Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ksiądz Damian Ożóg: obrzędem posypania głowy popiołem rozpoczynamy Wielki Post

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Ksiądz Damian Ożóg z parafii Matki Bożej Śnieżnej w Rzeszowie
Ksiądz Damian Ożóg z parafii Matki Bożej Śnieżnej w Rzeszowie Mariusz Guzek
O Środzie Popielcowej i Wielkim Poście rozmawiamy z księdzem Damianem Ożogiem z parafii Matki Bożej Śnieżnej w Rzeszowie.

Środa Popielcowa kojarzy się nam wszystkim z głową posypywaną popiołem...

Obrzęd posypania głowy popiołem w Kościele ma długą tradycję, sięga ona V wieku. Grzesznik, który pragnął nawrócenia w specjalnym obrzędzie posypania głowy popiołem, był włączony w grono pokutników, miał czas na pokutę za swoje grzechy, wchodził tym samym w proces nawrócenia i gotowości do przyjęcia przebaczenia.

Obrzędem posypania głowy popiołem rozpoczynamy Wielki Post, czyli czas naszego osobistego i wspólnotowego przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Już na samym początku Wielkiego Postu przez gest nałożenia popiołu chrześcijanin uświadamia sobie swoją grzeszność, niedoskonałość, słabość, jednocześnie gotowość do nawracania swojego serca i przyjęcia Bożego przebaczenia.

Jest to także symbol ludzkiej przemijalności i słabości. Przyjmując popiół na głowę wyrażam prawdę o tym, że jestem grzesznikiem oraz prawdę o tym, że przez akt pokuty i zadośćuczynienia chcę stać się gotowym do przyjęcia Bożej miłości.

CZYTAJ TEŻ: Środa popielcowa 2021. Sprawdź co nam wolno, a czego nie [QUIZ]

Wielki Post kojarzy się nam się z postanowieniami i wyrzeczeniami. Warto je sobie dawać?

Oczywiście, warto, pod warunkiem, że nie robi się ich dla samych postanowień. Zawsze musi wynikać z nich jakieś dobro dla nas samych jak i dla innych.

Czyli?

Postawienie zawsze powinno być konkretne i dobro, które z niego wynika, również powinno być skonkretyzowane. To, że nie zjem czekolady, może mnie wprowadzić w samozadowolenie, ale jak już podzielę się czekoladą z kimś i przy okazji znajdę czas dla przyjaciela, dla którego nie miałem go wcześniej, to już jest jakieś dobro.

Warto robić też postanowienia, żeby poczuć jakiś brak w swoim życiu i wypracować w sobie wrażliwość na ludzi, którzy taki brak odczuwają permanentnie i nieść im przy tej okazji pomoc.

Pandemia koronawirusa ograniczyła wiele rytuałów związanych z Wielkim Postem. W jaki sposób w domu możemy je kontynuować?

W naszym codziennym życiu mamy wiele możliwości, żeby dobrze przeżywać Wielki Post. Jest wiele rekolekcji online, które możemy wysłuchać. Wiele transmisji nabożeństw, drogi krzyżowe, gorzkie żale z kazaniem pasyjnym Ale tym o co należy zadbać, to nasza osobista modlitwa, osobiste słuchanie Słowa Bożego, zadbanie o jak najlepszą, jak najbardziej gorliwą relację z Panem Bogiem.

Czy w Wielkanoc trzeba iść do kościoła? Sprawdź, kiedy są święta nakazane, kiedy trzeba iść na mszę.

Czy w Wielkanoc trzeba iść do kościoła? Sprawdź, kiedy są św...

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24