Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy i gdzie możesz skorzystać z ulgi?

Stanisław Siwak
W autobusach MPK w Rzeszowie emeryci korzystają z ulgowych biletów, muszą jednak posiadać dodatkową legitymację. Można je wyrobić w kasach firmy przy ulicach: Grottgera oraz  Lisa-Kuli.
W autobusach MPK w Rzeszowie emeryci korzystają z ulgowych biletów, muszą jednak posiadać dodatkową legitymację. Można je wyrobić w kasach firmy przy ulicach: Grottgera oraz Lisa-Kuli. Fot. Tadeusz Poźniak
Czytelnicy często pytają o informacje, kiedy i gdzie mogą skorzystać z ulgowych biletów albo opłat.

W muzeum, kinie i samolocie

- W muzeach państwowych przysługują ulgi dla niepełnosprawnych oraz ich opiekunów. Mogą z nich korzystać również emeryci, renciści, nauczyciele i uczniowie, a dzieci do 7. roku życia wchodzą za darmo. Zniżki dla studentów, uczniów i dzieci często oferują również kina i teatry.

- Osoby niepełnosprawne korzystające z ulg TP S.A. mają 50 proc. zniżkę za przyłączenie telefonu do sieci. Mogą się również starać o specjalne rabaty w abonamencie. Podstawą do takiej ulgi jest orzeczenie powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności.

- Dzieci i młodzież mogą liczyć na ulgi przy zakupie biletów lotniczych. Zdarzają się tez zniżki na bilety kupione w obie strony.

W autobusach MPK

- W Rzeszowie czerwonym autobusem MPK bezpłatnie możesz pojechać jeśli jesteś posłem, senatorem, inwalidą wojennym i wojskowym, uczniem który pobiera naukę w szkole specjalnej albo jego opiekunem. W tym przypadku możesz z niej korzystać jedynie z miejsca zamieszkania do szkoły.

- Rada miasta dodatkowo objęła bezpłatnymi przejazdami dzieci do lat 4. osoby które ukończyły 70. lat oraz dzieci dotknięte inwalidztwem lub niepełnosprawnością oraz ich opiekunów podczas przejazdu.

Warunkiem skorzystania ze zniżki jest posiadanie odpowiedniej legitymacji ze zdjęciem wydanej przez przewoźnika na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności.

Prawo do ulgi mają również niewidomi i ich przewodnicy, radni miasta Rzeszowa, umundurowani strażnicy miejscy oraz czynni honorowi dawcy krwi, którzy oddali co najmniej 20 litrów krwi (wkładka do legitymacji honorowego dawcy krwi).

- Do przejazdów ulgowych uprawnieni są kombatanci, studenci szkól wyższych i studiów doktoranckich. Samorząd daje również przejazdy ulgowe dzieciom od lat 5-7 uczniom dziennych szkól publicznych, osobom niesłyszącym i niepracującym emerytom, którzy posiadają odpowiednią legitymację wydaną przez przewoźnika.

Prawo takie posiadają również osoby niepracujące o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub całkowicie niezdolne do pracy.

- Podstawą do skorzystania z ulgi jest posiadanie przy sobie odpowiednich dokumentów potwierdzających to prawo. są to legitymacja szkolne, legitymacje wydane przez przewoźnika, zaświadczenia o wieku dzieci. Nieposiadanie ich w momencie kontroli powoduje utarte prawa.

W komunikacji samochodowej

Jeśli chodzi o przejazdy autobusami PKS z ulg mogą korzystać:
-dzieci niepełnosprawne wraz z opiekunami - 78 proc.
- inwalidzi wojenni z I grupa inwalidzką - 78 proc natomiast pozostali inwalidzi - 37 proc.
-opiekun inwalidy - 95 proc.
- posłowie i senatorowie - 100 proc
- żołnierze zasadniczej służby wojskowej - 78 proc.
- niewidomi - 37 proc. ich opiekunowie, którymi mogą być osoby powyżej 13. roku życia albo pies przewodnik - 95 proc.
- osoby niesamodzielne - inwalidzi I grupy, niezdolni do samodzielnej egzystencji i o znacznym stopniu niepełnosprawności - 49 proc. w komunikacji zwykłej i 37 proc w przyspieszonej i pośpiesznej oraz ich pełnoletni opiekunowie -95 proc.
-kombatanci - 37 proc
-dzieci do lat 4 - 100 proc gdy nie zajmują miejsca siedzącego i 78 proc. w przypadku zajmowania go.
- dzieci w wieku od 4 do 6 lat - 37 proc.

Dodatkowo przysługują również ulgi w imiennych biletach miesięcznych. Młodzież i studenci mogą korzystać z 49. proc. zniżki, nauczyciele 37 proc., dzieci niepełnosprawne 78 proc oraz osoby niewidome 37 proc.

Niektóre ulgi PKP (tylko w przejazdach klasy drugiej)

- Posłowie i senatorowie - za darmo w każdym pociągu,
- nauczyciele - 37 proc. na pociągi osobowe,
- studenci do ukonczenia 26.roku życia 37 proc. na pociągi osobowe, pospieszne i ekspresowe oraz 49 proc. ulgi na bilety imienne miesięczne,
- osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji - 49 proc. na pociągi osobowe 37 proc na pozostałe,
- emeryci i renciści oraz ich współmałżonkowie, na których pobierany jest zasiłek rodzinny - 2 -przejazdy w roku 37 proc. na pociągi osobowe, pospieszne ekspresowe,
- inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci będący inwalidami wojennymi zaliczonymi do I grupy inwalidzkiej - 78 proc. na pociągi osobowe i pospieszne, 37 proc. na pozostałe pociągi w klasie dowolnej.

Dzieci i młodzież są dotknięte inwalidztwem lub niepełnosprawne do ukończenia 24 roku życia (studenci do 26. roku życia) wyłącznie przy przejazdach z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do odpowiedniej palcówki szkoły, przedszkola. - 78 proc. na wszystkie rodzaje pociągów oraz na imienne bilety miesięczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24