Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kłopoty rzeszowskiej komunikacji może pomóc rozwiązać okrągły stół. Trzeba skoordynować m.in. rozkłady jazdy [WIDEO]

Wojciech Tatara
Wojciech Tatara
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
„Okrągły stół rzeszowskiej komunikacji” to propozycja Prawa i Sprawiedliwości na rozpoczęcie procesu budowania nowej jakości transportu zbiorowego Rzeszowa i jego aglomeracji.

Celem jest stworzenie systemu transportowego, który będzie atrakcyjny dla mieszkańców, punktualny i dostępny za przystępną cenę.

O potrzebie organizacji okrągłego stołu przekonywali w czwartek, podczas spotkania z dziennikarzami, politycy PiS z regionu.

- Musimy mieć świadomość, że aby Rzeszów i okoliczne gminy miały dobrze funkcjonujący transport publiczny, atrakcyjny dla mieszkańców, punktualny i za przystępne pieniądze, musi dojść do ścisłej współpracy wszystkich, którzy za jego organizację i realizację odpowiadają - wyjaśniał Marcin Fijołek, przewodniczący klubu radnych PiS w Radzie Miasta Rzeszowa. - Chcemy, aby najważniejsze podmioty zajmujące się organizacją transportu zbiorowego rzeszowskiej aglomeracji wraz z ekspertami i przewoźnikami usiedli do jednego stołu i rozpoczęli dyskusję, w jaki sposób zbudować wysoką jakość komunikacji publicznej w Rzeszowie oraz w obrębie ościennych gmin - dodał.

Zdaniem inicjatorów, kluczowa dla sukcesu tego przedsięwzięcia jest ścisła współpraca między wszystkimi podmiotami odpowiedzialnymi za organizację i realizację transportu zbiorowego.

Koordynacja rozkładów jazdy to oszczędności

Marcin Fijołek wskazał również, że pierwszym tematem, który należy podjąć w formule okrągłego stołu, jest dyskusja nad powołaniem jednego podmiotu integrującego transport publiczny w obszarze aglomeracji rzeszowskiej.

- Dzisiaj organizacją przejazdów zajmuje się Zarząd Transportu Miejskiego, Związek Gmin Podkarpacka Komunikacja Samochodowa oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. Utworzenie jednego, wspólnego podmiotu pozwoli na koordynację rozkładów jazdy, integrację węzłów przesiadkowych oraz zmniejszenie kosztów. Szacuje się, że sama tylko koordynacja rozkładów może przynieść 5 procent oszczędności w skali całej aglomeracji, co daje kilkanaście milionów złotych - dodaje Marcin Fijołek.

Alternatywa dla samochodów

Rozwiązania proponowane przez polityków Prawa i Sprawiedliwości dotyczą nie tylko Rzeszowa, ale również sąsiadujących z miastem gmin.

- Jako mieszkaniec Boguchwały obserwuję niezdrową konkurencję na poziomie organizatorów, co naraża przewoźników na puste przejazdy i generuje koszty. Koordynacja rozkładów jazdy ten problem rozwiąże, pozwoli zintegrować połączenia autobusowe z koleją aglomeracyjną, a w efekcie umożliwi zbudowanie transportu zbiorowego jako atrakcyjnej i taniej alternatywy dla samochodów - podkreślał Krzysztof Jarosz z PiS. - Wspólny wysiłek władz samorządowych, ekspertów i przewoźników ma szansę przekształcić transport publiczny w Rzeszowie i powiecie rzeszowskim w nowoczesny, efektywny i przyjazny dla użytkowników system - dodał.

Urząd Miasta w Rzeszowie twierdzi, że nad pomysłem, który zgłosili radni, pracuje już kilka miesięcy.

- W Rzeszowie, z inicjatywy prezydenta Konrada Fijołka, od wielu miesięcy pracuje złożony z ekspertów zespół, którego celem jest przygotowanie SUMP (Sustainable Urban Mobility Plan), czyli Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej. Jest to strategiczny projekt, którego celem jest wprowadzenie rozwiązań, które pozwolą m.in. na lepsze wykorzystanie infrastruktury drogowej i komunikacyjnej, zaplanowanie rozbudowy systemu transportowego, koordynację inwestycji. SUMP określi także możliwość lepszego wykorzystania środków transportu publicznego. Program przygotowywany jest dla Rzeszowa i gmin ościennych. Będzie gotowy w przyszłym roku - informuje Artur Gernand z Kancelarii prezydenta miasta Rzeszowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24