Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto może otrzymać emeryturę z USA

Redakcja
Rozmowa z MARIĄ BAZARNIK z Biura Świadczeń Federalnych przy Konsulacie Generalnym USA w Krakowie

- Umowa emerytalna zawarta pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi pozwala na łączenie okresów zatrudnienia w obu krajach. Jaką korzyść z tej umowy będą mieli zainteresowani, czyli emeryci?

- Korzyści z tej umowy poniosą wszystkie osoby, które pracowały na terenie USA przez okres minimum 1.5 roku i mają zaliczone co najmniej 6 kwartałów ubezpieczeniowych (ang. quarters of coverage). Do chwili podpisania umowy wymagane było 40 kwartałów ubezpieczeniowych. Jeśli ilość uzyskanych kwartałów była mniejsza od wymaganej, świadczenia nie przysługiwały.

W chwili obecnej, osoby, które nie mają wypracowanej odpowiedniej ilości kwartałów w USA, mogą wykorzystać do jej uzupełnienia lata przepracowane w Polsce.

Świadczenia osób już pobierających je z USA nie ulegają zmianie.


- Na czym polegają zmiany zasad wypłaty amerykańskich świadczeń rodzinnych dla osób zamieszkałych w Polsce?

- Uprzednio, świadczenia rodzinne były wypłacane, poza granicami USA, jedynie osobom posiadającym obywatelstwo amerykańskie lub tym, którzy mieszkali na terenie USA przez okres minimum 5 lat (pozostając w związku z osobą, która wypracowała świadczenie). Obecnie, do Polski, wypłacane są wszystkie świadczenia rodzinne.


- Do kogo skierowany jest ten nowy program?

- Do wszystkich osób, które pracowały w USA i mają zaliczone co najmniej sześć kwartałów ubezpieczeniowych. Ale także do osób, które w Polsce pracowały zbyt krótko aby kwalifikować się do świadczeń polskich. W tej sytuacji, polski staż pracy uzupełniany jest stażem pracy w USA.

- Czy procedura załatwienia sprawy będzie bardzo skomplikowana dla przeciętnego Kowalskiego?

- Procedura jest prosta. W Polsce podanie o świadczenie z USA składa się w Konsulacie USA w Krakowie lub w Ambasadzie USA w Warszawie (Działy Świadczeń Federalnych). Podanie o polskie świadczenie składane jest w ZUS-ie lub KRUS-ie. Z chwilą złożenia podania, ZUS, KRUS i SSA (Social Security Administration) przekazują sobie dokumenty dotyczące okresów pracy w poszczególnych państwach bez pomocy, bądź udziału osoby zainteresowanej.

Osoby przebywające na terenie USA mogą składać podania o świadczenia amerykańskie i polskie w lokalnym biurze Social Security.

 

-Ile zyska emeryt zamieszkały W Polsce?

- Możemy powiedzieć, że nikt nie straci. Niestety, nie możemy określić wysokości świadczeń. Jeśli chodzi o stronę amerykańską, świadczenia są wyliczane tylko z zarobków uzyskanych na terenie USA. Zarobki w Polsce nie są brane pod uwagę, a staż pracy tylko w zakresie niezbędnym do uzyskania statusu osoby ubezpieczonej. O szczegóły wyliczania polskich świadczeń prosimy pytać w ZUS-ie i KRUS-ie.

Rozmawiał Stanisław Siwak

 

Ambasada USA organizuje spotkanie dla zainteresowanych umową emerytalną pomiędzy Polską a USA, która pozwala na łączenie okresów zatrudnienia w obu krajach. Spotkanie odbędzie się 14 i 15 bm, w godz. 10-16, w Hotelu Ambasador w Rzeszowie.

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24