Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus na Podkarpaciu. Kolejki do aptek w Rzeszowie. Ludzie czekają na zewnątrz, bo w środku może przebywać tylko kilku pacjentów

Marcin Piecyk
Marcin Piecyk
Do naszej redakcji napisał Czytelnik, którego zadziwiła kolejka do jednej z rzeszowskich aptek w centrum miasta. Zastanawiał się, dlaczego tak się dzieje. Jak się okazuje, taka sytuacja dotyczy nie tylko jednej apteki. Niestety, może być jeszcze gorzej.

- Przechodziłem dziś obok rzeszowskiego dworca i zauważyłem, że do jednej z aptek w okolicy stoi spora kolejka. Nie miałem pojęcia o co chodzi, ale później dziewczyna powiedziała mi, że była w aptece i na drzwiach wisi informacja o tym, że w środku nie może znajdować się więcej niż jeden pacjent. O co chodzi? Dalej panika związana z koronawirusem? - zastanawia się Janusz, czytelnik portalu Nowiny24.pl.

Pierwsze przypadki zarażenia koronawirusem, ludzie ruszyli do aptek

Postanowiliśmy sprawdzić, czy taka sytuacja ma miejsce w innych aptekach w mieście. Skontaktowaliśmy się z Wojewódzkim Inspektoratem Farmaceutycznym w Rzeszowie.

- Jest takie zalecenie Naczelnej Izby Aptekarskiej. Pojawiły się tam wytyczne dla aptek dotyczące tego, jak personel medyczny ma się zachować. Bo jeżeli mamy pomagać pacjentom, musimy zminimalizować ryzyko zakażenia personelu aptecznego

- tłumaczy Monika Urbaniak, Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny.

- Już teraz dzwonią do mnie apteki, że niektóre będą pracowały w systemie jednoosobowym. A to dlatego, że farmaceutki muszą zostać w domach i opiekować się dziećmi. W wytycznych możemy przeczytać, żeby wpuszczać do okienka jedną osobę, zachować odpowiednią odległość. A kolejki biorą się stąd, że po informacji o pierwszych przypadkach zarażenia koronawirusem, ludzie ruszyli do aptek - kontynuuje.

Na stronie Naczelnej Izby Aptekarskiej możemy przeczytać również o takich zaleceniach jak:

  • wietrzenie aptek co najmniej raz na godzinę,
  • unikanie przez farmaceutów dotykania rękami ust, oczu i nosa,
  • czy jak najczęstsza dezynfekcja blatów, klamek, szyb, telefonów i klawiatur.

Może być gorzej, ilość pacjentów się zwiększa

Sprawdziliśmy jak wygląda sytuacja w kilku popularnych aptekach w Rzeszowie. Faktycznie, na drzwiach wielu z nich wiszą informacje dotyczące maksymalnej liczby pacjentów, które mogą na raz przebywać w pomieszczeniu.

Kolejki były tylko w kilku miejscach, jak na razie większość aptek działa tak, jak dotychczas. Niestety, to może się niedługo zmienić.

- Może się zdarzyć taka sytuacja, że z pięciu farmaceutów na aptekę może zostać trzech. Przez to czas obsługi ulegnie przedłużeniu, nie tylko z racji na restrykcyjne wymagania sanitarno-epidemiologiczne, ale po prostu czasami personel się zmniejsza

- wyjaśnia Monika Urbaniak.

- To są w większości kobiety, które mają dzieci w wieku ok. ośmiu lat. Szkoła jest zamknięta, nie mają z kim zostawić dzieci - dodaje.

- Każdy jest przestraszony i ja to rozumiem. Ludzie idą kupować środki do dezynfekcji, środki przeciwgorączkowe. Ilość pacjentów się zwiększa, a oprócz tego musimy też dbać o personel apteczny, żeby ktoś mógł wydać nam potem te leki. Do aptek przychodzą różne osoby i jest to siedlisko różnych wirusów i bakterii. Trzeba jakoś działać - tłumaczy Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny.

Po ogłoszeniu pierwszego przypadku koronawirusa na Podkarpaciu, zamknięciu szkół i uniwersytetów mieszkańcy Rzeszowa ruszyli na zakupy.  - Tłumy w sklepach. Z półek znikają mydła, papier toaletowy, chusteczki nawilżane, kasze, ryże i makarony - alarmuje nas Czytelniczka. Zobacz też: Koronawirus Przemyśl. Ze sklepowych półek znikają środki czystości i żywność [ZDJĘCIA]

Tłumy w sklepach. Rzeszowianie natychmiast ruszyli na zakupy...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24