Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Krótsza kolejka tirów przed polsko-ukraińskim przejściem granicznym w Medyce. Rośnie jednak zdenerwowanie kierowców [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Kolejki tirów oczekujących na odprawę przed polsko-ukraińską granicą zmniejszają się. Jednak atmosfera wśród czekających kierowców staje cię coraz bardziej nerwowa. Nz. sytuacja w Przemyślu.
Kolejki tirów oczekujących na odprawę przed polsko-ukraińską granicą zmniejszają się. Jednak atmosfera wśród czekających kierowców staje cię coraz bardziej nerwowa. Nz. sytuacja w Przemyślu. PAP/Darek Delmanowicz
Do 73 godzin spadł czas oczekiwania ciężarówek do odprawy na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce. Przed przejściem w Krościenku, gdzie są odprawiane auta o masie do 7,5 tony, kierowcy ciężarówek muszą czekać 12 godzin.

Bez kolejki na wszystkich podkarpackich przejściach granicznych z Ukrainą odprawiane są samochody osobowe i autobusy. Protestujący zapewniają również, że pomimo blokady, bez problemu przepuszczają ciężarówki wiozące na Ukrainę pomoc wojskową i humanitarną oraz żywność, która ma krótki czas przydatności do spożycia.

Obecnie w kolejce przed przejściem w Medyce stoi ok. 500 samochodów. Jeszcze kilka dni temu było ich ponad 1000. Krótsza kolejka głównie wynika z faktu, że część kierowców zdecydowała się skierować na Słowację i Węgry, aby przez te kraje przejechać na Ukrainę. Z tego powodu m.in. powstały utrudnienia i korki na drodze dojazdowej do polsko-słowackiego przejścia granicznego ze Słowacją.

Sytuacja wśród oczekujących kierowców ukraińskich staje się nerwowa. Kilka dni temu zorganizowali oni pikietę przed granicą w Korczowej. Wykrzykiwane były antypolskie hasła, a film z zajścia trafił m.in. na Facebook.

W ukraińskich mediach pojawiały się fałszywe wypowiedzi, padające m.in. z ust ważnych przedstawicieli lokalnej władzy, jakoby polscy przewoźnicy blokowali przejazd pomocy humanitarnej. W odpowiedzi protestujący przewoźnicy twierdzą, że pod płaszczykiem pomocy humanitarnej były próby przewozu na Ukrainę np. luksusowych samochodów osobowych. Z tego względu kontrolują, co jest przewożone.

Lawety na ukraińskich rejestracjach z drogimi i nowymi samochodami stojące w kolejce na wjazd na Ukrainę drażnią więcej osób. Z powodu kolejki stały się bardziej widoczne.

- To w ramach pomocy humanitarnej czy wojskowej? - to dość częste pytanie w Przemyślu, na widok transportów luksusowych aut.

We wtorek doszło do zgromadzenia ukraińskich kierowców na ul. Lwowskiej w Przemyślu. To dojazdowa w kierunku granicy w Medyce. Obok znajduje się ponad 4-km długości druga część wschodniej drogi obwodowej Przemyśla, na której obecnie zgromadzonych jest kilkaset tirów. Kierowcy z Ukrainy z tej kolejki, zdenerwowani długim oczekiwaniem na odprawę, blokowali przejścia dla pieszych na rondzie im. L. Kaczyńskiego w ciągu ul. Lwowskiej. Podobne blokady odbyły się w Medyce. Akcje te spowodowały czasowe trudności w ruchu i korki.

Przewoźnicy od 6 listopada protestują przed trzema przejściami granicznymi. W Korczowej (podkarpackie) oraz w Dorohusku i Hrebennem (lubelskie). Domagają się, aby ukraińscy kierowcy ponownie musieli uzyskiwać zezwolenia na przewóz towarów na terenie Polski i Unii Europejskiej. Po wybuchu wojny w Ukrainie Unia Europejska jednostronnie zwolniła Ukrainę z systemu zezwoleń na przewozy transportowe. Taka ulga miała obowiązywać do czerwca 2023 r., jednak ten okres został przedłużony. Drugim postulatem jest wyłączenie polskich samochodów z ukraińskiej kolejki elektronicznej, która służy do obsługi samochodów przekraczających granicę Ukrainy. Przewoźnicy domagają się również zawieszenia licencji dla firm, które powstały po wybuchu wojny na Ukrainie i przeprowadzenie ich kontroli.

W ubiegły czwartek do protestu dołączyli rolnicy z inicjatywy "Oszukana Wieś. Zablokowali drogę dojazdową do polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Medyce. Wysuwają własne postulaty. M.in. chodzi o trudną sytuację w rolnictwie. Domagają się rekompensaty za złą sytuację w skupie kukurydzy. Chcą przywrócenia kredytów płynnościowych, które miały poprawić sytuację w rolnictwie oraz utrzymania podatków rolnych na obecnym poziomie.

Blokada rolnicza przed granicą w Medyce ma potrwać do 3 stycznia, choć możliwe jest jej przedłużenie. Protest przewoźników na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie może trwać do lutego przyszłego roku. Oczywiście również z możliwością przedłużenia.

Kolejki tirów oczekujących na odprawę przed polsko-ukraińską granicą zmniejszają się. Jednak atmosfera wśród czekających kierowców staje cię coraz bardziej nerwowa. Nz. sytuacja w Przemyślu.

Krótsza kolejka tirów przed polsko-ukraińskim przejściem gra...

od 7 lat
Wideo

Igor Polak, Najpopularniejszy Talent 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24