Książka w rozwoju dziecka – dlaczego warto czytać razem?

Materiał informacyjny Instytutu Książki
Chcesz dać swojemu dziecku najlepszy możliwy start w życiu? W morzu metod i technik wychowawczych istnieje jedna prosta, ale niezwykle skuteczna praktyka, która ma ogromny wpływ na rozwój naszych pociech – wspólne czytanie książek. To nie tylko okazja do bliskości i budowania wspomnień, ale także klucz do rozwoju językowego, emocjonalnego i społecznego dziecka.

Podróż do krainy fantazji

Zapraszając dziecko do świata literatury, otwierasz przed nim drzwi do krainy fantazji. Pełne życia opowieści przenoszą młodego czytelnika w miejsca dalekie i nieznane, pozwalając mu przeżywać przygody wykraczające poza ramy codziennej rzeczywistości. Dzięki książkom dzieci mają okazję spotkać niezwykłych bohaterów i razem z nimi przemierzać nieodkryte dotąd ścieżki. To nie tylko stymuluje ich wyobraźnię i kreatywność, ale również pozwala radzić sobie z nowymi sytuacjami.

Od słów do empatii

Literatura pełni także kluczową rolę w rozwoju emocjonalnym dziecka. Pozwala mu przeżywać doświadczenia przez pryzmat różnych postaci, rozwijając jego empatię. Książki uczą, że każdy ma swoją historię, pragnienia i emocje. Poruszają tematy związane z różnorodnością kulturową i społeczną, co buduje w dziecku zrozumienie dla różnic między ludźmi.

Lekcje języka

Książka to potężne narzędzie, które wspomaga rozwój językowy dziecka. Pozwala mu usłyszeć słowa, z którymi może nie mieć kontaktu na co dzień. Maluch ma szansę poznać je we właściwym dla nich kontekście, dzięki czemu łatwiej je przyswaja i zapamiętuje. Słuchanie czytanych opowieści jest również świetnym treningiem koncentracji – dziecko uczy się, jak skupić uwagę na słowach i ich znaczeniu. To kluczowa umiejętność w przyswajaniu mowy.

od 16 lat

Chwile, które zbliżają

Czas spędzony przy wspólnej lekturze jest pełen bliskości. Ciepło rodzica, jego spokojny głos oraz intymność tych chwil tworzą atmosferę bezpieczeństwa. Gdy czytanie staje się codziennym zwyczajem, dziecko może poczuć się stabilnie. Wie, że jest ważne i kochane, bo poświęcasz mu swój czas i uwagę. Czytanie stwarza idealną okazję do rozmowy i wymiany myśli. Dziecko, słuchając czytanej historii, ma szansę zadawać pytania, wyrażać swoje odczucia i dzielić się wrażeniami. To z kolei daje rodzicowi możliwość zrozumienia, jak postrzega ono świat, co je ciekawi, a co niepokoi. Dzięki książkom rodzice i dzieci mogą poznać się jeszcze lepiej, zbliżając się do siebie jak nigdy dotąd.

Poznaj więcej korzyści płynących z czytania dziecku. Odwiedź stronę kampanii „Mała książka – wielki człowiek”: http://wielki-czlowiek.pl.

Mała książka – wielki człowiek

„Mała książka – wielki człowiek” to największy w Europie i jeden z największych na świecie projektów promujących czytanie dzieciom książek. Został zapoczątkowany przez Instytut Książki w 2017 roku. Skierowany jest do trzech grupach wiekowych: noworodków, przedszkolaków i pierwszoklasistów. Dzieci otrzymują dostosowane do ich wieku bezpłatne Wyprawki Czytelnicze. Znajdują się w nich również broszury informacyjne dla rodziców.

Rodzice noworodków odbierają Wyprawki Czytelnicze na oddziałach położniczych w niemal 320 szpitalach w całej Polsce. Zawierają one książkę „Mama, tata i ja. Hop-la-la!”, czyli antologię wierszy znanych autorów, m.in.: Jana Brzechwy, Marii Konopnickiej, Wandy Chotomskiej czy Joanny Papuzińskiej. Autorką ilustracji jest Elżbieta Wasiuczyńska.

Przedszkolaki otrzymują Wyprawkę w jednej z blisko 6 770 bibliotek publicznych biorących udział w akcji. Wystarczy, że założą kartę biblioteczną. Lista placówek znajduje się na stronie internetowej. Czytelniczą przygodę zaczynają od książki „Krasnal w Krzywej Czapce”, która swoją premierę miała w 2022 roku. Jej autorem jest Wojciech Widłak, a ilustracje wykonała Aleksandra Krzanowska. Otrzymywana wraz z Wyprawką Karta Małego Czytelnika umożliwi maluchowi zbieranie naklejek za każde przyjście do biblioteki zakończone wypożyczeniem książek. Kiedy dziecko zbierze ich dziesięć, otrzyma imienny dyplom potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania.

W tym roku zwrócono szczególną uwagę na uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. W szkołach w listopadzie i grudniu będzie czekać na nich nowa książka Justyny Bednarek, „Wnuczka antykwariusza”, z ilustracjami Emilii Dziubak. To opowieść, która przenosi młodych czytelników do przeszłości, pokazując znaczenie odkrywania rodzinnej historii. Książka znalazła się w spocie promującym kampanię.

„Całym sercem popieram ideę projektu Instytutu Książki, która włącza rodziców, ale też dziadków, rodzeństwo, bibliotekarzy i nauczycieli w to ważne zadanie, jakim jest przekazanie najmłodszym miłości do książek” – podkreśla aktor Przemysław Stippa, który w tym roku dołączył do grona ambasadorów kampanii.

Kampanię dofinansowano z budżetu państwa, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24