Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy potrzebny jest rozrusznik

Andrzej Piątek
- Najskuteczniejszą formą walki z chorobami układu krążenia jest dieta, zwalczanie nałogów, wysiłek fizyczny, higiena snu, walkę ze stresem - twierdzi dr n. med. Marian Futyma.
- Najskuteczniejszą formą walki z chorobami układu krążenia jest dieta, zwalczanie nałogów, wysiłek fizyczny, higiena snu, walkę ze stresem - twierdzi dr n. med. Marian Futyma. Fot. Krystyna Baranowska
Niepokoimy się z powodu zaburzeń rytmu bicia serca. Z czego wynikają? O czym świadczą? Czy są pierwszym sygnałem do zamontowania w sercu rozrusznika?

- Przyczyną arytmii mogą być wady rozwojowe, jak uszkodzenia nabyte w wyniku infekcji, zatruć, choroby niedokrwiennej i nadciśnienia - odpowiada znany rzeszowski kardiolog, dr n. med. Marian Futyma.

EKG, Echo, Holter, test wysiłkowy

Takie zaburzenia mogą być bardzo łagodne i często niezwiązane z jakimkolwiek ryzykiem. Ale są i takie, które zagrażają życiu.

- O stopniu zagrożenia decyduje ich charakterystyka dokonana na podstawie badań takich, jak EKG, Echo, Holter, test wysiłkowy - wyjaśnia dr n. med. Marian Futyma. - Do rozpoznanie choroby i zaplanowania optymalnej formy leczenia wystarczy czasem zwykły zapis EKG. Bywa jednak, że konieczna jest diagnostyka inwazyjna.

Jeśli zgromadzimy podstawowe informacje na temat serca można zaplanować dalsze jego leczenie. Na przykład, modyfikując styl życia, stosując odpowiednie leki lub zabiegi z zakresu elektroterapii.

Często nie wiemy, na jakich zasadach finansowych w krańcowej sytuacji zdrowotnej można wszczepić rozrusznik serca lub kardiowerter. I w jakich okolicznościach bywa to konieczne.

Elektroterapia serca jest dziedziną kardiologii zajmującą się diagnostyką i leczeniem arytmii serca. Cześć diagnostyczna (badanie elektrofizjologiczne) polega na wprowadzeniu do serca i na klatkę piersiowa elektrod w celu identyfikacji sygnałów elektrycznych oraz określenia optymalnych sposobów dalszego postępowania. Część terapeutyczna sprowadza się do zniszczenia ognisk odpowiedzialnych za powstawanie i podtrzymywanie arytmii lub wszczepienie stymulatora albo kardiowertera.

Najskuteczniejsza jest ablacja

- Takie zabiegi finansowane są w całości przez Narodowy Fundusz Zdrowia - zapewnia dr n. med. Marian Futyma. - Niemniej ja od wielu lat i przy każdej okazji podkreślam, że najważniejszym sposobem walki z plagą chorób serca - w tym z zaburzeniami jego rytmu, jest nie wymagająca żadnych nakładów finansowych odpowiednia profilaktyka.

Jedynie w przypadku chorób serca wynikających z wad wrodzonych lub zaawansowanych schorzeń na innym tle konieczne jest sięgnięcie do metod leczenia bardziej skomplikowanych.

W przypadku wielu form zaburzeń rytmu serca taką metodą najbardziej skuteczną jest ablacja, czyli zniszczenie ogniska lub podłoża arytmii z pomocą fal o częstotliwości radiowej. Bardzo wysoka skuteczność tych zabiegów pozwala na uniknięcie wielu leków, wizyt u specjalisty i hospitalizacji.

Powikłania wynoszą ułamek procenta

Zdaniem dr n. med. Mariana Futymy, nakłady finansowe poniesione na ablację zwracają się w bardzo krótkim czasie. Zabieg ten bywa skuteczny w ponad 90 proc. przypadków, a ryzyko związane z powikłaniami, to ułamek procenta.

Od ponad roku ta metoda leczenia jest z powodzeniem stosowana w Oddziale Kardiologii NZOZ LUXMED w Rzeszowie specjalizującym się w tej dziedzinie. Jej wprowadzenie ułatwiło wielu mieszkańcom Podkarpacia dostęp do nowoczesnych form leczenia. Wcześniej, po kilka lat czekali w kolejkach do ośrodków klinicznych rozsianych po całej Polsce.

Obecnie czas oczekiwania na jakiekolwiek procedury lecznicze obejmuje jedynie okres związany z przygotowaniem chorego do zabiegu (szczepienia, modyfikacja leków, uzupełnienie badań). Większość kardiologów z Podkarpacia już docenia znaczenie ablacji. W najbliższym czasie po uzyskaniu akceptacji nadzoru specjalistycznego oraz NFZ zostaną wprowadzone takie zabiegi dla niepełnoletnich.

Często uważamy, że człowiek z rozrusznikiem lub innym urządzeniem wszczepionym w serce powinien żyć inaczej od człowieka zdrowego.

Żyj zdrowo, jak przed zabiegiem

- Zawsze dążę do tego by pacjent po zabiegu implantacji prowadził zdrowy styl życia zbliżony lub identyczny do tego, jaki wiódł do tej pory. Pewne ograniczenia dotyczą jedynie wpływu pola magnetycznego - podkreśla dr n. med. Marian Futyma.

Niemniej, wszczepienie takich urządzeń w serce jest ostatecznością. Jak taki chory powinien żyć, jaką stosować profilaktykę, żeby jego serce pracowało najdłużej prawidłowo?

- Najskuteczniejszą formą walki z plagą chorób układu krążenia jest odpowiednia profilaktyka obejmująca dietę, zwalczanie nałogów, racjonalny wysiłek fizyczna, higienę snu, walkę ze stresem - odpowiada dr n. med. Marian Futyma. - W uzasadnionych przypadkach istotną rolę odgrywają niektóre grupy leków. Jeśli okażą się nieskuteczne, dopiero wtedy trzeba zdecydować się na zabieg.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24