Laureaci jasielskiego konkursu literackiego nagrodzeni

Ewa Wawro, MBP w Jaśle
Pamiątkowe zdjęcie: laureaci konkursu w kategorii gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne wraz z jurorami i dyrektorką MBP w Jaśle
Pamiątkowe zdjęcie: laureaci konkursu w kategorii gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne wraz z jurorami i dyrektorką MBP w Jaśle FOT. ARCHIWUM
Po raz piętnasty Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział Jasło zorganizowali Konkurs Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży.

W 15 edycjach udział wzięło 3157młodych ludzi z całej Polski, którzy nadesłali 8560 utworów. Co roku biblioteka wydaje pokonkursowy tomik z utworami laureatów.

- Rzecz w tym, że pisać literaturę to coś więcej niż pisać, choćby i świetnie. Literatura to jak mistyczna Triada - łączy w sobie wrażliwość, wyobraźnie i myśl autora. Jak te proporcje wobec siebie istnieją - pewnie byłaby to dyskusja w tym miejscu jałowa. Lecz one są. I wtedy dzieje się sztuka. Wtedy po norwidowsku trzeba "odpowiednie dać rzeczy słowo..". Ale jakie słowo? Jak je znaleźć? (...) Może aby "odpowiednie dać rzeczy słowo" trzeba szukać słów w gąszczu słów, z tego "lasu" słów wybrać to jedyne. S ł o w o - tak poeta, Jan Tulik we wstępie do tomiku prezentującym utwory laureatów XV KLTDiM pisze o istocie sztuki zwanej literaturą.

- Lektura tomików, stanowiących pokłosie kolejnych edycji, pozwala stwierdzić, że konkurs cieszył się od początku sporym zainteresowaniem - zauważył Grzegorz Kociuba.

W 15 edycjach udział wzięło 3157młodych ludzi z całej Polski, którzy nadesłali 8560 utworów. W jednym roku napływa tych prac więcej niż setki, w innym "tylko" kilka setek.

- Ilość nadesłanych prac mówi raczej o zaangażowaniu w konkurs. Najwyższa jest ich jakość, emocjonalna i artystyczna wartość. To trochę jak z plonem na roli: Jednego roku napływa sporo udanych wierszy, w innych połać soczystej prozy -
tłumaczył Tulik.

Prace nadesłane na piętnastą edycję konkursu oceniało jury w składzie: Aleksandra Dacyl - polonistka, Grzegorz Kociuba - poeta, krytyk literacki i polonista, Mariusz Kalandyk - poeta, współredaktor kwartalnika "Nowa Okolica Poetów" oraz Jan Tulik - poeta i prozaik.

Ceremonia wręczania nagród odbyła się 11 w sali widowiskowej JDK.
W uroczystości finałowej - prowadzonej przez pomysłodawcę i głównego organizatora konkursu, dyrektor MBP w Jaśle Małgorzatę Piekarską, uczestniczyło około 200 osób: laureatów i uczestników konkursu, rodziców, nauczycieli, bibliotekarzy, rówieśników i zaproszonych gości.

Podczas uroczystości na temat prac konkursowych wypowiadali się członkowie jury, wyjaśniając co najbardziej ich zachwyciło i skłoniło do wyróżnienia i nagrodzenia wybranych utworów. W śród autorów najmłodszych widać dużą sprawność językową, ale też autentyczność radość pisania: bawienie się układaniem wierszy oraz opowiadań.

- Najmłodszych autorów inspirują bajki i baśnie, ale umieją także obserwować naturę oraz portretować swoich najbliższych - zauważył Grzegorz Kociuba.

Aleksandra Dacyl, podczas omówienia prac uczniów ze szkół podstawowych podkreślała rolę, jaką w poezji i prozie najmłodszych pełni wyobraźnia.

- Wiersze gimnazjalistów pokazują z jednej strony ich fascynacje literackie (podpatrywanie stylu znanych poetów i pisarzy), z drugiej stanowią próby własnego języka, w którym piszący starają się wypowiedzieć intensywność własnych przeżyć - twierdzi Kociuba.

Podobnie poeta wypowiadał się o utworach laureatów ze szkół ponadgimnazjalnych: - Te nagrodzone z powodzeniem mogły znaleźć się na łamach profesjonalnych pism literackich. Widać w tych utworach dużą kulturę literacką, ale także charakter i temperament piszących oraz autentyczny spór ze światem.

Mariusz Kalandyk przyznał, iż zazdrości laureatom ich talentu. - Gdy czytam wasze utwory, zazdroszczę wam. Zazdroszczę tego, co was czeka w przyszłości. - mówił.

Uroczystość uświetnił występ zespołu Dysonans z Krosna.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle wydała tomik prezentujący utwory laureatów. Tegoroczny tytuł tomiku - Nieoczywiste myśli - jest zaczerpnięty z wiersza Weroniki Kosiby "Liryczna cisza" - laureatki I miejsca w tej kategorii, w grupie uczniów szkół średnich .

Z tekstami nagrodzonych utworów w XV KLTDiM można zapoznać się oglądając wystawę pt. Nieoczywiste myśli, znajdującą się w holu biblioteki. Wystawa prezentuje ponadto pokłosie piętnastu lat Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży, obejrzeć można m. in: tomiki, fotografie oraz materiały promocyjne związane z poszczególnymi konkursami. Wystawę oglądać można do 31 maja 2010 roku, od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00, a w soboty od 10.00 do 15.00.

LISTA OSÓB NAGRODZONYCH

Grupa I
(kl. 1 - 3 szkoły podstawowej)
Wiersze:
I miejsce - Czarna Kobra -Dominik Ziomek, kl. 2 SP nr 4 Jasło - Skrzacia opowieść...
II miejsce - Pilot - Mikołaj Kilar, kl. 1 SP Dobrzechów - Mróz
III miejsce - Poeta - Arkadiusz Rybka, kl. 1 SP Dobrzechów - Sikoreczka
Opowiadania:
I miejsce - Flora - Katarzyna Krysa, kl. 3 SP nr 4 Jasło - Nowe przygody Błyszczka
II miejsce - Gabi - Gabriela Bieleń, kl. 3 ZSM nr 3 Jasło - Z pamiętnika Gabrysi
III miejsce - Dąbrówka - Marta Papierz, kl. 1 SP nr 2 Myślenice - Dobre duszki

Grupa II
(kl. 4 - 6 szkoły podstawowej)
Wiersze:
I miejsce - Miss M - Maja Piskadło, kl. 5 ZS Szebnie - Muzyka
II miejsce - Angel - Aleksandra Przetacznik, kl. 5 SP nr 1 Jasło - Chmury
III miejsce - Cebulka - Natalia Cebula, kl. 6 PSP nr 12 Stalowa Wola - To też twój świat
Opowiadania:
I miejsce - Wieczny poszukiwacz - Wojciech Hałucha, kl. 6 SP nr 1 Jasło - Włócznia Kalindora
II miejsce - Mati - Martyna Bek, kl. 4 ZS Szebnie - Rozstania
III miejsce - Szymoniasty - Szymon Dolny, kl. 4 SP nr 1 Jasło - O zbroi chochlików, rycerzu i królach polskich

Grupa III
(gimnazja)
Wiersze:
I miejsce - Euterpe - Karolina Chyła, kl. 2 ZSGLiZ Byczyna - cykl wierszy
II miejsce - Charlotte - Karolina Gajecka, kl. 2 ZSM nr 3 Jasło - cykl wierszy
III miejsce - Poema - Natalia Augustyn, kl. 3 Publiczne Gimnazjum Dębowiec - cykl wierszy
Opowiadania:
I miejsce - Dora 17 - Dorota Smułkowska, kl. 3 Gimnazjum Sportowe nr 57 Warszawa - Może morze...
II miejsce - Charlotte - Karolina Gajecka, kl. 2 ZSM nr 3 Jasło - Cztery historie
III miejsce - Caroline - Karolina Vander Zwaag, kl. 3 Społeczne Językowe Gimnazjum Opole - Spójrz inaczej

Grupa IV
(szkoły średnie)
Wiersze:
I miejsce - (nie)przezroczysta - Weronika Kosiba, kl. 3 I LO Jasło - cykl wierszy
II miejsce - Atramenciarz - Albert Kociuba, kl. 2 II LO Jasło - cykl wierszy
III miejsce - Lustrzana - Oliwia Florczak, kl. 1 I LO Jasło - cykl wierszy
Opowiadania:
I miejsce - Edi - Adam Bełda, kl. 3 I LO Jasło - Kubuś

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie