MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zwaloryzowane emerytury - tabela zysku netto. Wiele przelewów już dotarło do emerytów

S/PAP
Zobaczcie na kolejnych slajdach tabelę zysku emerytur netto od początku marca 2024.
Zobaczcie na kolejnych slajdach tabelę zysku emerytur netto od początku marca 2024. Pixabay
Wypłata zwaloryzowanych emerytur i rent przebiega bez zakłóceń, wyższe świadczenia otrzymało do tej pory prawie 4 mln osób - poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Od 1 marca świadczenia emerytalno-rentowe wzrosły o 12,12 proc.

Zgodnie z informacją przekazaną przez rzecznika ZUS, wypłata zwaloryzowanych emerytur i rent odbywa się sprawnie i bez zakłóceń. Paweł Żebrowski podkreślił, że do marca ZUS przekazał już blisko 4 mln zwaloryzowanych świadczeń, co kosztowało ponad 1,3 mld złotych. Dodał także, że trwają przygotowania do wypłaty dla pozostałych emerytów i rencistów w kolejnych terminach.

Automatyczna waloryzacja emerytur od marca 2024

Jedną z istotnych informacji dla osób korzystających ze świadczeń emerytalno-rentowych jest fakt, że proces waloryzacji odbywa się automatycznie, co oznacza, że nie ma potrzeby składania dodatkowych wniosków w tej sprawie.

Według danych ZUS, od 1 marca br. świadczenia emerytalno-rentowe wzrosły o znaczącą wartość, aż o 12,12 proc. Warto zauważyć, że wzrost ten dotyczy nie tylko emerytur, ale także innych rodzajów świadczeń, takich jak renty. Po waloryzacji kwota najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrosła z 1588,44 zł do 1780,96 zł.

Podniesienie dodatków i ryczałtów do emerytur 2024

Natomiast renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi teraz 1335,72 zł. Również renta socjalna została podniesiona do kwoty 1780,96 zł.

Waloryzacja objęła także inne świadczenia. Kwota graniczna świadczenia uzupełniającego dla osób niesamodzielnych wzrosła do 2419,33 zł. Zauważalny jest także wzrost świadczenia honorowego dla stulatków, które teraz wynosi 6246,13 zł.

Dodatki i ryczałty również zostały podniesione. Na przykład dodatek dla sieroty zupełnej wzrósł z 553,30 zł do 620,36 zł, dodatek pielęgnacyjny z 294,39 zł do 330,07 zł, dodatek za tajne nauczanie z 294,39 zł do 330,07 zł, dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego uznanego za całkowicie niezdolnego do pracy i do samodzielnej egzystencji z 441,59 zł do 495,11 zł, a ryczałt energetyczny z 255,17 zł do 299,82 zł.

Wysłanie decyzji po waloryzacji emerytury 2024

Każdy emeryt i rencista, który miał 29 lutego prawo do wypłaty świadczenia, otrzyma decyzję o nowej wysokości swojego świadczenia. Wysyłka decyzji waloryzacyjnych rozpocznie się nie wcześniej niż w kwietniu.

Nowe emerytury i renty. Zobacz tabelę wzrostów

Jeśli chcesz zobaczyć, jak nowe wyliczenia wpłynęły na wysokość emerytur i rent, to zapraszamy do wejścia w poniższą galerię zdjęć.

Dzięki nowym regulacjom, emeryci i renciści mogą cieszyć się zwiększonymi świadczeniami, co przyczynia się do poprawy ich sytuacji finansowej.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zwaloryzowane emerytury - tabela zysku netto. Wiele przelewów już dotarło do emerytów - Gazeta Pomorska

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24