MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystości odpustowe w katedrze rzeszowskiej. Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Łukasz Solski
Łukasz Solski
ks. J. Oczkowicz/Diecezja Rzeszowska
7 czerwca w kościele katedralnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa odbyły się uroczystości odpustowe. Wydarzenie to zgromadziło wiernych oraz duchowieństwo, a główną mszę św. celebrował bp Jan Wątroba. Homilię wygłosił ks. Mariusz Fijałkiewicz, nawiązując do znaczenia Serca Jezusowego w życiu wiernych.

Wprowadzenie do uroczystości

Uroczystości rozpoczęły się wprowadzeniem przez ks. Krzysztofa Gołąbka, proboszcza parafii katedralnej. Powitał on zgromadzonych wiernych oraz tych, którzy uczestniczyli w uroczystościach za pośrednictwem transmisji radiowej. W swojej mowie ks. Gołąbek podkreślił znaczenie przeżywanej uroczystości, przypominając o jej duchowym wymiarze i głębokiej tradycji.

W koncelebrze mszy św. uczestniczyło 10 kapłanów, w tym ks. Jan Szczupak, wikariusz biskupi ds. społecznych. Obecność tak licznego duchowieństwa podkreślała wagę wydarzenia i jego znaczenie dla społeczności lokalnej oraz całej diecezji.

Uroczystości odpustowe w katedrze rzeszowskiej. Zobacz zdjęcia
ks. J. Oczkowicz/Diecezja Rzeszowska

Homilia ks. Mariusza Fijałkiewicza

Ks. Mariusz Fijałkiewicz, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lutoryżu, wygłosił homilię, w której nawiązał do pieśni ku czci Serca Jezusowego pt. "Twemu Sercu". Przypomniał, że z tego serca, przebitego włócznią rzymskiego żołnierza, wypłynęła krew i woda, będące źródłem wielorakich łask.

- Te błagania są aktualne i dziś w obliczu tylu zagrożeń, którym współczesny, wierzący człowiek i świat musi stawić czoła. Stajemy wobec wszechobecnej pychy, coraz bardziej dostatniego świata, wobec demoralizacji dzieci i młodzieży, ośmieszania i poniżania Kościoła i wreszcie wobec promocji cywilizacji śmierci - mówił ks. Fijałkiewicz.

W dalszej części homilii ks. Fijałkiewicz przywołał fragmenty aktu poświęcenia narodu polskiego Sercu Pana Jezusa, którego dokonali biskupi polscy w październiku 1951 r. W akcie tym wyrażono zatroskanie o przyszłość narodu polskiego oraz modlitwę o łaskę wytrwania w wierze, co podkreślało ciągłość troski Kościoła o moralność i duchowość społeczeństwa.

Uroczystości odpustowe w katedrze rzeszowskiej. Zobacz zdjęcia
ks. J. Oczkowicz/Diecezja Rzeszowska

Procesja eucharystyczna

Po zakończeniu liturgii wierni zgromadzili się na placu przed katedrą, gdzie odbyła się procesja eucharystyczna. Procesja była okazją do publicznego wyznania wiary oraz do modlitwy o błogosławieństwo dla całej społeczności. Uczestnictwo w procesji podkreślało jedność wiernych oraz ich zaangażowanie w życie religijne.

Uroczystości odpustowe w katedrze rzeszowskiej były ważnym wydarzeniem w życiu parafii i diecezji, dającym wiernym okazję do pogłębienia swojej wiary oraz wspólnego świętowania. Duchowni, którzy wzięli udział w tym wydarzeniu, podkreślili jego duchowe znaczenie i zachęcili do dalszej refleksji nad istotą Serca Jezusowego w życiu każdego wierzącego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24