MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz 625-lecia parafii w Kosienicach, jednej z najstarszych w okolicach Przemyśla [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
625-lecie parafii w Kosienicach, jednej z najstarszych w okolicach Przemyśl.
625-lecie parafii w Kosienicach, jednej z najstarszych w okolicach Przemyśl. Agata Godos/UG w Żurawicy
Mieszkańcy Kosienic w gminie Żurawica obchodzili jubileusz 625-lecia swojej parafii. Święto połączone było z Dniem Matki i Dniem Dziecka.

Jubileusz parafii zgromadził nie tylko licznie przybyłych mieszkańców, ale i wielu znamienitych gości, co świadczy o randze wydarzenia. Najważniejszym punktem uroczystości była msza święta, odprawiona przy jednym z najcenniejszych zabytków sakralnych nie tylko w gminie Żurawica, ale i w tej części Polski – kościele pw. Św. Trójcy.

- Świątynia z wyposażeniem była darem ówczesnych właścicieli Kosienic. Jej historia i architektura przyciągają uwagę nie tylko wiernych, ale i miłośników sztuki sakralnej. Położony na skraju wsi, na leśnej polanie, zjawiskowy kościół stanowi duchowe i kulturowe dziedzictwo Kosienic - informuje Agata Godos z Urzędu Gminy w Żurawicy.

Uroczyste nabożeństwo poprowadził metropolita przemyski abp Adam Szal, któremu towarzyszyli proboszcz parafii w Kosienicach ks. Andrzej Ryznar oraz ks. dziekan Marian Hofman, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Żurawicy. Wspólna modlitwa i celebracja były wyrazem kontynuacji tradycji, która sięga roku 1399, kiedy to Konrad z Ziębic (Munsterberga) erygował parafię, czyniąc ją jedną z najstarszych w diecezji przemyskiej. Msza polowa zakończyła się uroczystą procesją wokół kościoła, a następnie błogosławieństwem udzielonym wiernym w jego wnętrzu.

- Kosienice są przykładem tego, jak ważne jest pielęgnowanie lokalnej historii i kultury. Na liście zaproszonych gości nie mogło więc zabraknąć związanych z Kosienicami sercem (i korzeniami) księżnej Barbary Marii Czartoryskiej, ani Grażyny Kasprzyckiej-Rosikoń - potomkini ostatnich dzierżawców majątku w Kosienicach, której towarzyszył mąż – znany i uznany fotograf Janusz Rosikoń - przekazuje A. Godos.

Jak przypomina Rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej: parafia Kosienice była erygowana 19 sierpnia 1399 r. W latach 1701-1787 probostwo zostało przekazane na rzecz kapituły przemyskiej. W 1787 r. nastąpiło ponowne erygowanie parafii. Wówczas drewniany kościół był zlokalizowany w centralnej części wsi, w miejscu zbliżonym do lokalizacji obecnej świątyni parafialnej. W latach 1853-65 właścicielka Kosienic Amelia Stadnicka ufundowała nową świątynię jako wotum za zmarłego męża.

Murowany kościół został zlokalizowany w lesie na południe od wsi. Wyposażenie świątyni powstało przed konsekracją kościoła w 1866 roku. W czasie I wojny światowej uszkodzony ostrzałem, w wyniku którego rozebrano frontową wieżę. Po 1918 r. rozpoczęto naprawę kościoła, według projektu architekta Kazimierza Marii Osińskiego jedna wieży nie odtworzono. W 1988 r. poświęcono nowy kościół usytuowany na miejscu świątyni z pocz. XIX w.

Uroczystości jubileuszowe zaszczycili swoją obecnością również: wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, starosta przemyski Bożena Ryczan, dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN-u Dariusz Iwaneczko, przewodniczący Rady Gminy Żurawica Maciej Gałuszka, były starosta przemyski Jan Pączek wraz z byłym wicestarostą Markiem Kudłą, wójt gminy Orły Bogusław Słabicki, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Janusz Hołyszko, księża proboszczowie pozostałych parafii w gminie Żurawica oraz wielu innych.

Popołudniu duchowe uniesienia ustąpiły miejsca zabawie. Kosienicką przestrzeń wypełnił radosny gwar rodzin przybyłych na piknik z okazji Dnia Matki oraz zbliżającego się Dnia Dziecka. Stadion Tęczy Kosienice już dawno nie gościł tylu rozbrykanych szkrabów… Kiedy piłkarze Tęczy walczyli o kolejne gole w mistrzowskim spotkaniu grupy przemyskiej klasy A z Cresovią Kalników (wygrali je z wynikiem 3:2), najmłodsi ze swoimi rodzicami i dziadkami oddawali się szaleństwom przygotowanym na tę okazję specjalnie dla nich.

Organizatorem uroczystości jubileuszowych z okazji 625-lecia parafii w Kosienicach była wspólnota parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Kosienicach. Organizatorami pikniku rodzinnego byli natomiast: wójt gminy Żurawica Tomasz Szeleszczuk, Koło Gospodyń Wiejskich w Kosienicach, sołtys Kosienic Janusz Bielecki oraz radna Kosienic Anna Lisowska.

625-lecie parafii w Kosienicach, jednej z najstarszych w okolicach Przemyśl.

Jubileusz 625-lecia parafii w Kosienicach, jednej z najstars...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24