MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kostrząb za Czerneckiego. Nowy burmistrz Jasła przejmuje stery w Związku Gmin Dorzecza Wisłoki

Jakub Hap
Jakub Hap
38-letni Adam Kostrząb był jedynym kandydatem na przewodniczącego związku. W tajnym głosowaniu burmistrz Jasła uzyskał aprobatę 17 na 20 przedstawicieli samorządów współtworzących ZGDW
38-letni Adam Kostrząb był jedynym kandydatem na przewodniczącego związku. W tajnym głosowaniu burmistrz Jasła uzyskał aprobatę 17 na 20 przedstawicieli samorządów współtworzących ZGDW fot. Marek Dybaś
W poniedziałek wybrany został nowy zarząd Związku Gmin Dorzecza Wisłoki, zrzeszającego 22 samorządy gminne z województw podkarpackiego i małopolskiego - celem realizacji wspólnych działań na rzecz poprawy stanu środowiska. Funkcję przewodniczącego objął Adam Kostrząb, od 6 maja burmistrz Jasła. 38-latek tym samym zajął miejsce Andrzeja Czerneckiego, założyciela ZGDW, a zarazem byłego gospodarza miasta nad Wisłoką, Ropą i Jasiołką.

Kostrząb był jedynym kandydatem na przewodniczącego związku. W tajnym głosowaniu uzyskał poparcie 17 na 20 burmistrzów i wójtów, reprezentujących miasta oraz gminy współtworzące ZGDW.

Podczas poniedziałkowego zgromadzenia wybrano cały zarząd. Zastępcą przewodniczącego został Marek Rączka - wójt gminy Żyraków, przewodniczącym zgromadzenia Bogusław Kręcisz - wójt gminy Skołyszyn, stanowisko jego zastępcy objęła Małgorzata Małuch - wójt gminy Sękowa. Członkami zarządu są: Marcin Bolek - wójt gminy Dębowiec, Mateusz Kutrzeba - burmistrz Dębicy oraz Wojciech Piękoś - wójt gminy Jasło.

Kwot wynagrodzeń osób tworzących nowy zarząd ZGDW jeszcze nie ustalono.

Dyrektorem biura związku pozostała Magdalena Norberciak (ZGDW). Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej będzie Grzegorz Bara - wójt gminy Nowy Żmigród, a przewodniczącą Komisji Skarg Wniosków i Petycji Magdalena Stasiowska - burmistrz Kołaczyc.

Dotychczasowy przewodniczący zarządu, założyciel ZGDW Andrzej Czernecki, stał na czele związku od 2011 r., a wcześniej również w latach 1997-2007. Od 1997 do 2006 r. i od 2010 do 2014 r. 61-letni doświadczony samorządowiec funkcję tę łączył ze sprawowaniem urzędu burmistrza Jasła.

Związek Gmin Dorzecza Wisłoki powstał w 1997 roku. Zrzesza 22 gminy miejskie, wiejskie i miejsko-wiejskie z województw podkarpackiego oraz małopolskiego.

- Od ponad 20 lat ZDGW aktywnie działa na rzecz poprawy stanu środowiska, w przekonaniu, że czyste środowisko warunkuje rozwój regionu i przyczynia się do poprawy jakości życia jego mieszkańców. Do tej pory związek zrealizował projekty o łącznej wartości ponad 511 milionów złotych. Działa jak centrum usług wspólnych, starając się jak najbardziej odciążyć lokalne samorządy przyjmując na siebie część działań inwestycyjnych, pozyskiwanie funduszy, koordynację projektów i współpracę z darczyńcami i partnerami (m.in. ministerstwa, organizacje pozarządowe, ambasady). Jest to możliwe dzięki solidarnej i konsekwentnej współpracy 22 wójtów i burmistrzów oraz zaufaniu, jakie mają do zespołu związku wynikającemu z ich wieloletniego doświadczenia w realizacji zarówno dużych projektów inwestycyjnych, jak również mniejszych inicjatyw - czytamy na stronie ZGDW.

Związek podkreśla, że dzięki wieloletniej, bliskiej współpracy samorządów działających w jego strukturach zrealizowano m.in.:

  • 700 kilometrów kanalizacji,
  • 200 kilometrów wodociągów,
  • 17 oczyszczalni ścieków,
  • 9650 instalacji kolektorów słonecznych na budynkach prywatnych,
  • 103 instalacje solarne w budynkach użyteczności publicznej,
  • 49 instalacji fotowoltaicznych na obiektach sportowych, szkołach, urzędach, oczyszczalniach ścieków,
  • termomodernizację wielu szkół, domów kultury i urzędów
  • liczne projekty z zakresu edukacji ekologicznej, turystyki i rozwoju winiarstwa.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24