Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarz z Niemiec uratował ocalałe ikony z rodzinnej wsi w Bieszczadach

Dorota Mękarska
Andrzej Batruch jeszcze nie widział Rządu Apostolskiego po renowacji. Niestety, nie jest on kompletny.
Andrzej Batruch jeszcze nie widział Rządu Apostolskiego po renowacji. Niestety, nie jest on kompletny. arch. MH w Sanoku
Dzięki prywatnemu sponsorowi z Niemiec i dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Muzeum Historycznym w Sanoku odnowiono kolejne cztery ikony.

Andrzej Batruch, lekarz zamieszkały w Niemczech, urodził się w Bieszczadach. Pierwsze lata swojego życia spędził w miejscowości Cisowiec. Po Akcji Wisła wieś opustoszała, a stojąca w niej cerkiew uległa zniszczeniu. Andrzeja Batrucha los rzucił na obczyznę, ale o swoim pochodzeniu mężczyzna nie zapomniał.

Kilka lat temu skontaktował się z Muzeum Historycznym w Sanoku, pytając o ikony z Cisowca, które pamiętał ze swojego dzieciństwa. Okazało się, że w zbiorach muzealnych znajduje się kilka ikon z tamtejszej cerkwi, z czego dwie znajdowały się na ekspozycji, a dwie pozostałe, będące w złym stanie technicznym, przechowywano w magazynie. Andrzej Batruch zaproponował, więc, że zasponsoruje ich renowację.

Los pozostałych ikon z ikonostasu w Cisowcu jest nieznany.

Dziewięć ikon uratowanych

Szczęśliwie zbiegło się to z uruchomieniem ministerialnego programu finansowania renowacji dzieł sztuki. Dzięki pieniądzom z ministerstwa i pomocy sponsora, która przeznaczona została przez muzeum na wkład własny, w tamtym roku renowacji doczekało się 5 obiektów, w tym Carskie Wrota z XVIII w., pochodzące z Cisowca, zaś w kwietniu b.r. rozpoczęły się prace nad Zwiastowaniem (XVI w., pochodzenie nieznane), dwustronną ikoną na awersie której znajduje się Matka Boska Hodegetria, a na rewersie Św. Mikołaj (XVIII w., pochodzenie nieznane), Św. Mikołaja (XVIII w., pochodzenie nieznane) oraz XVIII - wiecznym Rządem Apostolskim z Cisowca.

- Z czterech wytypowanych ikon na uwagę zasługuje przede wszystkim niewielkich rozmiarów ikona ze sceną Zwiastowania, będąca przykładem malarstwa ikonowego znakomitej szkoły Rusi Halickiej.

Była ona eksponowana w salach zamku, ale nie poddawano jej konserwacji od lat. Mocno zabrudzona powierzchnia, ściemniały werniks i spore braki warstwy malarskiej uniemożliwiały ujrzenie całego jej piękna i pełny odbiór płynących z niej treści teologicznych. Po zabiegach konserwatorskich ikona odżyła nowym blaskiem i kolorytem - podkreśla Katarzyna Winnicka z Muzeum Historycznego w Sanoku.

Pozostałe ikony ujęte w projekcie stanową przykład późniejszego XVIII-wiecznego malarstwa cerkiewnego z Obszaru Rzeczypospolitej. Ich konserwacja, ze względu na stan dzieł, wymaga sporego wkładu finansowego i pracy.

Dwie ikony: Zwiastowanie oraz Rząd Apostolski z Cisowca zostały już odnowione. Kolejne dwie zostaną odnowione do końca listopada.
Przy renowacji ikon pracuje trzech konserwatorów dzieł sztuki: Barbara Bandurka, Anna Skrabalak i Sandra Benedyk.

- W ramach konserwacji usunięto dawne reperacje drewna, oczyszczono lica metodą chemiczną i mechaniczną, zlikwidowano pęcherze, uzupełniono ubytki drewnianego podobrazia, scalono kolorystycznie, na koniec zabezpieczono werniksem - wylicza Katarzyna Winnicka.

Dzięki pomocy Andrzeja Batrucha wszystkie zniszczone ikony z Cisowca poddano renowacji. Sponsor w 2010 r. przeznaczył na ten cel 2150 euro, rok później 2600 euro, a w tym roku była to kwota 3650 euro. Pomoc ministerialna wyniosła 25,5 tys. zł. Muzeum Historyczne z własnej kasy wydało tylko 450 zł.

Muzeum w Sanoku nie posiada własnej pracowni konserwatorskiej

- Niestety, prace restauratorskie od wielu lat utrudnia brak dobrze wyposażonej pracowni konserwatorskiej - dodaje Winnicka. - Aktualnie musimy zlecać konserwacje osobom z zewnątrz, płacąc za wykonane prace niemałe kwoty. Problem jest poważny, ponieważ dotyczy wielu wysokiej klasy dzieł sztuki, w tym także prac Zdzisława Beksińskiego, wystawianych na ekspozycji, ale też przechowywanych w magazynach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24