Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Legionella w Rzeszowie. Nie żyją już 22 osoby. Źródło zakażenia wciąż nie jest znane

Urszula Sobol
Urszula Sobol
- Legionelloza to choroba zakaźna, która nie jest zaraźliwa. Nie jest przenoszona z człowieka na człowieka -  mówi dr Artur Harmata, epidemiolog z USK w Rzeszowie
- Legionelloza to choroba zakaźna, która nie jest zaraźliwa. Nie jest przenoszona z człowieka na człowieka - mówi dr Artur Harmata, epidemiolog z USK w Rzeszowie USK w Rzeszowie
Zmarły już 22 osoby, a zakażonych bakterią jest 166. Mieszkańców Rzeszowa niepokoi fakt, że wciąż nie jest znane źródło zakażenia legionellą.

Z najnowszego raportu Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Rzeszowie wynika, że do czwartku, 7 września, odnotowano 166 potwierdzonych przypadków (nowych 0) z legionellozą.

- W Rzeszowie było 112, a w powiecie rzeszowskim 38. Pozostałe 16 przypadków zachorowań dotyczy innych powiatów - informuje Wiesław Kwater, zastępca Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie. I dodaje, że odnotowano 21 zgonów z potwierdzonym zakażeniem Legionella pneumophila. - U wszystkich osób, które zmarły, występowały choroby współistniejące - dodaje Wiesław Kwater.

Przypominamy, że w trakcie dochodzenia epidemiologicznego ustalono, że pierwsze zachorowania miały miejsce już 30 lipca. Natomiast szczyt zachorowań odnotowano pomiędzy 12 a 16 sierpnia.

Mieszkańcy Rzeszowa niepokoi fakt, że wciąż nie jest znane źródło zakażenia. Z kolei dr Artur Harmata, epidemiolog z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie uspokaja, że legionella to choroba zakaźna, ale nie zaraźliwa. Nie jest przenoszona z człowieka na człowieka.

Dr n. med. Janusz Ławiński, dyrektor USK zaznacza, że na ten moment sytuacja w szpitalu jest stabilna. - W mijającym tygodniu odnotowaliśmy zarówno spadek liczby osób hospitalizowanych z uwagi na legionellozę jak i z zapaleniem płuc. Wprawdzie nie znamy źródła zakażenia, ale badanie wody w USK w Rzeszowie w kierunku obecności bakterii Legionella jest negatywne. Wydaje się, że epidemia jest w trakcie wygaszania - mówi dyrektor.

Jednak wczoraj, o godz. 13:30 otrzymaliśmy wiadomość od rzecznika USK, że w czwartek (7 września) zmarła kolejna osoba zarażona Legionellą.

- W tym tygodniu w USK zmarła 74-latka z Rzeszowa, która od kilkunastu dni była hospitalizowana na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej. Miała choroby współistniejące, jej stan był od początku ciężki. W szpitalu jest 12 chorych na legionellozę; 9 w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc i 3 w USK w Rzeszowie. W ostatnim czasie na Izbie Przyjęć nie było pacjentów z zapaleniem płuc - poinformował Andrzej Sroka, rzecznik prasowy szpitala.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie informuje również, że prowadzi intensywne działania kontrolno-zapobiegawcze dotyczące ograniczenia możliwości powstawania warunków, gdzie mogłoby dojść do zakażenia się bakteriami Legionella. Równolegle prowadzone jest dochodzenie epidemiologiczne dotyczące wskazania prawdopodobnego źródła zakażenia w ognisku na terenie Rzeszowa i okolic.

- Od 18 sierpnia do 4 września przeprowadzono 238 kontroli obiektów, pobrano 182 próbek wody ciepłej i zimnej, wydano 6 decyzji nakazujących podjąć działania zmierzające do redukcji liczby bakterii z rodzaju Legionella w ciepłej wodzie użytkowej - wylicza Dorota Gibała, rzecznik prasowy sanepidu.

Zaznacza też, że zakończone na chwilę obecną badania wody ciepłej i zimnej (54 próbki) pobranej w dniach 18-23 sierpnia br. potwierdzają obecność Legionella pneumophila w 12 próbkach wody ciepłej na poziomie wysokim i średnim.

- Z pośród dodatnich, trzy badania dotyczą obiektów użyteczności publicznej, a pozostałe mieszkań osób, u których potwierdzono zakażenie Legionella pneumophila - wyjaśnia rzecznik. - Badania wody zimnej w miejscach podawania do sieci nie potwierdziły obecności bakterii z rodzaju Legionella. Informujemy również, że od 29 sierpnia do 1 września 2023r. przeprowadzono badania kontrolne wody po wykonanej w dniach 26-27 sierpnia 2023 r. dezynfekcji sieci wodociągowej na terenie miasta Rzeszowa i okolic, które potwierdzają przydatność wody do spożycia.

Sanepid zapewnia, że na bieżąco będą informować mieszkańców Rzeszowa o postępach w dochodzeniu epidemiologicznym. I podaje, że obiekty użyteczności publicznej, w których badano wodę to: szpitale, DPS, obiekty sportowe, hotele, biura, centra handlowe (sklepy) i szkoły.

Urząd Miasta Rzeszowa wciąż nie odpowiedział nam na przesłane 2 tygodnie temu pytania, m.in. Dlaczego dezynfekcję wodociągów zarządzono dopiero w dniach 25-27 sierpnia, a nie wcześniej, a także kto i kiedy zadecydował o terminie dezynfekcji wodociagów?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24