Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już na dwóch kąpieliskach w regionie obowiązuje zakaz kąpieli. Wszystko przez sinice

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Do odwołania obowiązuje zakaz kąpieli w zbiorniku Maziarnia w Wilczej Woli w powiecie kolbuszowskim oraz na kąpielisku Podwolina w Nisku. Sanepid stwierdził w wodzie zakwit niebezpiecznych dla zdrowia człowieka sinic.

Jeszcze w lipcu pisaliśmy, że sanepid zamknął miejskie kąpielisko Podwolina w Nisku z powodu zakwitu sinic.

- Apelujemy do wszystkich planujących odwiedzić kąpielisko miejskie Podwolina, aby śledzili na bieżąco informacje w serwisie kąpieliskowym Inspekcji Sanitarnej pod adresem: https://sk.gis.gov.pl oraz w środkach masowego przekazu. Zawsze warto wypoczywać nad sprawdzonym przez sanepid kąpieliskiem, ponieważ kąpanie się w niesprawdzonej wodzie może przynieść dokuczliwe dolegliwości zdrowotne, a sinice są szczególnie niebezpieczne - mówiła Anna Karkoszka, kierownik Oddziału Nadzoru Sanitarnego PSSE w Nisku.

Z najnowszego raportu podkarpackiego sanepidu nt. jakości wody w kąpieliskach i miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli wynika, że woda nie nadaje się do kąpieli w dwóch miejscach. To niżańska Podwolina i zalew Maziarnia w Wilczej Woli. Jak dowiedzieliśmy w Oddziale Higieny Komunalnej przyczyną w obu przypadkach są sinice (cyjanofity, cyjanobakterie).

Sinice to cyjanobakterie, których niektóre szczepy wydzielają toksyny i te są szczególnie niebezpieczne, gdy pojawią się w zbiornikach wodnych. Czynnikami sprzyjającymi zakwitom sinic są m.in. temperatura wody powyżej 16-20 stopni Celsjusza, obecność soli biogenicznych (zwłaszcza fosforanów), słaby wiatr oraz brak opadów.

W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha. Nawet sam łyk wody z sinicami może doprowadzić do wizyty w szpitalu. W niektórych przypadkach sinice mogą prowadzić do uszkodzenia wątroby. Inne poważne w skutkach konsekwencje to porażenie mięśni, które prowadzi do niewydolności oddechowej.

O zakwicie sinic w wodzie świadczą dwie rzeczy:

  • nieprzyjemny zapach wody,
  • gęste kożuchy sinicowe formujące się na powierzchni wody.

Rodzaje toksyn sinicowych:
- hepatotoksyny, czyli substancje wywierające działanie toksyczne na wątrobę - ich celem jest uszkodzenie komórek wątroby, chodź odnotowuje się także szkodliwe działanie na nerki, do tego typu toksyn należą: mikrocystyny, nodularyna i cylindrospermopsyna
- neurotoksyny to rodzaj toksyn działających na układ nerwowy - powodują one porażenie mięśni, a następnie uduszenie wskutek niewydolności oddechowej: anatoksyna-a, anatoksyna-a(s), saksytoksyna;
- dermatotoksyny produkują związki działające toksycznie na skórę, które powodują:
swędzenie skóry,
pieczenie,
obrzęk,
rumień;
wysypka grudkowa lub pęcherzowa,
pokrzywka,
zapalenie spojówek pojawia się po kilku godzinach od kontaktu z wodą zawierającą następujące toksyny: lynbgyatoksynę-a, aplysiatoksynę, debromoaplysiatoksynę.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24