Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwarantanna w gminie Łańcut. Władze mają problem ze znalezieniem odpowiednich lokali dla swoich mieszkańców

AI
Lukasz Gdak
Mąż wraca z zagranicy i chce odbyć kwarantannę w odosobnieniu, gdzie go skierować? Na to pytanie mieszkanka Łańcuta nie dostała żadnej odpowiedzi. Jak się okazało, zarówno władze gminy, jak i miasta, nie dysponują lokalami, które odpowiadają wytycznym wojewody.

- Mąż chce wrócić z Francji i chciał odbyć kwarantannę nie narażając domowników. Zadzwoniłam do Urzędu Wojewódzkiego, rzeszowskiego sanepidu, Starostwa w Łańcucie, oraz łańcuckiego sanepidu i nigdzie nie dostałam informacji. W naszym sanepidzie pan zasugerował mi, że mąż może by chciał być w domu z rodziną. Dostałam też informację, że schronisko w Rakszawie ma zajmować się takimi ludźmi. Tam usłyszałam, że niczego się nie dowiem. Gdyby człowiek sam nie zorganizował sobie kwarantanny i nie zadbał o to, to tak naprawdę nikogo by to nie obchodziło – relacjonuje mieszkanka Łańcuta.

Jak dowiedzieliśmy się w łańcuckim sanepidzie, jedyny obiekt, czyli ten w Rakszawie, nie jest w stanie zagwarantować indywidualnej kwarantanny. Po resztę informacji odesłano nas do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego. Tam usłyszeliśmy, że zapewnienie lokalu leży w gestii samorządu.

Dlatego pytanie o możliwość odbycia kwarantanny w odosobnieniu skierowaliśmy do Urzędu Gminy i Urzędu Miasta w Łańcucie.

- Wojewoda odsyła osoby, które potrzebują odbyć kwarantannę do wójtów i burmistrzów, a my jako samorząd nie dysponujemy miejscem, w którym możemy nieodpłatnie zapewnić lokal z łazienką na kwarantannę

– twierdzi Mariusz Pieniążek, sekretarz gminy Łańcut.

- Ciągle poszukujemy takich lokali. Wójt jest w kontakcie z właścicielem jednej z nieruchomości, który jest w stanie przyjąć osoby jedynie odpłatnie – dodaje Mariusz Pieniążek.

Mieszkańcy Łańcuta, którzy zgłaszają potrzebę odbycia kwarantanny w innym miejscu niż własny dom, najpierw przechodzą rozmowę telefoniczną z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Podczas niej ustalane jest m.in. czy mieszkaniec ma środki do życia i zapewnienia sobie możliwości odbycia kwarantanny na własny koszt. Jeżeli nie, obowiązkowo mieszkańcem muszą zająć się urzędnicy.

- Wiemy, że leży to w naszym obowiązku, dlatego nasze starania, aby znaleźć odpowiednie do tego miejsce są naprawdę bardzo intensywne – zapewnia sekretarz gminy.

W Urzędzie Miasta dowiedzieliśmy się, że sytuacja wygląda identycznie. Burmistrz rozmawiał z właścicielami lokali, które odpowiadałyby wytycznym Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, jednak żaden z nich się nie zgodził.

Przed szpitalem zakaźnym w Łańcucie strażacy rozstawili dziś specjalny namiot. Jest to tzw. pierwsza izba przyjęć, gdzie będą klasyfikowani pacjenci. Od poniedziałku 16 marca szpital w Łańcucie dedykowany będzie dla pacjentów zakażonych koronawirusem. W ramach tego szpitala wojewoda przewiduje 289 miejsc oraz zabezpieczenie 30 miejsc intensywnej terapii. Rozważane jest uruchomienie dodatkowych 100 miejsc w razie potrzeby.Jak bronić się przed koronawirusem

Przed szpitalem zakaźnym w Łańcucie rozstawiono namiot - pol...

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24