MKTG SR - pasek na kartach artykułów

RPP bez zaskoczenia. Stopy procentowe zostały utrzymane. Jednak raty części kredytów wzrosną. Kiedy pierwsza obniżka stóp procentowych?

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Od siedmiu miesięcy stopy procentowe NBP pozostają na tym samym poziomie. W maju Rada Polityki Pieniężnej ponownie utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie – 5,75 proc. Jak tłumaczy nam analityk XTB Michał Stajniak, wiele wskazuje na to, że RPP długo nie znajdzie argumentów za kolejną obniżką stóp procentowych. – Jeżeli chodzi o ewentualne obniżki, to będzie to 25 punktów bazowych – mówi. Pierwszym możliwym terminem na obniżkę stóp będzie grudzień 2024. Raty kredytów mogą wzrosnąć. Spada z kolei oprocentowanie lokat bankowych.

Spis treści

Pierwsza obniżka stóp procentowych może się pojawić w grudniu 2024 roku.
RPP w trakcie majowego posiedzenia utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Dla części kredytobiorców oznacza to wyższe raty. fot. Anna Kaczmarz/Polska Press

Majowe posiedzenie RPP bez zaskoczeń. Stopy procentowe utrzymane

Kredyt w Polsce długo pozostanie drogi, a kredytobiorcy muszą być przygotowani do płacenia wysokich rat jeszcze przez kilka kwartałów. Niewykluczone, że stopy procentowe w NBP zaczną spadać dopiero w 2025 r. Nikt nie miał złudzeń, że Rada Polityki Pieniężnej na majowym posiedzeniu, które zakończyło się w czwartek, obniży stopy procentowe. Główna stopa procentowa od jesieni 2023 r. ani drgnie i wynosi 5,25 proc.

Nie było zaskoczenia, stopy procentowe zostały utrzymane i najprawdopodobniej do końca tego roku taka decyzja zostanie utrzymana – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Michał Stajniak, wicedyrektor działu analiz XTB.

Jednocześnie zwraca uwagę, że pojawiły się przesłanki mówiące o tym, że inflacja w Polsce w tym roku nie będzie aż tak wysoka, jak oczekiwano. – Głównie będzie to spowodowane odmrożeniem cen energii, które będzie niższe, niż wcześniej zapowiadano – wskazuje. W związku z tym, jak wyjaśnia, projekcje inflacyjne, które poznaliśmy w marcu 2024 roku zakładające, że wszelkie tarcze zostaną zlikwidowane, sugerowały, że inflacja na koniec roku może sięgnąć 8 proc.

– Już teraz wiadomo, że tak wysoko nie powinniśmy zajść, jeżeli nie dojdzie do jakichś zawirowań na rynku ropy naftowej – mówi. – Najprawdopodobniej ten maksymalny poziom inflacji w Polsce zatrzyma się na poziomie około 6 proc. – dodaje i zastrzega, że będzie to zależało od tego, jak będą się kształtowały ceny surowców energetycznych. Jeśli będą one niższe, to również inflacja nam aż tak nie wzrośnie.

– RPP nie obniża stóp, ponieważ inflacja jest i pozostanie wysoka. Jest kilka czynników, które mają istotny wpływ na utrzymanie się wysokiej dynamiki wzrostu cen w Polsce – wyjaśnia w komentarzu dla nas Tomasz Kudela, analityk ProStream. – Nie ma nic zaskakującego w tym, że ceny rosną szybciej. Spadek poniżej celu inflacyjnego miał charakter przejściowy. Od 1 kwietnia rząd odmroził VAT na podstawowe artykuły żywnościowe, co automatycznie przełożyło się na wzrost inflacji – dodaje.

Jak zaznacza, przywrócenie 5-procentowej stawki VAT ma jak na razie umiarkowany wpływ na wskaźnik inflacji i najwyraźniej efekt wzrostu podatku będzie rozłożony w czasie. RPP nie zdecyduje się na cięcia stóp, zanim ich nie pozna. A to stanie się za dwa-trzy miesiące. – Ale i wtedy RPP nie będzie mieć wszystkich danych potrzebnych do podjęcia decyzji w sprawie polityki monetarnej. W drugiej połowie roku przestanie obowiązywać tarcza antyinflacyjna w zakresie cen energii elektrycznej, które pójdą w górę. Możliwy jest też wzrost cen gazu – dodaje Kudela.

Stopy procentowe utrzymane. Co z ratami kredytów?

Od siedmiu miesięcy stopy procentowe NBP pozostają na stabilnym poziomie. W maju RPP po raz kolejny nie zmieniła ich poziomu. Mimo to, jak zauważa w przesłanym nam komentarzu Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera, w najbliższym czasie mogą wzrosnąć raty kredytów hipotecznych z oprocentowaniem zmiennym, opartych o stawkę WIBOR 6M.

– W przypadku kredytów hipotecznych przyczyną wzrostu rat jest to, że w listopadzie 2023 r. banki spodziewały się dalszych obniżek stóp procentowych. Dlatego stawka WIBOR 6M wynosiła tylko 5,55 proc. Kredyty, których oprocentowanie jest oparte o taką stawkę, mają aktualizację oprocentowania tylko raz na 6 miesięcy – podaje Sadowski.

– Jeśli ktoś miał ostatnią aktualizację na początku listopada 2023 r., to kolejną miał na początku maja, gdy stawka wynosiła 5,87 proc. W rezultacie rata kredytu na 400 000 zł, na 30 lat, udzielonego w maju 2021 r., wzrośnie z 2 852 zł do 2 935 zł – wylicza ekspert.

Oprocentowanie lokat w dół

Sadowski zauważa, że średnie oprocentowanie lokat spadło z 5,53 proc. do 4,3 proc. – Choć poziom stóp procentowych NBP stoi w miejscu od 7 miesięcy, to stawki dla lokat bankowych spadają. Najnowsze dane NBP na temat oprocentowania lokat w bankach (za marzec 2024 r.) pokazują, że średnie oprocentowanie wyniosło tylko 4,3 proc. Było więc aż o 1,23 pkt. proc. niższe niż w listopadzie 2023 r. W maju będzie zapewne jeszcze niższe – wskazuje.

Ekspert przyznaje, że wciąż oczywiście można znaleźć pojedyncze oferty z oprocentowaniem 6,5 proc. czy nawet 7 proc. Zwykle dotyczą jednak bardzo krótkiego terminu, ograniczonej kwoty i wymagają zakupu dodatkowych produktów lub wpłaty nowych środków. Nie da się za ich pomocą zabezpieczyć przed dalszym spadkiem stóp procentowych w dłuższym okresie.

Kiedy obniżka stóp procentowych w Polsce?

Stajniak przypomina, że obecnie inflacja bazowa wynosi 4,6 proc., co oznacza, że szanse na obniżki stóp procentowych są małe, o czym mówił m.in. Ludwig Kotecki, członek Rady Polityki Pieniężnej. Z drugiej strony, inny członek RPP Henryk Wnorowski przyznał, że być może na koniec 2024 roku pojawi się przesłanka do tego, aby stopy procentowe w Polsce obniżyć.

– Jeżeli chodzi o ewentualne obniżki, to będzie to 25 punktów bazowych, czyli do poziomu 5,50 proc. – mówi nam ekspert. – Pierwszym, możliwym terminem na obniżkę stóp będzie grudzień 2024, natomiast ewentualne dyskusje mogą się rozpocząć we wrześniu – dodaje.

– Do niedawna wydawało się, że jedna obniżka jest możliwa jesienią. Być może teraz kredytobiorcy muszą oswoić się z myślą, że raty kredytowe zaczną spadać dopiero w przyszłym roku, bo dopiero wtedy RPP zacznie stopniowo ograniczać koszt pieniądza w Polsce. Szczególnie że utrzymywane przez dłuższy czas wysokie stopy zdecydowanie zmniejszą wzrost PKB i mogą zmusić NBP do obniżenia stóp, aby utrzymać wzrost gospodarczy – zauważa Kudela.

Stajniak zwraca uwagę na sytuację u naszych południowych sąsiadów, gdzie wcześniej Bank Czech dosyć długo utrzymywał stopy procentowe na wyższym poziomie, natomiast obecnie znajdują się na niższym poziomie – 5,25 proc.

– Oczekiwania na cięcia stóp procentowych w Czechach są zdecydowanie mocniejsze niż w Polsce, natomiast projekcja inflacyjna jest bardzo podobna, zarówno pod względem zwykłej inflacji, jak i bazowej – podsumowuje.

Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Podstawowe stopy procentowe NBP po majowym posiedzeniu RPP:

 • Stopa referencyjna – 5,75
 • Stopa lombardowa – 6,25
 • Stopa depozytowa – 5,25
 • Stopa redyskontowa weksli – 5,80
 • Stopa dyskontowa weksli – 5,85
Co to są stopy procentowe?

Wszystko co musisz wiedzieć o wysokości stóp procentowych w Polsce.

Ile aktualnie wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Podstawowe stopy procentowe NBP po majowej decyzji:

 • Stopa referencyjna – 5,75
 • Stopa lombardowa – 6,25
 • Stopa depozytowa – 5,25
 • Stopa redyskontowa weksli – 5,80
 • Stopa dyskontowa weksli – 5,85

Ile wynosi cel inflacyjny NBP?

Cel inflacyjny w Polsce jest wyznaczony na poziomie 2,5 proc. z symetrycznym przedziałem odchyleń ±1 pkt proc. Zgodnie z najnowszymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w listopadzie wyniosła 6,5 proc.

Od czego zależy wysokość stóp procentowych?

Największy wpływ na wysokość stóp procentowych ma sytuacja gospodarcza oraz inflacja.

Harmonogram posiedzeń RPP w 2024 roku

Rada Polityki Pieniężnej w 2024 roku będzie się spotykała:

 • styczeń 8 – 9 (poniedziałek, wtorek)
 • luty 6 – 7 (wtorek, środa)
 • marzec 5 – 6 (wtorek, środa)
 • kwiecień 3 – 4 (środa, czwartek)
 • maj 8 – 9 (środa, czwartek)
 • czerwiec 4 – 5 (wtorek, środa)
 • lipiec 2 – 3 (wtorek, środa)
 • sierpień 20 (wtorek) posiedzenie jednodniowe niedecyzyjne
 • wrzesień 3 – 4 (wtorek, środa)
 • październik 1 – 2 (wtorek, środa)
 • listopad 5 – 6 (wtorek, środa)
 • grudzień 3 – 4 (wtorek, środa)

Co zależy od wysokości stóp procentowych?

Wysokość stóp procentowych przede wszystkim wpływa na oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych. Z kolei w przypadku kredytów z oprocentowaniem zmiennych od wysokości stóp procentowych zależy wysokość rat kredytu.

Kto decyduje o wysokości stóp procentowych w Polsce?

W Polsce stopy procentowe ustala Rada Polityki Pieniężnej, która jest organem decyzyjnym Narodowego Banku Polskiego.

Harmonogram posiedzeń RPP na 2024 rok

Oto plan posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej na 2024 rok:

 • czerwiec 4-5 (wtorek-środa)
 • lipiec 2-3 (wtorek-środa)
 • sierpień 20 (wtorek) – posiedzenie jednodniowe niedecyzyjne
 • wrzesień 3-4 (wtorek-środa)
 • październik 1-2 (wtorek-środa)
 • listopad 5-6 (wtorek-środa)
 • grudzień 3-4 (wtorek-środa)

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: RPP bez zaskoczenia. Stopy procentowe zostały utrzymane. Jednak raty części kredytów wzrosną. Kiedy pierwsza obniżka stóp procentowych? - Strefa Biznesu

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24