Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Dożynki i odpusty pod szczególnym nadzorem sanitarnym

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
W tym roku święto Wniebowzięcia NMP w Kalwarii Pacławskiej jest inaczej obchodzone. Obowiązuje wiele restrykcji.
W tym roku święto Wniebowzięcia NMP w Kalwarii Pacławskiej jest inaczej obchodzone. Obowiązuje wiele restrykcji. Łukasz Solski
Koronawirus nie odpuszcza, dlatego tegoroczny Wielki Odpust Wniebowzięcia NMP w Kalwarii Pacławskiej odbywa się w okrojonej formie i w wysokim reżimie sanitarnym. Po to, by zapewnić maksimum bezpieczeństwa pielgrzymom.

Na stronie sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej ukazał się komunikat z nowym programem odpustu i nowymi wytycznymi reżimu sanitarnego.

- Ze względu na to, że miejscowa wspólnota zakonna została objęta kwarantanną i odizolowana, opieka duszpasterska nad wiernymi została powierzona franciszkanom z innych klasztorów oraz tutejszym ojcom powracającym z urlopów

- tłumaczą franciszkanie.
- Bracia w kwarantannie nie będą mieli żadnej styczności z pielgrzymami i z pozostałymi zakonnikami - dodają.

Masz niepokojące objawy, zostań w domu

Uczulają, że każdy pielgrzym powinien podjąć odpowiedzialną decyzję, jeśli zamierza przyjechać. Proszą wiernych, aby ci, którzy mają jakiekolwiek niepokojące objawy (gorączka, suchy kaszel, trudności w oddychaniu, utrata smaku lub węchu itd.) albo mieli styczność z chorymi na koronawirusa, zostali w domach, a łączyli się przez media społecznościowe, Youtube czy Radio Fara.

- Pątnicy powinni mieć z sobą maseczki. Obowiązek ich zakładania obejmuje kościół, kaplice dróżkowe i gdy jesteśmy bliskiej odległości od drugiej osoby - przypominają franciszkanie.

Przed wejściami do kościoła ustawione będą pojemniki z płynem dezynfekującym do rąk, z których należy korzystać przy wchodzeniu i opuszczaniu świątyni. Każdego dnia kościół będzie dezynfekowany: szczególnie ławki, kratki konfesjonałów, poręcze i inne powierzchni dotykowe.
Osoby, które zechcą się wyspowiadać, np. na podcieniach z tyłu świątyni, muszą mięć założoną maseczkę podczas spowiedzi. Bez niej nie będą spowiadane! W kolejkach należy zachować odległość co najmniej 1,5 m.

Ograniczony dostęp do kościoła na Kalwarii Pacławskiej

Franciszkanie dodają, że wszystkie msze św. i nabożeństwa będą celebrowane na zewnątrz, przy Kaplicy Domku Matki Bożej i przy Kaplicy Grobu Matki Bożej.
Kościół będzie otwarty w godzinach 6-23 i udostępniony będzie jedynie na krótką modlitwę przed cudownym obrazem Matki Bożej przy ograniczonej liczbie wchodzących. Ruch w kościele będzie jednostronny.

- Przepisy liturgiczne przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego w obecnej sytuacji zachęcamy. Znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk. Cześć krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego

- tłumaczą franciszkanie.

Kropielnice pozbawione są wody święconej. Obowiązuje zakaz dotykania czy całowania szat figury Matki Bożej.

Jak będzie w rzeszowskich parafiach

W sobotę w Katedrze Rzeszowskiej - porządek mszy jak w każdą niedzielę. Na każdej będzie poświęcenie ziół, owoców i kwiatów.

- Przynieśmy je do świątyni, by podziękować Bogu za dar urodzaju i piękno przyrody - zachęcają duchowni.

W innych parafiach - tak samo.

- Dożynki diecezjalne odbędą się 30 sierpnia w Parku Papieskim obok katedry. Zachęcamy do przestrzegania obowiązujących zasad sanitarnych, zachowania dystansu

- mówi ks. Tomasz Nowak, rzecznik prasowy kurii diecezjalne. -

A oto program dożynek diecezjalnych w Rzeszowie:

  • godz. 11 - przyjmowanie delegacji z wieńcami i chlebem z parafii i dekanatów diecezji rzeszowskiej i powitanie uczestników dożynek,
  • 11.30 - program słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży z zespołu „Młody Duch i Przyjaciele z Górna”,
  • 12 - msza św. pod przewodnictwem bp. Edwarda Białogłowskiego, krajowego duszpasterza rolników i pszczelarzy, a po niej poświęcenie wieńców i ich prezentacja.
Cudowne wieńce na Dożynkach Diecezjalnych w Parku Papieskim w Rzeszowie.

Cudowne wieńce na Dożynkach Diecezjalnych w Parku Papieskim ...

Dożynki w przemyskich parafiach

Archidiecezja Przemyska, powiat przemyski oraz gmina Żurawica zapraszają do udziału w XXXVII Dożynkach Archidiecezji Przemyskiej, Dożynkach Powiatu Przemyskiego oraz Dożynkach Gmina Żurawica, które odbędą się w niedzielę, 30 sierpnia w Żurawicy.

Program dożynek diecezji przemyskiej:

  • godz. 10 – przyjmowanie delegacji z wieńcami
  • godz. 11 – uroczysta msza św. dziękczynna za zbiory z poświęceniem wieńców dożynkowych w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Żurawicy
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24