Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kapitał emerytów (I)

RYSZARD WAŻNY
Coraz więcej osób popada w panikę, że nie zdąży do końca tego roku skompletować dokumentów o zatrudnieniu i zarobkach, które są potrzebne ZUS-om do wyliczenia kapitału początkowego przyszłym emerytom i rencistom.

Sporo zakładów, które muszą złożyć wymagane dokumenty swoich pracowników do końca tego roku, już to zrobiło, sporo zaś poprosiło o przedłużenie terminu do 2004 roku, a jednocześnie coraz więcej osób przynosi je do nas indywidualnie - mówi Małgorzata Bukała, rzecznik prasowy rzeszowskiego Oddziału ZUS. - Ci, którzy składają wnioski o naliczenie kapitału początkowego indywidualnie mają na to czas do końca 2006 roku.

Komu kapitał

Kapitał początkowy wylicza się osobom, które urodziły się po 31 grudnia 1948 roku oraz pracowały i były ubezpieczone przed 1 stycznia 1999 r.
Kapitał, mówiąc w uproszczeniu, jest to odtworzenie wnoszonych składek na ubezpieczenie społeczne przed wejściem w życie reformy emerytalnej, czyli przed 1999 r. Ich wysokość zależała i zależy od wysokości poborów, a suma - od liczby przepracowanych lat. Taki dokument na specjalnym druku wystawia pracodawca albo jego prawny następca. ZUS honoruje także wpisy o wysokości rocznych zarobków w książeczkach ubezpieczeniowych.
Słowem, bez dokumentów potwierdzających wysokość zarobków oraz okresy składkowe (i nieskładkowe) przebyte przez pracownika przed 1999 r., nie byłoby możliwe ustalenie kapitału początkowego.

Kto składa dokumenty

Wnioski do ZUS o naliczenie kapitału początkowego oraz potrzebne do tego dokumenty kompletuje i składa za pracowników ich zakład pracy. Tych jednak osób, które nadal są zatrudnione i ubezpieczone. Jeżeli ktoś zmieniał firmy, dokumenty składa zakład, w którym pracuje aktualnie.
Natomiast ci, którzy pracowali przed 1 stycznia 1999 r., a obecnie nie pozostają w zatrudnieniu i ubezpieczeniu (są na zasiłku dla bezrobotnych, pobierają stypendium z powiatowego urzędu pracy, zasiłki z pomocy społecznej, wykonują umowę zlecenie albo pracę agencyjną, są zatrudnione u osób fizycznych, które nie wypłacają zasiłków chorobowych, pracują za granicą), dokumenty kompletują samodzielnie.
Nie mają kłopotów z ich zgromadzeniem ci, którzy pracowali w jedneym lub kilku przedsiębiorstwach i one nadal istnieją. Gorzej jest, gdy firmy już nie ma.
O tym, jak i gdzie szukać dokumentów, napiszemy jutro.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24