NOWINY24
  TO CZYTAJĄ INNI

  Popularne na portalu

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  Popularne na portalu

  • Przestępcy seksualni z Podkarpacia. Zdjęcia gwałcicieli i pedofilów z rejestru MS
  • Wypadek na moście w Przemyślu. Samochód prawie spadł do rzeki Wiar
  • W Rzeszowie trwa przedświąteczna spowiedź [DATY, GODZINY]

  Jan Trębacz: na scenie jestem kimś innym

  Jan Trębacz: na scenie jestem kimś innym

  Rozmawiała Paulina Sroka

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Jan Trębacz nie jest jedynym nauczycielem, który gra z zespole rockowym. Nasz współpracownik Michał Czajka jest klawiszowocem w grupie Sherion z Rze

  Jan Trębacz nie jest jedynym nauczycielem, który gra z zespole rockowym. Nasz współpracownik Michał Czajka jest klawiszowocem w grupie Sherion z Rzeszowa. ©Archiwum

  Rozmowa z Janem Trębaczem, współzałożycielem i wokalistą zespołu Illuminandi, który gra mocną muzykę metalową o chrześcijańskim przesłaniu.
  Jan Trębacz nie jest jedynym nauczycielem, który gra z zespole rockowym. Nasz współpracownik Michał Czajka jest klawiszowocem w grupie Sherion z Rze

  Jan Trębacz nie jest jedynym nauczycielem, który gra z zespole rockowym. Nasz współpracownik Michał Czajka jest klawiszowocem w grupie Sherion z Rzeszowa. ©Archiwum

  - Uczysz języka angielskiego w Zespole Szkół Ekonomicznych i Kolegium Języków Obcych w Dębicy. Nauczyciel z metalową pasją i wyglądem budzi chyba zainteresowanie.

  - Rzeczywiście, w jakiś sposób odbiegam od stereotypu belfra. Kiedy zacząłem pracować w ZSE, ponoć jedna z nauczycielek zapytała mojego nowego szefa: panie dyrektorze, ale jak to? Taki z długimi włosami? Niektórzy ludzie uważają, że nauczycielowi pewnych rzeczy robić nie wypada.
  Jednak znacznie częściej zdarza się, że jeśli już ktoś interesuje się mną i moją pasją, to w sposób pozytywny. Uczniowie często chcą rozmawiać o zespole, o muzyce, którą tworzymy, o koncertach. Nie mogę pozwolić sobie na prywatne dyskusje podczas lekcji. Dlatego zawsze zapraszam do rozmowy po zajęciach.

  - Chyba nie da się oddzielić twojej fascynacji muzyką metalową od pracy zawodowej?

  - Na pewno nie. Bywało, że kiedy ja szalałem na scenie, pod sceną szaleli moi uczniowie. To trochę dziwna sytuacja, jednak obie strony najwyraźniej dobrze się bawiły. Czasem, z uwagi na koncerty, muszę wziąć bezpłatny urlop czy przełożyć zajęcia. Ale moja pasja raczej mi pomaga w pracy niż przeszkadza. Zawód nauczyciela obciąża psychicznie. Trzeba wciąż dyscyplinować, motywować, namawiać do nauki. Dzięki muzyce odreagowuję codzienny stres. Na scenie jestem kimś innym.

  - Ciężka muzyka metalowa i teksty o tematyce chrześcijańskiej. Połączenie co najmniej dziwne.

  Illuminandi to grupa wykonująca gothic metal o chrześcijańskim przesłaniu. Zespół powstał w 1998 roku w Dębicy. Ich muzyka stanowi płynne połączenie mocnego i ciężkiego metalu z wiolonczelą i skrzypcami. W roku 2005 zespół stał się głównym tematem jednej z odsłon programu telewizyjnego Raj, emitowanego przez TVP. Grupa brała udział w wielu festiwalach w Europie. Na koncie ma m. in. "The Beginnig", kompilację z 2005 r. i nagrany rok później minialbum "Illumina Tenebras Meas". Prawdopodobnie latem przyszłego roku powstanie kolejna płyta zespołu.  - Nie brakuje opinii, że jedno z drugim się kłóci. Być może, dlatego, że większość zespołów metalowych propaguje tematykę antyreligijną, czy wręcz satanistyczną. Nie można po prostu powiedzieć: metal to zła muzyka. Dźwięk jest neutralny. Owszem, muzyka niesie jakiś ładunek emocjonalny, ale jest przede wszystkim tworzywem. To tekst przekazuje treść. Nasze teksty często mocno bazują na Piśmie Świętym. Niektóre są bardzo osobiste. Mówią o cierpieniu, zwątpieniu, zawsze o Bogu i wierze. Dla mnie to niezwykle ważne. Wyszedłem z założenia, że skoro już tyle energii poświęcam na granie, to chcę jednocześnie przekazać coś istotnego. Coś, co odzwierciedla moje przekonania.

  - Zdarzyło się, że te przekonania kogoś zainspirowały, coś zmieniły? A może wasze teksty tak naprawdę przechodzą bez echa? Ludzie zjawiają się na waszych koncertach, żeby posłuchać ciężkiego brzmienia, a przesłanie niewiele ich obchodzi?

  Skład Illuminandi


  Aleksander Kozioł - gitara
  Jan Trębacz - gitara, śpiew
  Antonina Witkowska - wiolonczela
  Aleksander Kraszkiewicz - gitara basowa
  Janusz Domka - perkusja
  Radosław Sołek - śpiew
  Krzysztof Kawa - skrzypce  - Na szczęście chyba nie. Nie raz mówiono nam, że wykonaliśmy dobrą robotę, że nasza muza i teksty komuś pomogły. Zresztą spotykają nas też inne miłe dowody, że nasze granie ma sens. Kiedy wybieraliśmy się na festiwal do Niemiec, zajrzeliśmy na internetowe forum festiwalu. Na wspólny wypad umawiali się tam ludzie, dla których kilka miesięcy wcześniej graliśmy w Szwajcarii. Pisali, że warto wybrać się do niemieckich sąsiadów, żeby znowu usłyszeć Illuminandi na żywo. Dla takich chwil warto grać.


  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (2)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Świeć Się! Zgłoś miasto do plebiscytu

  Świeć Się! Zgłoś miasto do plebiscytu

  [FLESZ] Przegląd najciekawszych wydarzeń tygodnia na Podkarpaciu

  [FLESZ] Przegląd najciekawszych wydarzeń tygodnia na Podkarpaciu

  Loteria Nowin - wygraj mieszkanie warte 310 000zł!

  Loteria Nowin - wygraj mieszkanie warte 310 000zł!