MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jedzmy pięć razy dziennie produkty zbożowe, pijmy dwie szklanki mleka

Andrzej Piątek
- Niektórzy pacjenci uważają, że jeśli się dobrze czują,  to nie należy "wywoływać wilka z lasu" - twierdzi internista lek. med. Ewa Mazur.
- Niektórzy pacjenci uważają, że jeśli się dobrze czują, to nie należy "wywoływać wilka z lasu" - twierdzi internista lek. med. Ewa Mazur. Krystyna Baranowska
Często podejmujemy solenne postanowienie zadbania o zdrowie. Chcąc je spełnić, powinniśmy więcej spacerować, mniej korzystać z samochodu i windy. Jeździć na rowerze, biegać z psem.

- Postarajmy się dietą utrzymać prawidłową wagę, a gdy to konieczne nawet schudnąć. W jadłospisie ograniczyć tłuszcze, cukier, słodycze i sól, unikać alkoholu. Jedzmy przynajmniej pięć razy dziennie produkty zbożowe, pijmy dwie szklanki mleka, spróbujmy polubić chudy, biały ser. Ograniczmy mięso do jednego posiłku dziennie, a może nam się uda zastępować je rybami morskimi? Korzystajmy z dużej ilości warzyw i owoców, najlepiej świeżych - radzi lek. med. Ewą Mazur, internista z Przychodni Lekarzy Rodzinnych Centrum Medycznego "Medyk" w Rzeszowie.

Kiedy organizm daje sygnał, że z naszym zdrowiem jest nie najlepiej, często jest już za późno na profilaktykę. Konieczne jest leczenie.

Najlepiej wykonywać badania profilaktyczne, kiedy czujemy się zupełnie dobrze, celem kontroli.

- Każdy z nas, co jakiś czas, powinien skontrolować swoje zdrowie - zaleca internista, lek. med. Ewa Mazur. - Zbadać morfologię krwi, mocz i cukier. Raz na dwa lata prześwietlić płuca i zbadać wzrok. Młode kobiety raz na dwa lata zrobić sobie USG piersi, panie w średnim i starszym wieku mammografię. Wszystkie kobiety raz w roku cytologię i odwiedzić ginekologa. Panów pod 50. zachęcam do wizyty u urologa i badań, który wykryją przerost prostaty.

Na badania laboratoryjne i rtg płuc kieruje lekarz rodzinny. Wzrok bada okulista, ale o czym czasem nie wiemy, nie potrzeba do niego skierowania od lekarza rodzinnego. Na USG piersi i mammografię kieruje ginekolog, do którego, tak samo, jak na badania cytologiczne, również nie potrzeba skierowania od
lekarza rodzinnego.

Co roku są realizowane bezpłatne programy profilaktyczne w ramach umowy z NFZ dotyczące badań mammograficznych, profilaktyki chorób układu krążenia, raka szyjki macicy, przewlekłej choroby płuc oraz wczesnej diagnostyki leczenia jaskry.
Istnieje grupa badań, na które lekarz rodzinny nie może skierować bezpłatnie. M. in. nowotworowe. Te badania bezpłatnie wykonuje onkolog.

- Niektórzy nie doceniają badań profilaktycznych, wielu uważa, że jeśli się dobrze czują, to nie należy "wywoływać wilka z lasu " i szukać sobie chorób. Musimy zrozumieć, że nie jest to szukanie chorób lecz dbanie o siebie - przekonuje internista lek. med. Ewa Mazur.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24