Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łańcucki szpital skutecznie walczy z bólem

Małgorzata Motor
Fot. Krystyna Baranowska
Bóle ostry i pooperacyjny - najbardziej uciążliwe dla pacjenta. Lekarze i pielęgniarki z łańcuckiego szpitala radzą sobie jednak z nimi bez problemu.

Efekt? Lecznica otrzymała certyfikat "Szpital bez bólu". Zamierza też otworzyć Poradnię Przeciwbólową.

Szpital "Centrum Medyczne w Łańcucie" jest jednym z kilkunastu w kraju, który może pochwalić się certyfikatem "Szpital bez bólu". Dlaczego jest ich tak niewiele? Okazuje się, że lecznica musi spełnić szereg warunków, by go otrzymać.

Ważne jest przeszkolenie lekarzy i pielęgniarek w zakresie uśmierzania bólu. Na tym się jednak nie kończy. Istotne jest też informowanie pacjentów przed zabiegiem o możliwości i metodach uśmierzania bólu. Najważniejsza jest jednak współpraca personelu z chorym.

- Zdarzają się sytuacje, że pacjenci odczuwają ból, ale nie mówią nam o tym . Tłumaczą, że "to musi boleć". A to nieprawda. Dlatego tak ważne jest informowanie ich o tym, że za każdym razem powinni nam zgłaszać takie przypadki - wyjaśnia Barbara Pieniążek odpowiedzialna za wdrożenie programu leczenia bólu.

Na czym on polega? Na monitorowaniu natężenia bólu u pacjentów co cztery godziny i dobieraniu leków przeciwbólowych tak, by nie osłabiały lub nie wzmacniały działania innych zażywanych medykamentów. Różnicowanie ich konieczne jest też z innego względu. Ból odczuwany jest przez każdego inaczej i z różnym nasileniem.

- Do określenia bólu stosuje się specjalne skale, które pozwalają właściwie uśmierzyć ból. Są z tego korzyści. Nie tylko nie cierpi pacjent. Skraca się też jego pobyt w szpitalu. Tym samym zmniejszają się koszty leczenia-dodaje Barbara Pieniążek.

Jak to możliwe? Przy tych samych dolegliwościach jednej osobie wystarczy podać Apap. Inna potrzebuje już silniejszego leku. Ważne jest więc stopniowe medykamentów. Źle leczony ból może być nawet przyczyną powikłań pooperacyjnych, które wydłużą czas hospitalizacji.

- Inny lek należy podać kobiecie w ciąży, a inny po cesarskim cięciu. O doborze leku decyduje też to, jakimi chorobami obciążony jest pacjent, czy na przykład mamy problemy z sercem lub czy jest astmatykiem. Ważna jest dbałość przy podawaniu odpowiednich leków, bo w przeciwnym razie można doprowadzić do błędnego koła -tłumaczy B. Pieniążek.

Centrum Medyczne w Łańcucie planuje w przyszłości uruchomić też Poradnię Przeciwbólową. Trafialiby do niej chorzy, którzy uskarżają się na przewlekły ból, który dokucza im miesiącami, a nawet latami.

Certyfikat "Szpital bez bólu"

Przyznawany jest na trzy lata. Po tym czasie szpitale muszą poddać się ponownej kontroli. O jego przyznaniu decyduje grupa ekspertów złożona z przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Towarzystwa Chirurgów Polskich, Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24