Kuria Archidiecezjalna przeprasza za mszę z ONR

DJ
Spotkanie ONR w kinie TON w Białymstoku podczas obchodów 82 rocznicy powstania Obozu Narodowo - Radykalnego twitter.com/1934ONR
Kuria Metropolitalna Białostocka wydała oświadczenie ws. Mszy św. z udziałem członków ONR. Wcześniej oświadczenie ws. imprezy ONR na kampusie Politechniki Białostockiej wydał jej rektor.

Takie oświadczenie pojawiło się na internetowej stronie archibial.pl:

Kuria Archidiecezjalna przeprasza wszystkich, którzy poczuli się dotknięci zachowaniem członków ONR w katedrze białostockiej w minioną sobotę 16 kwietnia 2016 r. Incydent wynikł z niedopatrzenia administracji parafialnej. Kuria zapewnia, iż Kościół białostocki jest apartyjny i jest mu obcy nacjonalizm.

ks. kan. dr Andrzej Dębski
Rzecznik Kurii
Białystok, 19.04.2016 r.

82. rocznica powstania ONR. Obchody w Białymstoku. Marsz nac...

Wczoraj, oświadczenie wysłane drogą mailową, wysłał do białostockich mediów rektor Politechniki Białostockiej.

Treść oświadczenia:

W ubiegłą sobotę na terenie kampusu Politechniki Białostockiej, w klubie Gwint odbył się koncert zespołu związanego ze środowiskiem narodowo-radykalnym. Chcę stanowczo zaznaczyć, że hasła i ideały głoszone przez to środowisko są naszej, akademickiej społeczności całkowicie obce.

W związku z zaistniałą sytuacją Prezes Fundacji na Rzecz Rozwoju Politechniki Białostockiej, która jest odpowiedzialna za wynajem powierzchni klubu Gwint, prof. Zenon Szypcio, w dniu dzisiejszym złożył na moje ręce rezygnację z zajmowanego stanowiska, a ja tę dymisję przyjąłem. Podjąłem również wszelkie niezbędne kroki, takie jak zmiany w dokumentach, na podstawie których udostępniane są pomieszczenia klubu Gwint, aby nigdy więcej nie doszło do podobnej sytuacji. Uważam, że cały incydent jest swoistą przestrogą dla moich kolegów Rektorów innych uczelni, bo kto, jak nie środowisko akademickie powinien skutecznie walczyć z nagannymi postawami ksenofobii.

Fundacja na Rzecz Rozwoju Politechniki Białostockiej podpisując w styczniu 2016 roku umowę na wynajęcie klubu Gwint, nie posiadała pełnej wiedzy na temat planowanego wydarzenia. Według najemcy miała się tam odbyć zamknięta impreza kulturalna. W ubiegły piątek, 15 kwietnia 2016, władze Fundacji na Rzecz Rozwoju Politechniki Białostockiej dowiedziały się nieoficjalnie o innym charakterze planowanej imprezy.

W tej sytuacji stanąłem przed niezwykle trudnym wyborem. Odwołanie na dzień przed planowanej przez środowiska związane z ONR imprezy mogłoby doprowadzić do bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa i zdrowia naszych zagranicznych oraz polskich studentów. W dniu planowanego koncertu odbywały się w naszym mieście inne wydarzenia organizowane przez wyżej wymienione środowiska, takie jak uroczysta msza w katedrze czy przemarsz ulicami miasta.

Dlatego w porozumieniu z policją postanowiliśmy nie odwoływać tego koncertu, ale skupić się na wzmocnieniu ochrony naszego kampusu poprzez ścisłą współpracę w tym zakresie ze służbami odpowiedzialnymi za ład i porządek oraz na poinformowaniu zagranicznych studentów o planowanych wydarzeniach. Dzięki podjętym działaniom nikt nie ucierpiał. Przyjęty tok postępowania przyniósł pozytywny rezultat - zapewnienie pełnego bezpieczeństwa studentom, co było z pewnością najważniejsze, w tej trudnej dla nas wszystkich sytuacji.

Jeszcze raz podkreślam, że Politechnika Białostocka jest miejscem otwartym dla wszystkich. Jest Uczelnią wolną od uprzedzeń i zainteresowaną globalną wymianą myśli naukowej ze wszystkimi. Jednocześnie zapewniam, że już nigdy żadna organizacja prezentująca postawy narodowo-radykalne, w sposób jawny, ani fortelem nie wykorzysta naszej uczelni jako miejsca do komunikowania swoich, według mnie szkodliwych i niebezpiecznych poglądów.

Rektor Politechniki Białostockiej

Prof. Lech Dzienis

Czytaj też: Stracił wizerunek, ale studenci byli bezpieczni

Komentarze

Dariusz Szada Borzyszkowski, białostocki reżyser

Nagrałem film, jak chłopaki z ONR zmierzali do białostockiej katedry. Z przykrością stwierdzam, że żadne inne posty, które wrzucałem na Facebooku nie miały takiej ilości udostępnień. Według mnie to skandal, że katedra została udostępniona tej organizacji. Księża dobrze wiedzieli, kto się tu pojawi i z jakimi hasłami, choćby nacjonalistycznymi. Ja się boję tego, co zobaczyłem i usłyszałem. To mi przypomina to, co znam z historii z lat 30-tych.

Adam Andruszkiewicz, podlaski poseł Kukiz’15

Kościół jest otwarty dla wszystkich. I nie powinnyśmy doprowadzać do takich sytuacji, w których będziemy sobie odbierać prawo do uczestnictwa we mszy świętej. Nie widzę żadnej sensacji w tym, że przedstawiciele ONR mieli mszę świętą w katedrze. Jeżeli nabożeństwo przebiegło spokojnie, nie było żadnej profanacji, to nie widzę problemu. Są natomiast pewne środowiska, które napędzają spór wokół organizacji, które mają inne poglądy. Jest im to na rękę.

Szymon Hołownia, publicysta (wpis z Facebooka)

Gościnną białostocką katedrę odwiedzili nacjonaliści. Rozstawili się ze sztandarami w głównej nawie. ONR-owskie bielanki, zawsze gotowe sypać kwiatki gromkich okrzyków Panu Jezusowi, gdyż jak wiadomo jest On Wielkim Katolickim Polakiem, a nie jakimś ciapatym, albo innym Żydem. I znów - matko, jaka okazja! Wystarczyło by choć jeden kapłan złapał narzucające się natchnienie, i skoro już grzesznicy przyszli, zamiast pozwolić im pompować pod niebiosa swoje narodowo-katolickie ego, opowiedział im o Jezusie, który przyszedł żeby służyć i życie swoje oddał za ciapatych i Żydów, i mył nogi konfidentom, i w życiu żadnego sztandaru w ręce nie trzymał. I bach! I leci cytat z encykliki Piusa XI: „Tylko płytkie umysły mogą popaść w ten błąd, by mówić o bogu narodowym, o religii narodowej”! Wszyscy biją się w piersi, ocierają łzy zielenią flag! Kilka słów kapłana, modlitwa o Dary Ducha - i znów szloch nawróconych, znów posadzka mokra! Młodzi überPolacy wychodzą z katedry, idą do ciemnoskórych studentów, zabarykadowanych w akademiku na rozkaz rektorów, bo chcą ich przytulić! (...)

Ojciec Maciej Biskup, blog dominikanie.pl

Wobec wydarzeń, które miały miejsce w ostatni weekend w Białymstoku nie można przejść obojętnie. Tym bardziej, że w bardzo krótkim odstępie czasowym tego typu sytuacje nie są odosobnione. Potrzebny jest wyraźny głos sprzeciwu. Gdy miejscowym duszpasterzom nie kłóci się w tej samej świątyni, w której posługują, idea otwartych Drzwi Miłosierdzia i obecność haseł promujących nacjonalizm, jednoznacznie bałwochwalczy, to naprawdę dzieje się coś niepokojącego. Konieczne jest niezwłoczne oficjalne wypowiedzenie się hierarchów Kościoła w Polsce.

Ks. Grzegorz Kramer, wpis na Facebooku

Sztandar w chrześcijaństwie jest jeden i jest nim krzyż Pana Jezusa, nie zielona flaga.(...) Panowie z ONR-u, chcecie łączyć się z Kościołem? Macie do tego prawo, ale zostawcie swoje hasła daleko od Kościoła i zacznijcie głosić hasła Kościoła: oddać życie za drugiego (nie tylko swojego i nie tylko na transparencie) i wtedy dołączcie do nas. (...)

I komentarz do wczorajszego oświadczenia kurii: Dobrze dostać oficjalne potwierdzenie, że stało się zło. Aczkolwiek jeszcze nie spotkałem proboszcza, który nie wie, co się dzieje w jego kościele.

Marcin Zabłudowski, prezes Młodzieży Wszechpolskiej w Podlaskiem

Nic złego się nie stało. Msza została odprawiona w związku z 82. rocznicą powstania Obozu Narodowo-Radykalnego. Nie ma konkretnych zarzutów, co do przebiegu mszy. Są zarzuty stawiane przez środowiska lewicowe pod adresem samej organizacji. Jeśli Kościół katolicki jest instytucją otwartą, to dobrze, że narodowcy mogą się w nim modlić.

A nacjonalizm z miłosierdziem jak najbardziej można połączyć. Z definicji jest to postawa pozytywna. Polacy wypracowali unikatowy w skali europejskiej model nacjonalizmu chrześcijańskiego. Jest on budowany na kanwie wiary katolickiej. Więc tutaj wszelkie zarzuty są bezpodstawne.

Wideo

Materiał oryginalny: Kuria Archidiecezjalna przeprasza za mszę z ONR - Kurier Poranny

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 157

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

w
wagowy
W dniu 18.08.2016 o 18:32, Gość napisał:

Kuria musi przeanalizować postawę ks.Międlara. Jeśli jest Jezusem,jak twierdzi,należy mu składać hołdy i nie skąpić zaszczytów. Może od razu zostać kardynałem,by po Franciszku przejąć kierowanie kościołem.Natomiast jeśli dojdą do wniosku,że sutanna mu ciąży i opowiada dyrdymały niegodne kapłana,powinni szybko  i ostatecznie problem księdza załatwić, bo rozmowy dyscyplinujące z nim, do niczego, oczekiwanego nie doprowadzą.Facet zapomniał,że jest księdzem a nie mówcą wiecowym. 

A to swinia !

Chce odebrac Rydzykowi czesc obszaru z ktorego tamten zbiera HARACZ od polglowkow !

Jak wiec widac nawet swinie u koryta nie tylko kwicza, ale sie gryza i kasaja nawzajem aby tez garnac z HARACZU od polglowkow.

G
Gość

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski krytycznie ocenia postawę ks.Jacka Międlara i przewiduje dla niego bliską suspensę,czyli zawieszenie w prawach duchownego.

Złamanie ślubów posłuszeństwa jest najcięższym wykroczeniem,które nigdy nie jest w Kościele tolerowane. Przekonali się o tym m.in. Ks.Lemański i ks.Natanek.

Skoro przełożeni zakonni nałożyli na ks.Międlara zakaz wypowiadania się w mediach,powinien on bezwzględnie się zakazowi podporządkować.

G
Gość
W dniu 18.08.2016 o 17:52, L napisał:

……..Księże Jacku popieram Cię całym sercem za odwagę w walce z SB cją …UB cją…WSI owymi i innymi zdrajcami Polski!”

Kuria musi przeanalizować postawę ks.Międlara. Jeśli jest Jezusem,jak twierdzi,należy mu składać hołdy i nie skąpić zaszczytów. Może od razu zostać kardynałem,by po Franciszku przejąć kierowanie kościołem.

Natomiast jeśli dojdą do wniosku,że sutanna mu ciąży i opowiada dyrdymały niegodne kapłana,powinni szybko  i ostatecznie problem księdza załatwić, bo rozmowy dyscyplinujące z nim, do niczego, oczekiwanego nie doprowadzą.

Facet zapomniał,że jest księdzem a nie mówcą wiecowym.


 

L
L

Pani Lidia Jasińska (siostra Jana Jasińskiego na którego donosił laureat pokojowej nagrody Nobla Wałęsa): Wałęsa zamordował człowieka! Jestem całym sercem za księdzem Jackiem. Warto może zweryfikować czy kłamię a jeśli nie kłamię poprosić panią Jasińską o wywiad.. Cały komentarz pani Jasińskiej: „Wielgus..Bieńkowska i inne antypolskie lafiryndy musiałyby chodzić w peruce…ladacznice w czasie wojny golono…były bowiem takie lafiryndy zagrożeniem dla Polaków ..a teraz takim zagrożeniem są nienapasione ladaca…takie zaKODowane mendy!
Gdyby to był czas okupacji to takie śmieci jak ta POsłanka czy BOLEK po prostu zutylizowano by…
Scheuring-Wielgus ma szczęście jak BOLEK….
BOLEK ..ty to jednak masz szczęście!
Gdyby to był czas okupacji…mój stryj jako delegat Rządu Londyńskiego …po prostu podpisał by wyrok śmierci na ciebie szujo…donosicielu…sprzedawczyku…SB ku…zbrodniarzu..zdrajco…szkodniku POLSKI!
KIM są obrońcy zdeprawowanego analfabety z lepianki w POpowie??? który zdolny był nawet do zrównania z ziemia grobu swojego pierworodnego nieślubnego syna GRZESIA???
Bolek w 70 roku sprzedał kolegów z W-4 -w tym mojego brata Jana Jasińskiego w kolekturze SB!!!..a mój brat był 7 lat młodszy od tego bandziora!
W 80 roku BOLEK wespół z SB zamordował 18 letniego Tadzia Szczepańskiego…Tadzia Gawrońskiego…sprzedał POLAKÓW…”by im – tym komentatorom-obrońcom” -żyło się lepiej!
Tylko zbrodniarz może bronić zbrodniarza!
Dla SB ków i SB ckich trolli nic nie znaczy wysadzenie ludzi w powietrze….!
……..
Księże Jacku popieram Cię całym sercem za odwagę w walce z SB cją …UB cją…WSI owymi i innymi zdrajcami Polski!”

 

Z
Zbigniew

Jak czytam komentarze przeciwko Narodowcom to mogę wyobrazić sobie uśmiech na twarzy Adama Szechtera - Michnika i jego współredaktorów z Gazety Wybiórczej i TVN.

- "Robota się udała - wypraliśmy mózgi Polakom, obrzydziliśmy patriotyzm (po co komuś ojczyzna; lepsza jest oświecona Europa , multikulturowość, tolerancja). Jak tylko ktoś podskoczy z tym swoim nacjonalizmem to my od razu go po sądach i prokuraturach - oskarżymy o antysemityzm i faszyzm

( po to powołaliśmy przecież ADL)".

Proponuję dla niedouczonych PRAWDZIWEJ  historii dostępne w internecie bezpłatne wykłady wspaniałego, uczciwego znawcy najnowszych dziejów Polski Pana Leszka Żebrowskiego. Może niektórym otworzą się oczy i zrozumieją kto tym całym interesem kręci.

Na naukę ponoć nigdy nie jest za późno.

G
Gość
W dniu 19.04.2016 o 13:54, Tomek napisał:

 Nigdy. Te partie, w przeciwieństwie od onr-u, nie propagują faszyzmu. 

To Cię uświadomię - ONR też nie propaguje faszyzmu i jest daleki od tej ideologii. Przestań czytać Wyborczą i nie oglądaj TVN to może trochę przejrzysz na oczy.

A
Alicja

Ks edward ozorowski
Widac ze wspolczesny ks Popieluszko nie na reke purpuratom "zabijcie"go tak jak komunisci zabili blogoslawionego moze uratujecie swoje stolki
N.a. pochybel wam

G
Gość
W dniu 20.04.2016 o 22:21, azp11 napisał:

No cóż, wielokulturowość ma różne oblicza.

czyli wielokulturowosc jest zla bo przez nia rosna naziole?

naziole nie sa zli?

chcesz walczyc z wielokulturowoscia czy z naziolami?

poza tym wielokulturowosc byla tu od dawna - naziole sa od bardzo niedawna

k
kasienka

nowy sw Franciszek z Asyzu.. Trzeba sie o to modlic.

k
kasienka

.. Walesa i Komoroski "wierni synowie " ... cha! cha! cha-cha!

k
kasienka

kuria przeprasza za Msze Swieta.. Zart Prima Aprilisowy?

F
Fajko

Znaleźli wroga antypolskiego, gratuluję. Co tak późno. 

a
azp11
W dniu 20.04.2016 o 21:17, Gość napisał:

Bardzo dobre spostrzeżenie, no właśnie, dlaczego w Białymstoku ? Czy tu nie lubią Polaków ?

No cóż, wielokulturowość ma różne oblicza.

G
Gość
W dniu 19.04.2016 o 23:29, azp11 napisał:

I Wy się dziwicie że o Białymstoku mówią miasto rasistowskie.To, że w Białymstoku wielu nie lubi Polaków, jeszcze nie oznacza, że to miasto rasistowskie.

Bardzo dobre spostrzeżenie, no właśnie, dlaczego w Białymstoku ? Czy tu nie lubią Polaków ?

g
gość
W dniu 20.04.2016 o 01:15, AK napisał:

Czy ta organizacja jest nielegalna? Dlaczego nie mogą wynajmować pomieszczeń od państwowej uczelni? Rektor może ich dyskryminować ze względu na swoje poglądy? Nie mogą chodzić do kościoła? Czy to oni prowadzili mszę, wygłaszali kazanie?

No właśnie, a to oni Jezusa ukrzyżowali?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3