu potwierdzającego datę urodzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24