Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lentex kupi jasielski ZTS Gamrat?

Ewa Wawro
FOT. MAREK DYBAŚ
Gamrat prawie sprzedany. Nowym właścicielem ZTS Gamrat prawdopodobnie będzie spółka Lentex. To jej minister Skarbu Państwa dał zielone światło.

Po trwającym od wielu miesięcy procesie przygotowania do prywatyzacji Zakładów Tworzyw Sztucznych Gamrat SA minister skarbu dopuścił do wyłącznych negocjacji w sprawie zakupu giełdową spółkę Lentex, producenta wykładzin podłogowych i włóknin.

Pozostałe dwie spółki biorące udział w końcowym etapie: Lerg oraz Gerflor St.A.S, trafiły na listę rezerwową. Wcześniej odrzucono dwie oferty: Domu Inwestycyjnego Investors S.A. oraz Highlander Partners.

Widmo niepewności?

ZTS Gamrat S.A. zatrudnia obecnie ponad 800 osób. Są liderem w przetwórstwie tworzyw sztucznych, produkują m.in. systemy rurowe, wykładziny podłogowe, systemy rynnowe, folie izolacyjne oraz węże. Dzięki prywatyzacji Gamrat ma pozyskać środki finansowe na rozwój i wdrożenie nowych technologii.

Pracownicy Gamrat-u są zaniepokojeni decyzją resoru skarbu.

- Boimy się, czy Lentex - owi nie chodzi tylko o przejęcie rynku i likwidację marki Gamrat - mówi proszący o anonimowość pracownik.

Związkowcy nie chcieli komentować.

- Nie zostaliśmy jeszcze o tym oficjalnie poinformowani, wiemy tylko z internetu i nie możemy na razie się wypowiadać w tej sprawie - powiedział nam Jan Krajewski
z ZZ Solidarność.

Drugie podejście

To nie pierwsze podejście Skarbu Państwa do prywatyzacji Gamrat - u. Przygotowania zaczęto w 2003 r., ale po dwóch latach skończyło się niczym. Do ostatniego etapu doszedł wówczas Janusz Słabik, właściciel spółki Cell-Fast z Krosna, znany z produkcji węży ogrodowych. Kupił ponad 70 proc. akcji za 17,5 mln zł. ale był jeden warunek ostatecznego przejęcia zakładu. Część wojskowa, czyli Zakład Produkcji Specjalnej, miał być wyłączony z majątku Gamratu i w ciągu roku wniesiony do PHZ Bumar. Firmy nie doszły jednak do porozumienia, w efekcie Ministerstwo Skarbu Państwa rozwiązało umowę ze Słabikiem z powodu niespełnienia tzw. warunków zawieszających. Głośno mówiło się wówczas, że tak naprawdę chodziło o samo zerwanie umowy.

Końcem 2008 r. Bumar przejął wydział specjalny, a kapitał zakładowy Gamrat obniżono.

Teraz Lentex przejąć ma 85 proc. akcji, a 15 proc. ma trafić nieodpłatnie do ok. 3500 obecnych i byłych pracowników firmy.

Nie wiadomo jeszcze na ile zostaną wycenione, ich cena zależy od tego, ile zaoferował Krzysztof Moska, właściciel Lentex-u. A to, a także jaki pakiet inwestycyjny zaoferował, pozostaje na razie tajemnicą resoru skarbu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24