Kolejne dowody na zbędną kropkę w nazwie Wola Zarczycka

Małgorzata Motor
Archiwum
Udostępnij:
Już nie tylko ekspertyza prof. Józefa Półćwiartka, ale też prof. Kazimierza Ożoga i prof. Jana Grada, potwierdza, że Wola Zarczycka powinna być pisana bez kropki. Jest więc szansa, że nowe dowody przekonają wreszcie MSWiA.

- Kolejny wniosek do ministerstwa jest właśnie przygotowywany. Dołączymy do niego dwie nowe ekspertyzy - potwierdza Krystyna Dudek, rzecznik Urzędu Miasta i Gminy Nowa Sarzyna.

Jedna jest autorstwa prof. Jana Grada z Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Potwierdza, że za wprowadzeniem do obiegu urzędowego nazwy wsi pisanej jako Wola Zarczycka przemawiają racje historyczne i społeczne.

Z drugiej z kolei ekspertyzy prof. Kazimierza Ożoga z Uniwersytetu Rzeszowskiego wynika, że dowodem na Wolę Zarczycką bez kropki, są setki dokumentów, m.in. przywilej lokacyjny wsi wydany 15 lipca 1578 r. we Lwowie przez króla Stefana Batorego. Nazwa Wola Zarczycka przewija się też w rejestrach poborowych ziemi przemyskiej z 1628 r. oraz w "Księdze sądowej wiejskiej Woli Zarczyckiej" z lat 1578 - 1722 przechowywanej w Archiwum Archidiecezjalnym w Przemyślu.

Do tego dochodzi też rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z 1930 r., z którego wynika, że Wola jest Zarczycka. Wola Zarczycka widnieje też w wielu aktach urodzeń, prawo jazdach, dowodach osobistych. Upór ministerstwa przy kropce, a co za tym idzie, wymiana wszystkich dokumentów, kosztować może ok. pół miliona złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

મોટર એક વેશ્યા છે

?

j
jojo
Przekreślone Z bez kropki widnieje w tamtych dokumentach. Oznacza to, że to był jednak Piotr Żarczycki.
m
mieszkaniec woli
Za Wolą Zarczycką przemawiają racje historyczne i społeczne. Przypomnijmy sobie m. in. przywilej lokacyjny wsi wydany 15 lipca 1578r. we Lwowie przez króla Stefana Batorego.
Wspomnijmy też szczególnego właściciela tych posiadłości: Piotra Zarczyckiego, którego wolę wypełniali mieszkancy tych ziem. To był Piotr Zarczycki i jego wolę wypelniali mieszkańcy, a nie Piotr Żarczycki.
I dosć tych uwikłań o jedną kropkę, której przecież brak... - to mieszkaniec Woli chciałby innym domówić coś.
~gość~
Lepiej niech się zajmą bezrobociem, i tym że młodzi nie mają pracy, że wiele dzieci głoduje w naszym kraju a nie jakąś cholerną kropka w nazwie.Czy to coś zmieni czy będzie się żyło lepiej .
W
Wolan
Dla Wolanów to sprawa honoru, a nie jakiś tam widzimiś. Bo My żyjemy w Woli Zarczyckiej a nie Żarczyckiej. A to z tym oddzieleniem "miastecka" to nie jest głupi pomysł bo my łysych na Woli nie chcemy!
d
dawid781
Dla mnie to nie zrozumiałe po jaką cholerę urzędasy czepiają się jakiejś kropki w nazwie? Ludzie pracy nie mają, drogi jak ser szwajcarski wyglądają a buraki się nazwy czepiają- SKANDAL!!!
b
benny80
po zniesieniu kropki przyjdzie czas na odlaczenie od Woli ,,miastecka,, Parszywka
w
wolanin
A H.J z takim ministrem!!! czyżby wojna PiS vs PO??
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie