Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Janusz Sepioł, architekt miejski: W Rzeszowie są tereny z niezwykłym potencjałem. Atutem jest położenie na pofalowanym terenie [ZDJĘCIA]

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Janusz Sepioł: To fotografia z zakładu E. Janusza mojego pradziadka - aptekarza, który urodził się w Rzeszowie
Janusz Sepioł: To fotografia z zakładu E. Janusza mojego pradziadka - aptekarza, który urodził się w Rzeszowie Krzysztof Kapica
- Wydaje mi się, że musiało dochodzić do bardzo daleko idącej interpretacji przepisów prawa, żeby niektóre obiekty można było realizować - tak dotychczasową politykę przestrzenną miasta w kontekście raportu NIK ocenił Janusz Sepioł, pierwszy w historii Rzeszowa architekt miejski. - Chcę powiedzieć jasno. Ja to odkreślam grubą kreską. Nie przyszedłem tu jako rewizor, ani śledczy. Zamierzam tworzyć nową jakość - zapowiedział.

W czwartek w Ratuszu dziennikarzom został zaprezentowany Architekt Miasta, którym, jak pisaliśmy, został Janusz Sepioł z Małopolski, architekt, urbanista, historyk sztuki, były polityk.

- Na razie poznaję rodzinne miasto mojego pradziadka. Wiele rzeczy mnie zaskakuje. Czasem pozytywnie, czasem negatywnie. Chodzę i rysuję. Patrzę, jak jest, szukam śladów jak było, porównuję z archiwalnymi zdjęciami - mówił.

Przyznał, że wyznaczył sobie kilka celów.

- Pierwsza kwestia to lepsze zarządzanie przestrzenią miasta. Poprzez to, co jest możliwe, czyli bardziej zgodne z prawem, skrupulatne i solidne wydawanie decyzji o warunkach zabudowy.

Mówił o pokryciu większej części miasta nowymi planami.

- Trzeba możliwie szybko uchwalić studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, aby zacząć pracę nad planami miejscowymi. W najbliższych tygodniach skoncentruję się na przeglądzie projektów tychże planów by ocenić które kontynuować a których nie oraz gdzie podjąć nowe. Tę hierarchię i kalendarium uważam za jedną z podstawowych rzeczy. Ogromnie chciałbym, żeby w mieście obowiązywała uchwała krajobrazowa, porządkująca reklamy i szyldy zewnętrzne. Ponadto, aby było więcej takiej pracy koncepcyjnej nad przyszłością, a więc warsztatów, konkursów.

Wydaje mi się, że musiało dochodzić do bardzo daleko idącej interpretacji przepisów prawa, żeby niektóre obiekty można było realizować - tak dotychczasową politykę przestrzenną miasta w kontekście raportu NIK ocenił Janusz Sepioł, pierwszy w historii Rzeszowa architekt miejski. - Chcę powiedzieć jasno. Ja to odkreślam grubą kreską. Nie przyszedłem tu jako rewizor, ani śledczy. Zamierzam tworzyć nową jakość - zapowiedział.

Janusz Sepioł nowym architektem miasta Rzeszowa

Zwracał uwagę, że Rzeszów nie musi się dziś uskarżać na stagnację. - Tu jest potężny ruch budowlany. Powiedziałbym, że jest wiele dobrych obiektów. Problem raczej w tym, co pomiędzy budynkami.

Jeśli idzie o nowe obiekty publiczne, uważa, że najlepszą procedurą będą konkursy, które wyłonią świetne rozwiązania i ściągną wybitnych architektów.

Zapowiedział, że zamierza działać na rzecz promocji miasta przez architekturę. - Chodzi mi o to, aby była ona elementem innowacji. Ostatnia kwestia to lepsza koordynacja wszystkich służb odpowiadających za rozwój miasta.

Mówił, że chce podnieść rangę Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej.

Janusz Sepioł wspomniał też o swoich korzeniach. - Zrobiłem taki mały przegląd zdjęć w domu. To jest fotografia z rzeszowskiego zakładu Edwarda Janusza. A na niej mój pradziadek Feliks, aptekarz. Urodził się w Rzeszowie i tu chodził do szkoły a potem się przeniósł do moich rodzinnych Gorlic. Zatem Rzeszów to nie jest jedno z wielu miast, tylko to, od którego w pewnym sensie zaczyna się moja rodzinna tradycja.

W Rzeszowie wynajął już mieszkanie. - Muszę powiedzieć, że rzeczywiście przychodzę tu z dużymi nadziejami i wiem, że są także duże oczekiwania związane z funkcją Architekta Miasta. Nie chciałbym ich zawieść. Zdajmy sobie jednak sprawę, że funkcjonujemy w określonym porządku prawnym, więc pewne rzeczy są możliwe, pewne są mniej możliwe, a niektóre w ogóle niemożliwe do zrealizowania. Instytucja Architekta Miasta jest znana polskiej tradycji, ale nie jest znana polskiemu porządkowi prawnemu. W sensie prawa takiej nie ma. Ale w wielu miastach architekci funkcjonują i mają różne zadania, kompetencje. Trochę to zależy od osobowości, pasji, od tego jak widzi to zarządzający miastem. A skuteczność w dużym stopniu od dwóch rzeczy: wsparcia środowiska zawodowego i relacji z prezydentem miasta.

Największe plusy, jakie już dostrzegł spacerując po Rzeszowie?
- Jest wiele terenów z niezwykłym potencjałem, np. taki Budziwój. Chciałbym mieć tam dom. Piękny teren. Albo Przybyszówka. Jakie tam są płaszczyzny widokowe. Fakt, że Rzeszów położony jest na pofalowanym terenie uważam za niezwykły atut. I ma bardzo dużo przestrzeni otwartych, miejsc na parki. To są takie skarby, na których można zbudować piękne miasto.

Prezydent Konrad Fijołek, przedstawiając miejskiego architekta mówił, że to połączenie doświadczenia z powiewem świeżości. - Mam nadzieję, i wcale tu nie przesadzam, że odegra on rolę współczesnego Wiedemanna dla Rzeszowa. Chciałbym także wyraźnie podkreślić, że architekt będzie miał bardzo dużą niezależność. Wszelkie możliwe instrumenty i narzędzia, które będą potrzebne do pełnienia tej funkcji.

Janusz Sepioł urodził się w 1955 roku w Gorlicach. Jest absolwentem Wydziału Architektury na Politechnice Krakowskiej oraz Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1981-1990 pracował jako projektant – urbanista w Biurze Rozwoju Krakowa, a następnie jako Architekt Wojewódzki w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. Od 1999 roku był wicemarszałkiem, a w latach 2002–2006 marszałkiem małopolskim. Inicjator budowy między innymi takich obiektów jak Małopolski Ogród Sztuki, Muzeum Lotnictwa, Cricoteka. Generalny Projektant Planu Zagospodarowania Przestrzennego Małopolski i koordynator dwóch kolejnych strategii jej rozwoju.

W 2007 roku pełnił funkcję Pełnomocnika Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury, prowadząc konkursy na gmachy Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK i Centrum Kongresowego ICE. Senator VII i VIII kadencji. Współautor tzw. „Ustawy Krajobrazowej”. Od 2015 roku projektant nowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Małopolski. Od 1991 roku członek Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, członek rad programowych Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24