Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krzyż Komandorski dla jaślanina prof. Karola Myśliwca

Marek Dybaś
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski podczas uroczystości na Zamku Królewskim odznacza Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.prof. Karola Myśliwca.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski podczas uroczystości na Zamku Królewskim odznacza Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.prof. Karola Myśliwca. Fot. Archiwum
Jaślanin, prof. Karol Myśliwiec został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie otrzymał za wybitne osiągnięcia w pracy naukowo - badawczej i działalności dydaktycznej oraz za wkład w upowszechnianie i rozwój archeologii w Polsce i na świecie.

- Jestem niezwykle zadowolony z tego wyróżnienia, przede wszystkim dlatego, że zauważono także moją działalność dydaktyczną, czyli te miliony godzin, które poświęcam na czytanie publikacji i prac naukowych
- mówi prof. Myśliwiec. - Czuję się szczególnie usatysfakcjonowany zwłaszcza tym, że jest to moje pierwsze odznaczenie państwowe i od razu tak wysokie - .dodaje. - Zaznaczam jednak, że to odznaczenie należy się całemu gronu osób, którym w tym miejsce bardzo serdecznie dziękuję. Nasze dzieło odkrywcze jest niezwykle wysokie. To bardzo ważne, że polska archeologia stała się na świecie opiniotwórcza - podkreśla Myśliwiec.

Odznaczenia odebrali z rąk Prezydenta RP wybitni Polacy, którzy poprzez swoją pracę, talent i realizację pasji rozsławiają Polskę na świecie. Wśród odznaczonych znaleźli się przedstawiciele wielu dziedzin: artyści i ludzie kultury, reprezentanci świata nauki, techniki i medycyny, sportowcy, architekci czy wreszcie osoby aktywne w sferze polskiej i międzynarodowej polityki oraz gospodarki, Polacy pracujący zarówno w kraju, jak i za granicą.

Karol Myśliwiec - archeolog, egiptolog, członek PAN, jeden z kontynuatorów polskich badań archeologicznych nad starożytnym Egiptem. Od 1969 brał udział w pracach wykopaliskowych w Egipcie i Syrii, w Aleksandrii, Deir el-Bahari i Palmyrze. Uczestniczył także w wykopaliskach niemieckich w świątyni faraona Seti I w Gurna w Tebach Zachodnich oraz w Minszat Abu Omar w Delcie Nilu, także w pracach w Kadero w Sudanie i Nea Pafos na Cyprze. Od 1985 do 1995 roku samodzielnie kierował polsko-egipskimi wykopaliskami ratunkowymi w Tell Atrib, czyli starożytnym Athribis w Delcie Nilu, obok rozrastającego się miasta Benha. Odkrycie dzielnicy warsztatów skupiających artystów i rzemieślników okresu ptolemejskiego w Athribis i publikację na ten temat sam uważa za jedno ze swoich najwybitniejszych osiągnięć. Od 1987 r. kieruje polsko-egipską misją archeologiczną w Sakkarze, po zachodniej stronie piramidy Dżesera. Kierowana przez niego misja odnalazła przy najstarszej piramidzie świata nieznaną część nekropoli dygnitarzy Starego Państwa w tym, w 1997, wykuty w skale grobowiec wezyra Merefnebefa z unikatowymi reliefami i malowidłami, a w 2003 grobowiec człowieka o imieniu Ni-anch-Nefertum, kapłana przy piramidach należących do dwóch władców Egiptu - Unisa i Tetiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24