MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jesteś szefem - czy możesz pracownikowi odmówić udzielenia urlopu

Stanisław Siwak [email protected]
Informuje DAWID BARAN, z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie


- Pomimo wcześniejszych uzgodnień szef odmówił mi urlopu we wrześniu, bo stwierdził, że nie ma mnie kto zastąpić w firmie. Miał takie prawo?

- Przepisy kodeksu pracy przewidują tzw. instytucję przesunięcia terminu urlopu. Przesunięcie to może nastąpić w przypadkach, kiedy zachodzą szczególne potrzeby pracodawcy, czyli jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia w toku pracy.

 

- Kiedy muszę zgłosić w firmie urlop na żądanie i czy szef może mi go nie udzielić?

-Pracownik ma obowiązek zgłosić pracodawcy chęć skorzystania z urlopu na żądanie najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Pracodawca, co do zasady, nie może odmówić pracownikowi udzielenia tego urlopu, chyba żeby wykazał, że urlop ten jest wykorzystywany przez pracownika z naruszeniem zasad współżycia społecznego, określonych w art.8 kodeksu pracy. To znaczy, gdyby się okazało, że znaczna część pracowników zakładu korzysta w danym dniu z tego urlopu na żądanie w celu wymuszenia pewnej presji na pracodawcy czy sparaliżowania funkcjonowania zakładu pracy.

 

- W mojej firmie zatrudniającej 52 osoby nie ma związków zawodowych, nie przygotowano też grafiku urlopów i zapanował lekki bałagan. Nie sporządzanie grafiku jest zgodne z prawem?

-Zgodnie z art. 163. kodeksu pracy pracodawca nie ma w tej chwili obowiązku opracowywania planu urlopów w przypadku, gdy w firmie nie ma związków zawodowych. Nie oznacza to jednak, że może tych urlopów udzielać w sposób dowolny. Z tego względu, że przepisy kodeksu pracy przewidują, iż chcąc udzielić urlopu wypoczynkowego w określonym terminie, trzeba dojść do porozumienia z pracownikiem w tym zakresie. Czyli mamy w tym momencie konieczność zawarcia consensusu pomiędzy pracownikiem a pracodawcą, co do terminu wykorzystania urlopu.


- Czy pracodawca ma prawo ściągnąć mnie z urlopu do zakładu, jeżeli wiedział, że wyjechałem na dwutygodniowe wczasy do Turcji?

- W tym przypadku chodzi o instytucję odwołania pracownika z urlopu wypoczynkowego. Ma ona zastosowanie wtedy, kiedy już rozpoczął korzystanie z urlopu. Bez znaczenia jest to, w jakim rejonie kraju czy świata pracownik wypoczywa. Pracodawca zawsze może go odwołać, w sytuacji, gdy obecność pracownika w zakładzie jest wymagana ze względu na szczególne okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania tego urlopu. Bardzo istotne jest to, aby oświadczenie woli pracodawcy o odwołaniu z urlopu doszło do danego pracownika. Może to być w formie pisemnej, ale również poprzez kontakt telefoniczny czy mailowy. Jeżeli pracownik będzie miał możliwość zapoznać się z takim oświadczeniem pracodawcy to musi się do niego zastosować.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24