Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesteś szefem – kiedy możesz pracownikowi zmienić warunki zatrudnienia

Stanisław Siwak [email protected] Fot. Krzysztof Łokaj
Najlepszą formą zmiany warunków pracy jest porozumienie szefa z pracownikiem.
Najlepszą formą zmiany warunków pracy jest porozumienie szefa z pracownikiem.
Jeśli szef firmy zamierza powierzyć ci nowe obowiązki, podwyższyć albo obniżyć zarobki, musi ściśle przestrzegać określonych prawem zasad postępowania.

Najlepsze porozumienie

Porozumienie jest najwygodniejszym dla obu stron sposobem zmiany warunków pracy i płacy. Jednak jest ono możliwie, gdy zarówno pracodawca jak i pracownik, uzyskują pełna zgodność poglądów w tej sprawie.

Porozumienie można zastosować do każdego typu umowy o pracę, bez konieczności podawania przyczyn zmian. Porozumienie zmieniające powinno być zawarte na piśmie i określać dokładnie, które warunki ulęgają zmianie, propozycje nowych oraz datę wejścia ich w życie. Kiedy szef firmy chce zmienić warunki na twoją korzyść, wówczas wystarczy, że poinformuje cię w formie ustnej, że daje ci podwyżkę.

Nawet podwyżka na piśmie

 

Nawet w tak korzystnej dla pracownika sytuacji jak podwyżka, należy domagać się jednak od pracodawcy pisma dotyczącego tej zmiany warunków zatrudnienia, czyli aneksu do umowy o pracę, porozumienia zmieniającego lub nowego angażu.

Jeśli nie odpowiadają ci nowe, mniej korzystne warunki, szef musi wręczyć tzw. wypowiedzenie zmieniające, czyli pisemne jednostronne oświadczenie o zmianie warunków pracy i płacy. Nie wolno mu tego zrobić, jeśli należysz do pracowników chronionych przed wypowiedzeniem.

- W wypowiedzeniu pracodawca musi podać przyczynę zmian, informację o zmianie dotychczasowych warunków zatrudnienia, propozycję nowych, a także informację, co możesz w takiej sytuacji zrobić - zaznacza Dawid Baran, z Okręgowego Inspektoratu pracy w Rzeszowie.

Nie od razu zmiana warunków

Sam fakt wręczenia wypowiedzenia zmieniającego nie znaczy, że od razu zmieniają się twoje warunki pracy i płacy. Pracodawca ma obowiązek zastosować terminy, jakie obowiązują przy wypowiadaniu umów o pracę: 2 tygodnie, gdy byłeś zatrudniony krócej niż 6 miesięcy, miesiąc, kiedy gdy pracowałeś 6 miesięcy i 3 miesiące, jeśli byłeś zatrudniony minimum 3 lata.

Pozostaje sąd pracy

Jeśli uważasz, że nowe warunki zaproponowane przez pracodawcę są dla ciebie krzywdzące albo przyczyna ich zmiany nie jest zgodna z prawdą, wówczas możesz odwołać się do sądu pracy. Masz na to 7 dni od momentu wręczenia wypowiedzenia zamieniającego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24