Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedne uczelnie na Podkarpaciu stawiają na znane i sprawdzone kierunki, inne wprowadzają ciekawe nowości w kierunkach i specjalnościach

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
UR
Analityka medyczna, kryminologia, optyka okularowa, studia europejskie, logopedia z nauczaniem języka polskiego jako obcego, psychologia, fizjoterapia - podkarpackie uczelnie proponują nowe kierunki studiów.

Niektóre podkarpackie uczelnie już wystartowały z rekrutacją, inne rozpoczną nabór lada dzień. Sprawdziliśmy, czy oferują nowe kierunki a może nowe specjalności.

Kilka nowości na uniwersytecie

- Pierwsza to optyka okularowa na studiach I stopnia, inżynierskich, stacjonarnych - mówi dr Maciej Ulita, dyrektor Biura Rektora, rzecznik prasowy UR. - Absolwent będzie przygotowany np. do pracy w poradniach i oddziałach okulistycznych, gabinetach optycznych i optometrystycznych czy jednostkach wytwórczych aparatury medycznej i przemysłowej oraz instytutach diagnostycznych - wymienia.

Kolejna nowość to analityka medyczna z perspektywami zatrudnienia w laboratoriach diagnostycznych, placówkach ochrony zdrowia, instytucjach naukowo-badawczych.

Na studiach I st. nowością są też stosunki międzynarodowe, a także logopedia z nauczaniem języka polskiego jako obcego (można potem pracować jako nauczyciel wspomagający w zakresie logopedii w szkołach, przedszkolach, żłobkach oraz nauczyciel języka polskiego jako obcego we wszystkich typach szkół oraz ośrodkach polonijnych w Polsce i za granicą). Natomiast na studiach II st. - studia europejskie (stacjonarne i niestacjonarne).

Na Politechnice Rzeszowskiej rekrutacja wystartuje 1 czerwca i będzie prowadzona na 30 kierunkach w języku polskim i 7 w angielskim. Uczelnia nie wprowadza nowych kierunków, tylko kładzie nacisk na doskonalenie funkcjonujących.

Jesteś empatyczny? Postaw na psychologię!

Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Jarosławiu zachęca do wybrania m.in. nowego kierunku studiów jednolitych magisterskich - psychologii: - Zastanawiają cię natura ludzka i mechanizmy rządzące zachowaniem? Posiadasz otwarty umysł i nie ulegasz stereotypom? Jeśli wśród swoich cech dostrzegasz empatię, otwartość oraz pewność siebie, to psychologia jest właśnie dla ciebie! Rozpocznij studia w PWSTE - jednej z dwóch uczelni na Podkarpaciu, która kształci na tym kierunku bezpłatnie.

Kierunki oczekujące na zatwierdzenie MEiN to tutaj: ratownictwo medyczne, odnowa biologiczna, prawo w biznesie i sektorze publicznym (licencjackie).

Jedyny taki kierunek na Podkarpaciu

W WSPiA - Rzeszowskiej Szkole Wyższej zdecydowanie najważniejszą i największą nowością ruszającej 1 czerwca rekrutacji jest kryminologia.

- To prestiżowy kierunek, który ma charakter multidyscyplinarny - zwraca uwagę Przemysław Pawlak, rzecznik uczelni. - Koncentruje się na osobie przestępcy i łączy wiedzę z zakresu różnych nauk m.in. psychologii, medycyny, prawa, socjologii czy ekonomii. Kandydaci, którzy zdecydują się na te studia nauczą się analizować uwarunkowania psychologiczne i społeczne przestępcy. Poznają mechanizmy pchające daną osobę w kierunku zbrodni oraz mechanizmy zapobiegania i zwalczania przestępczości.

Uczelnia ma też nowe specjalności. To: kadry i płace, przygotowanie obronne i bezpieczeństwo militarne, bezpieczeństwo ekonomiczne, przeciwdziałanie przestępczości zorganizowanej i terroryzmowi, obronność państwa i bezpieczeństwo międzynarodowe, menedżer bezpieczeństwa - zarządzanie kryzysowe.

Nowy kierunek medyczny w Sanoku

Na Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku od października ruszają 5-letnie studia magisterskie o profilu praktycznym na kierunku fizjoterapia. Już podczas budowy Centrum Symulacji Medycznej władze uczelni podjęły kroki, by uruchomić fizjoterapię - kolejny, obok pielęgniarstwa i ratownictwa kierunek medyczny. Zwłaszcza, że zapotrzebowanie na świadczenia z zakresu fizjoterapii wzrasta i ma ona zastosowanie w kardiologii, neurologii, ortopedii, onkologii, a także innych dziedzinach medycyny. Zawód fizjoterapeuty jest na Podkarpaciu deficytowym.

Rusza również nowa specjalność: „psychoprofilaktyka z interwencją kryzysową”.

Zapotrzebowanie na rynku pracy

Rzeszowska WSIiZ oferuje na studiach I i II st. kierunki w języku polskim i 9 możliwości na ścieżkach anglojęzycznych. Jaką ofertę przygotowała? - Składają się na nią dobrze znane i sprawdzone kierunki, ale uzupełnione o nowe specjalności, na jakie zgłaszają zapotrzebowanie specjaliści od rynku pracy. Każdy kierunek studiów ma partnerów biznesowych.

Lista specjalności powiększyła się o pozycje: dietetyka w chorobach cywilizacyjnych, dietetyka w sporcie i fitness, wizaż i charakteryzacja, trener w biznesie, logistyka biznesu elektronicznego, zarządzanie projektami w organizacji, zarządzanie zrównoważonym rozwojem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24