MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jasielscy radni kontra alkoholizm i narkomania

Marek Dybaś
FOT. MAREK DYBAŚ
Radni z Jasła jednogłośnie podjęli uchwały w sprawach przyjęcia Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii.

Takim samym wynikiem przyjęto też uchwałę o powołaniu Zespołu Interdyscyplinarnego, którego zadaniem będzie pomoc rodzinom dotkniętych przemocą.

Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2011 rok zakłada realizację dwóch strategicznych celów: ograniczenia konsumpcji napojów wysokoprocentowych oraz wspieranie dzieci i młodzieży zagrożonych patologią i żyjących w rodzinach dysfunkcyjnych.

Cele te będą realizowane poprzez m. in. zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu, udzielanie pomocy psychospołecznej i prawnej rodzinom z problemami alkoholowymi, ochronę przed przemocą w rodzinie.

Będzie też prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania tych problemów oraz poprzez wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych służących rozwiązywaniu problemów alkoholowych.

Natomiast głównym celem Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na 2011 rok jest zmniejszenie zjawiska rozwoju uzależnień od środków psychoaktywnych, udział młodzieży w lokalnych i ogólnopolskich kampaniach profilaktyczno - edukacyjnych, organizowanie zajęć integracyjno - profilaktycznych dla młodzieży oraz wspieranie działalności szkolnych świetlic, organizowanie pikników rodzinnych, wspieranie finansowe letniego i zimowego wypoczynku dla młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych, czy spotkania z policjantami.

Działania te pozwolą na wzmocnienie więzi rodzinnych, podniesienie poziomu samooceny wśród młodzieży, zagospodarowanie ich czasu wolnego.

Zespół Interdyscyplinarny będzie realizował działania określone w "Miejskim programie przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie".

W skład zespołu, który zostanie ustalony zarządzeniem burmistrza Jasła wejdą przedstawiciele: Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Komendy Powiatowej Policji, organizacji pozarządowych działających na terenie miasta w obszarze działania przemocy domowej, wydziału oświaty Urzędu Miasta, Szpitala Specjalistycznego, Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej Sądu Rejonowego.

W skład zespołu mogą wejść także prokuratorzy oraz przedstawiciele innych pomiotów działających na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

- Powołanie zespołu wynika z zapisów ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. W opracowaniu projektu uchwały wzięto pod uwagę uwagi MOPS. Zadaniem zespołu będzie opracowanie Miejskiego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie - wyjaśnia Iwona Byczek, inspektor ds. społecznych.

Do zadań tego zespołu należeć będzie m.in. diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie, podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą w rodzinie, mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku, inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą w rodzinie, rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach oraz możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym, inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc w rodzinie.

Za obsługę techniczno - organizacyjną Zespołu Interdyscyplinarego odpowiedzialny będzie MOPS.

Zgodnie z założeniami ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie posiedzenia będą się odbywać w zależności od potrzeb, jednak nie rzadziej niż raz na trzy miesiące.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24