Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jasielska Spółdzielnia Mieszkaniowa buduje nowe bloki

Ewa Wawro
Nowy blok przy ul. Floriańskiej w Jaśle. - Inwestujemy, bo mamy pomysł na rozwój spółdzielni – mówi Janusz Przetacznik., prezes JSM
Nowy blok przy ul. Floriańskiej w Jaśle. - Inwestujemy, bo mamy pomysł na rozwój spółdzielni – mówi Janusz Przetacznik., prezes JSM MAREK DYBAŚ
Jasielska Spółdzielnia Mieszkaniowa jest liderem wśród polskich spółdzielni. Innym się nie opłaca, a ona inwestuje i zbiera nagrody.

Jasielska Spółdzielnia Mieszkaniowa zajęła 3. miejsce w ogólnopolskim rankingu spółdzielni mieszkaniowych, przeprowadzony przez specjalistyczne wydawnictwo Domy Spółdzielcze. Chodziło o pokazanie spółdzielni mieszkaniowych, jako nowoczesnych i efektywnych zarządców zasobów mieszkaniowych, liczących się podmiotów gospodarczych, a także ważnych organizatorów życia społeczno-kulturalnego.

JSM w kategorii: spółdzielnie średnie inwestujące zajęła 3. miejsce.

- To duże osiągnięcie. Precyzyjne matematyczne kryteria porządkujące w sposób obiektywny zasady rywalizacji potwierdzają, że Jasielska Spółdzielnia Mieszkaniowa jest znakomicie zorganizowana, dobrze przystosowała się do warunków rynku i nade wszystko właściwie służy swoim mieszkańcom - podkreśla Maria Wiktoria Niedzielska, red. nacz. Domów Spółdzielczych.

Inwestowanie się nie opłaca

Informacje na temat Rankingu Spółdzielni Mieszkaniowych 2011 (zasady, regulamin, ankiety do wypełnienia) opublikowane zostaną w majowym numerze miesięcznika "Domy Spółdzielcze" oraz na stronach internetowych: http://krs.org.pl, http://www.spoldzielniemieszkaniowe.pl, http://www.domyspoldzielcze.pl.

W rankingu pod uwagę brane były wyniki finansowe z ostatnich trzech lat, bieżące koszty utrzymania i eksploatacji zasobów, kadra zarządzająca.

Okazuje się, że niewiele spółdzielni mieszkaniowych inwestuje. Dlaczego?

- Z uwagi na przepisy wprowadzone ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych - wyjaśnia Janusz Przetacznik prezes Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. - Zgodnie z nimi spółdzielnia po wybudowaniu budynku obowiązkowo musi przenieść własność znajdujących się w nim samodzielnych lokali na rzecz swoich członków. Sprowadza nas to do roli dewelopera, który po zakończeniu inwestycji nie interesuje się budynkiem, a zarząd nad nim przejmuje wspólnota mieszkaniowa. My budujemy dla naszych członków a po zakończeniu inwestycji możemy usłyszeć "już nic do tego nie macie". Takie działanie jest sprzeczne z ideą spółdzielczości - mówi Przetacznik.

Jak widać inwestowanie nie przynosi spółdzielniom dodatkowych przychodów, a do tego może raczej przysporzyć kłopotów i jest dość ryzykowne z uwagi na ciągle zmieniające się przepisy. Zarządu JSM to jednak nie zraża.

- Bo my mamy pomysł na rozwój spółdzielni - podkreśla Przetacznik. - Budujemy lokale, a swoją dotychczasową pracą i osiągnięciami przekonujemy naszych członków do powierzania nam funkcji zarządcy nieruchomością wspólną.

Nowoczesne i tanie w eksploatacji

W ub.r JSM wybudowała nowoczesny budynek wielorodzinny z usługami, w którym zamieszka 14 rodzin, a do tego przygotowano 3 lokale na wynajem. W tym samym kompleksie, położonym w bardzo atrakcyjnym miejscu, przy ul. Floriańskiej, w samym centrum Jasła, postawili 3 domki jednorodzinne o pow. ok. 150 m kw. każdy.

W maju rozpocznie się budowa kolejnego bloku przy ul Krasińskiego w Jaśle.

- Najnowsze technologie spełniające wszystkie normy, mieszkania tanie w eksploatacji, z garażami podziemnym - opisuje prezes. Inwestycja, w której zamieszka 12 rodzin, cieszy się dużym zainteresowaniem, pozostały jeszcze tylko 3 wolne lokale.

Na tym nie koniec ambitnych planów jasielskiej spółdzielni. Opracowany jest już projekt rozbudowy osiedla Na Kotlinę.

- To duże przedsięwzięcie inwestycyjne, które chcemy realizować we współpracy z miastem - mówi Przetacznik.

W planach są domki jednorodzinne, i budownictwo wielorodzinne, pomyślane także pod potrzeby akademickie, bo tuż obok swoją siedzibę ma Podkarpacka Szkoła Wyższa.

Mieszkańcy Jasła poszukują przede wszystkim małych mieszkań na wynajem, ale obecne przepisy skutecznie zniechęcają spółdzielnie do budowania takich bloków.

- Liczę na to, że w naszym państwie ktoś się wreszcie obudzi i zacznie inaczej patrzeć na budownictwo mieszkaniowe i potrzeby ludzi. Luka mieszkaniowa musi być zapełniona, ale jeśli przepisy się nie zmienią to będzie bardzo trudno ją zapełnić - twierdzi Przetacznik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24